Rasedus ja kuidas looduslikult toetada

Sellel lehel leiate infot:

Poiss või tüdruk – teaduslike uuringute põhjal
Ülekantud rasedus
Rasedus ja ravimtaimed
Mineraalide ja vitamiinide allikad toidus
Kasulikud lingid

Lapse sugu – poiss või tüdruk?

Poiss või tüdruk? See küsimus huvitab paljusid juba raseduse ajal. Rahvasuu räägib ühtteist või proovisite sõbrannaga pendlit viibutada? Lõbusad on mõlemad viisid, aga kahjuks ei saa neid tulemusi faktidega tõestada. Kes oma sisetunnet ei usalda või kuule, saab ehk abi järgmistele küsimustele vastates. Toome siinjuures ära teaduslike uurimuste tulemused, mis on viimaste aastate jooksul pühendatud sündimata laste soo määramisele. Nagu ikka statistikaga, on ka siin nihked võimalikud ja 100% garantiid ei ole.  Küsimuste vastused näitavad, kui tõenäoline on, et sünnib just poiss või tüdruk, teaduslikust seisukohast vaadates.  Ärge selle peale hakake veel tuba siniseks või roosaks värvima 🙂

Küsimused:

1. Kas olete vanem kui 35 a?   Ja/Ei
2. Kas elasite juba enne rasestumist lapse isaga koos?     Ja /Ei
3. Kui olete abielus: kui kaua enne rasestumist olete juba abielus?  a) alla 1 aasta  b) üle 1 aasta  c) ei ole abielus
4. Kas lapse isa on vanem kui 40 aastane?   Ja/Ei
5. Mitu last teil juba on?  a) ühtegi  b) üks  c) 2 või rohkem
6. Kas toitusite enne rasestumist kaloririkkalt või kalorivaeselt?  a) palju kaloreid b) keskmiselt kaloreid c) vähe kaloreid
7. Kas lapse isa töötab järgmise ala peal: piloot, sügavvee sukelduja, allveelaeva meeskonnaliige, mölder või saeveski töötaja? Ja/Ei
8. Kas enne rasestumist oli teil stress?  Ja/Ei
9. Millisel aastaajal jäite rasedaks?    a) kevadel    b) suvel    c) sügisel    d) talvel
10. Kas jäite rasedaks tänu ovulatsiooni esilekutsumisele kunstlike hormoonidega?  Ja/Ei
11. Kas kannatate või kannatasite raske rasedusiivelduse ja oksendamise all (Hyperemesis Gravidarum) a) Ei   b) Jah, raviti ambulatoorselt või kodus c) Jah, raviti haiglas

rasedus1
Vastused:

1. Mõningate uurimuste tulemus näitab, et ema vanuse suurenedes tõuseb tõenäosus sünnitada tüdruk. Selle põhjustab hormoon gonadotropin, mille osakaal suureneb organismis naise vanemaks saades

2. Uuring 86 000 osalejaga näitas, et kui vanemad elasid enne rasestumist koos, tõusis tõenäosus saada poiss 51,5%. Kui vanemad enne koos ei elanud oli see tõenäosus vaid 49,9%

3. Selle teooria aluseks on väide, et mida kauem elab paar koos, seda harvem seksitakse. Võimalus, et seksite just ovulatsiooni päeval on seega väiksem. „Poiste“ spermatosoidi on kiiremad, aga ei ela nii kaua, kui „tüdrukute“ spermatosoidid. Ehk siis, ebaregulaarse ja harva seksi puhul on suurem tõenäosus, et peavad vastu ja jõuavad sihile just „tüdruku“ spermatosoidid

4. Hetkeseis näitab, et mida vanem on isa, seda harvem viljastab mees munarakku „poisiga“ ning „tüdrukud“ jõuavad finišisse. Värskeimad uuringud näitavad, et vanuse tõustes sperma kvaliteet väheneb ning seega suudab vähem toota „poisi“ spermatosoide.

5. Teaduslikud uuringud näitavad, et mida rohkem lapsi juba on, seda tõenäolisem on saada järgmisena tüdruk. See võib olla seotud sellega, et mitme raseduse tagajärjel tõuseb kehas hormooni gonadotropini väärtus. See viiakse kokku suurenenud tõenäosusega saada tüdrukut.

6. Ühes uuringus jagati 740 naist kaloritarbimise järgi gruppidesse. 56% naistest kõrge kaloritarbimisega said pojad, madala kalorisisaldusega toitu tarbinud naiste puhul said pojad 45% osalejatest. Poja saanud naiste keskmine kaloriväärtus oli 2413. Tütre saanud naiste keskmine kaloriväärtus oli 2283. Arvatakse, et keha panustab pojale (need on tundlikumad ja statistiliselt elavad vähem), kui toitu on palju. Nälja ajal või vähese toidu puhul panustab evolutsioon kindlale kaardile, ehk siis vastupidavale tüdrukule. Aga, ükskõik, kas tüdruk või poiss, tervislik toitumine on oluline lapsesoovi puhul kohe päris kindlasti.

7. Mõned uuringud näitavad seost lapse isa ameti ja lapsesoo vahel. Stressirohked ja tervistkahjustavad tööd viitavad rohkem tüdruku sünnile. Uuringud on tehtud väikestele katsegruppidele ja väga spetsiifilisi ameteid silmas pidades.

8. Teame, et suurte koormuste puhul nii psüühiliselt kui tööalaselt, sünnib rohkem poisse: näiteks sõja ajal. Üks teooria väidab, et kehas olev stress tõstab hormoonide testosterooni ja cortisoli väärtusi. See võib põhjustada muutusi munarakus, mis kergendab „poiste“ sisenemist ja vastu pidamist. Miks see nii on, ei oska keegi täpselt seletada, sest viljastumine on siiani täielik ime ja müsteerium.

9. Külmadel aastaaegadel soetatakse rohkem tüdrukuid ja soojadel aastaaegadel poisse.

10. Uuringud näitavad, et hormoonravi saanud naistel sündis natuke rohkem tüdrukuid

11. Mõned eksperdid arvavad, et raske hommikune iiveldus ja beebi-tüdrukud on omavahel seoses, kuna östrogeeniväärtused on kõrgemad

rasedus

Maiustamiseks ja oluliste mineraalainete allikaks on tooršokolaad. Suur valik tooršokolaade leiad Looduspere poest.

rasedus-loode

Olen juba 10 päeva üle sünnikuupäeva ja soovin teada, kas on loomulikke võimalusi sünnituse väljakutsumiseks?

Teadus pole suutnud ära tõestada, mis sünnituse esile kutsub ja miks tuhud algavad. Impulss tuleb ikkagi beebilt. Siiski on mõned loomulikud abivahendid, mis aitavad sünnituse algamisele kaasa. See eeldab muidugi, et nii teie kui ka beebi on terved. Pidage nõu ka oma ämmaemandaga või arstiga, eriti kui teil on kaebusi, mille puhul on õigustatud meditsiiniline sekkumine.

Kui kõik on klaaritud, võite proovida järgmist:

Seks

Seksimine mõjub kahel viisil. Ta ergutab hormooni oxytocin (tuhude-hormoon) ja seega suureneb eeltuhude arv. Pealegi sisaldab sperma aineid, nagu prostaglandine, mis aitab emakakaela venitada, kui tuhud algavad. Sama ainet tilgutatakse ka sünnituse esilekutsumiseks veeni kaudu. Isegi, kui teil on juba veed tulnud, võite veel seksida. Infektsiooni risk sellega ei tõuse. Laske ennast ämmaemandal nõustada.

Rinnanibude stimuleerimine

Sellega vallandate oxytocin hormooni, mis võib algatada tuhud. Edukas on see meetod ainult siis, kui emakakael on valmis avanema. Oxytocin aitab ka sünnitegevuse puhul. Kahjuks pole kindlat infot selle kohta, kui palju ja kui tihti peaks rinnanibusid stimuleerima, et tuhud algaksid.

Kõndimine

See on kõige levinum soovitus. Seletus selle kohta näib olevat, et lapse pea surub kõndides emakakaelale, mis omakorda väljutab oxytocini hormooni, mis tuhusid tekitab. Kui laps ei ole veel alla vajunud, siis võib teie liikumise tulemusel laps paremasse asendisse vajuda ning sünnitus saab alata.

Alternatiivsed teraapiad

Mõned naised leiavad abi akupunktuurist (võib alustada ca 2 nädalat enne sünnikuupäeva), refleksoloogiast, homöopaatiast või visualiseerimisest. Lisaks võib alati lapsega rääkida ja talle seletada, miks soovite, et ta sünniks just nüüd ja mis teda siis ootab. Mõnikord pelgab ema ise sünnitusejärgset perioodi ja alateadlikult pikendab nii raseduse kestvust.
Usaldage vaid eksperte ja neid, kes on eelnevalt rasedatega tegelenud.

Puusaringid ja kõhutants

Ideaalsed liigutused, et laps asetuks paremini vaagnas. Suurem surve vaagnale eraldab tuhude hormooni ja sünnitus algab täiesti loomulikult. Sama toime on ka käpuli käimisel.

Joogid, söögid

Kaneel, ingver ja nelk keeta teeks, ergutab tuhusid. Vaarikalehe teel on sama toime. Soovitus süüa teravat pole just beebisõbralik, sest terav maitseaine läheb lootevette ning võib lapsele väga ebameeldiv olla. Ka riitsinuseõli, klistiir või teised kõhulahtistid on pigem ohtlikud iseseisvaks kasutuseks, sest lisaks ebamugavale olemisel võivad lisanduda ka valud ja muud kõrvalnähud, nagu infektsioonid ja vähene vedelikuhulk kehas.

Soe vann, kasvõi iga päev

Vähendab pingeid ja kui teie olete rahulikum ja lõõgastunud, siis on ka lihased pehmemad.

ravimtaimed

Rasedus ja ravimtaimed – ohtlikud ja leevendavad

Rasedatele hooldusvahendid 

Erinevad taimeteed

Rasedusaegne iiveldus, kõrvetised ja kõhukinnisus

Esimese kolme ja nelja raseduskuu ajal reageerib naise keha hormoonide tõttu tihti iiveldusega. See võib viia vedeliku- ja toitainete kaotuseni organismis. Enamasti aitab kohe voodis süüa näkileiba ja juua klaas vett juba enne ülestõusmist. Ka päevalilleseemned on paljusid aidanud, lisaks on neis palju magneesiumi.

Soovitav on juua teed, mis koosneb võrdsetest osadest kummeliõitest, melissilehtedest ja piparmündilehtedest. Oksendamisest võivad ärrituda limaskestad ning ka kõrvetiste vastu aitavad teena altee lehed või kassinaerise õied.

Põldmünt on samuti mitme hea omadusega: söögiisu tekitav, seedimist soodustav, krampe ja kõhugaase leevendav, rahustav, põletiku vastu, valuvaigistavana reguleerib maohappesust ning on iiveldust leevendav. Valmistada tee.

Iivelduse puhul
  • Melissi lehed 3 osa
  • kummeliõied 4 osa
  • mündilehed 3 osa
  • 1 spl segu tassi kohta kallata kuuma veega üle ja lasta tõmmata 15min. 2-3 korda päevas juua ½ tassi korraga.
Kõrvetiste puhul
  • mündilehed 1 osa
  • naistepuna 2 osa
  • raudrohu õied 1 osa
  • tilliseemned 1 osa
  • 2 spl segu peale kallata 500ml kuuma vett, kaane all 1 tund tõmmata lasta. 4-6 korda päevas juua lonkshaaval ¼ tassi korraga.
Gaaside puhul
  • mündilehti 2 osa
  • apteegitillseemneid 2 osa
  • palderjani juurt 2 osa
  • 2 tl segu 1 tassi kohta kallata kuuma veega, 15 min tõmmata lasta. Hommikul ja õhtul juua 1 tassitäis jahtunult.
Kõhukinnisuse

korral ei tohiks kasutada kõhulahtisteid, sest need kiirendavad vereringet vaagnas ja suureneb koehormooni prostaglandiini eritus, mis võib enneaegselt sünnituse esile kutsuda.

See oht on riitsinuseõli ja mõnede taimede puhul, nagu aaloe, rabarberi  juur, harilik paakspuu koor, purshi paakspuukoor, türnpuumarjad ja india senna lehed. Ka kõrbe teelehe seemnekestad ja linaseemned võiksid raseda menüüst puududa.

Seedimist soodustab ning ka iiveldust leevendab

harilik vürtsköömen. Lisaks ergutab ta ka piimateket. Segada näiteks lahjendatud sidrunimahlaga ja juua. Tugevamate sümptomite puhul teha vürtsisegu: 2g suur nääri juurt, 7g vürtsköömneid, 1g valget pipart.

Kuigi raseduse ajal tuleks vermutit vältida, siis vermut – ettevaatlikult doseerides – rahustab  maomahlasid ja toimib okserefleksi vastu. Homöopaatias on olemas ka valmistooted, nagu Genitana-magenglobuli (Wala) või Nausyn-Tabletten (Weleda).

Ingveritee on väga levinud iivelduse leevendaja

nii raseduse ajal, kui ka reisidel. Lisaks on ta seedimist soodustav, köha puhul röga lahtistav. Raseduse ajal tarbida väikestes kogustes, sest ergutab alakeha vereringet ning seega ka emakat, mis võib enneaegselt tuhusid tekitada.

Tee valmistamiseks võta

1/2 tl-1 tl ingverijuurepuru ja kalla üle keeva veega, lasta tõmmata 5min.

Päevas võib juua 2-3 tassitäit lonkshaaval. Kellele ingveri maitse liiga terav tundub, võib lisada sidrunheina või kuivatatud õunu.

Ingverit võib närida vahepalaks ka kandeeritud tükkidena, soovitavalt ökopoest ostetud.

Vee ladestumised ja emakasuu

Eriti viimastel raseduskuudel kannatavad mõned rasedad vee ladestumise all jalgades, kätes jne. Kuldvits mõjutab neerude tööd niivõrd hästi, et taanduvad nii valgu- kui ka vee ladestumised organismis.

vaarikalehetee

Selleks, et emakasuu oleks pehme soovitatakse rahvameditsiinis istevanne vaarikalehtedega, kortslehe või kummeliõitega, lisaks juua vaarikalehe teed. Vaarikalehe teed võib hakata jooma juba ka enne rasestumist, sest tõstab viljakust nii naistel kui meestel.

Raseduse ajal aitab leevendada hommikust iiveldust ning tugevdab emakalihaseid abordi vältimiseks. Sünnituse ajal vähendab verejooksu ning tekitab rinnapiima.  Tee valmistamiseks võta 2 tl kuivatatud vaarikalehti, kalla peale keevat vett ja lase tõmmata 10 min. Võib juua kuni 1 liiter päevas!

Soovitatav on ka lahkliha massaaž liht naistepuna ja külmpressoliiviõli seguga, eelnevalt pidage nõu oma ämmaemandaga. Seda kõike alles viimastel rasedusnädalatel, et sünnitus enneaegselt ei algaks.

Kergem sünnitus

Napilt enne sünnitamist on harilik puju oma head mõju näidanud. Seda taime kasutavad ka Lääne-Euroopas teadlikud ämmaemandad akupunktuuri tehes selleks, et laps ennast õigesse asendisse keeraks, teiseks toimib ta ka ekstrakti või veinina sisse võttes ülekantud raseduse vastu ning kergendab sünnitust. Harilik puju on võimas taim, mis vastavalt kogusele soodustab menstruatsiooni teket, leevendab alakeha krampe ja kiirendab sünnitust. Suurte kogustena sisse võttes ning koos tungaltera, peterselli, hariliku soolikarohu, aedruudu või kasaka kadakaga tekitab aborti. Hariliku puju veini kõrgelt doseerides, ehk siis iga poole tunni tagant lonksu haaval juues avaneb emakasuu kergemini ning tugevnevad tuhud sünnituse alguseks. Seda võib alles 1 nädal enne arvestatavat sünnituskuupäeva alustada!

Raudrohi on juba aastasadu olnud imerohi sünnituse ajal. Pulbrina soojas vees lahustada ja juua lonkshaaval aitab tuhudel tekkida ja sünnitada ilma komplikatsioonideta.

Kergemaks sünnituseks on kindlasti suureks abiks ka õiged hingamistehnikad, võimlemisharjutused ja lõõgastumisharjutused. Meeldiv keskkond, rahustav muusika, turvalised tugiisikud, see kõik aitab naisel rahustuda, lõõgastuda ning seega ka kergemalt sünnitada, sest võti on lõdvestunud lihased ja rahulik hingamine.

Lahkliha rebendeid aitab ära hoida, kui lahklihal hoida kohviga niisutatud rätikut.

Arnika – looduslik verejooksu peataja pärast sünnitust
Ka akadeemiline meditsiin tunnustab juba arnika häid omadusi. Pärast sünnitust on soovitav võtta homöopaatilisi arnica gloobuleid, et verejooks kiirelt kontrolli alla saada

Lahklihahooldus

Lahkliha on harva vaja lõigata, sest nüüdseks on aru saadud, et kerged rebendid paranevad kiiremini ja paremini, kui sirgelt lõigatuna. Mõnikord on see aga siiski vajalik, et vältida vaagnamusklite rebenemist.
Sel puhul aitab paranemisprotsessi loputused antibakteriaalsete ja haavu parandavate tõmmistega kummeliõitest (istevanni lisada alkoholitõmmist) või tanniinijook nõiapuulehtedest või tammekoorest

 

imetamine

Imetamine

Piima eritumise parandamiseks võib teha teed aniisi, tilli, apteegitilli, nõgese ja köömnetega. Katkiste rinnanibude paranemiseks aitab ravivill (pärast pügamist lamba seljast võetud vill, loputatud külma veega) või teha naistepuna ja külmpress oliiviõliga segu ning hoida marlilappi sellega rinna peal või kasutada vesiseid tõmmiseid nõiapuulehtedest või tammekoorest.

Kui soovite imetamist lõpetada, siis aitab samm-sammult piimakogust vähendada salvei või piparmünditee. Teada on ka kapsalehed rinnale variant.

Mida peaks raseduse ajal vältima

Abordi oht

Eeterlikud õlid (seespidiselt ja välispidiselt, eriti aniisiõli, ristikköömneõli, basiilikumiõli, muskaatpähkliõli, peterselliõli, rosmariiniõli, salveiõli), aaloe, purshi paakspuu, harilik paakspuukoor, paakspuumarjad, harilik elupuu,  leeskputke juur, tungaltera, lõhnava neitsikummeli lehed, peterselli lehed ja juur, aedruut lehed ja varred,  rabarber (eriti alates juulist korjatud), riitsinuseõli, rosmariinilehed, hobukastan, safloorõli, siu vahulill, india senna lehed ja viljad, kadakamarjad, kadakaõli, vermutirohi, kaneelikoor, ussipuju õied. Harilik metspipar (sellest valmistatud salv määrides suguelunditele) on ka juba aastasadu aborti tekitamiseks kasutatud.

Petersell

on nii tavaline taim, aga mõju hulga suurem, kui vaid maitseainena. Vanasti kasutati peterselli mitmel muul põhjusel. Afrodisiaakum ning aborti tekitav. Selle taime eeterlikud õlid, mis asuvad just viljades, ergutavad neerude ja seedeorganite tegevust ja samas ka menstruatsiooni ja emaka kokkutõmbeid, nii et suurtes kogustes võib see õli ka aborti põhjustada. Õlis olev apiool kõrgendab suurtes kogustes siledaid muskleid emakas, sooltes ja põies ning seetõttu on raseduse ajal täiesti vastunäidustatud peterselli viljade ja ka lehtede tarbimine.

Väärarengu oht

Mõned eeterlikud õlid (seespidiselt ja välispidiselt, eriti aniisiõli, ristikköömneõli, basiilikumiõli), aedvaagu juur, hariliku leesika lehed, Vitex agnus castuse viljad (munga pipar), punase bergeenia lehed, varemerohi, mõru kvassiapuu, harilik kurgirohi, okse-rögajuur, paiselehed, angervaksa õied (mitte viimase 3 raseduskuu jooksul) mahoonia koor, elulõngjas tobiväät, papplilehed (mitte viimase 3 raseduskuu jooksul), katkujuur, jõhvika lehed, vereurmarohi, pajukoor (mitte viimase 3 raseduskuu jooksul).

Järgmised ravimtaimed võivad suurtes kogustes kahjustada rasedaid:

  • Tugevad diureetikumid, ehk neere ergutavad taimed, nagu harilik leeskputk, petersell ja kadakamari.
  • Kõhulahtistina mõjuvad taimed nagu aaloe, paakspuu, türnpuu, rabarberijuur, riitsinus, india senna lehed või viljad
  • Vaagnas verekogumeid tekitavad arnika, kukerpuu, margareeta, karukell
  • Verejooksu tekitavad harilik puju, seksturnera, sidrunpuju, harilik leeskputk, kirbumünt, rosmariin ja vermut
  • Alakeha soojendavad kikkaputk, roosakas piimputk, ingver ja kaneel
  • Raskemetalle kehas mobiliseerivad karulauk, küüslauk ja koriander. Teatavasti raseduse jaal puhastuskuure teha ei tohi, sest kõik mürkained liiguvad platsentasse ja selle kaudu lootesse.
  • Hormoonidest tingitud nahapigmente soodustavad kikkaputk, karuputk ja leeskputk.
  • Hormoonina mõjuvad harilik mungapipar, aasristik, soja, jamss ja kudzu
  • Afrodisiaakumina mõjuvad seksturnera, rosmariin ja Yohimbe

magneesium

4. Toiduained, mis magneesiumi, kaltsiumi, raua ja K-vitamiinirikad

Toidulisandid leiad siit

Pähklid ja kuivatatud puuviljad leiad siit

MAGNEESIUM:

aprikoos, altee, aniis, avokaado, banaan, greip, hernes, hirss,
humal, kaer, kapsas, kartul, kask, kakao, kirss, kolmisruse, kummel, küüslauk,
lamblääts, laminaaria, leeder, leesikas, lina, lutsern, maapähkel, magusjuur,
mais, mandel, meliss, melon, moon, murakas, mustsõstar, nõges, naistenõges,
täisteranisu, uba, oblikas, oder, peet, petersell, pipar, piparmünt, ploom,
porgand, põldosi, päevalill, raudrohi, riis, ristikhein, ristiköömen, salat,
salvei, seesamiseemned, sidrun, sidrunväändik, soja, spinat, tatar (idanev),
till, tomat, tüümian, türgi uba, vaarikas, veiste-südamerohi, viigimari, virsik,
võilill, vägihein, õun, mesi, õietolm.

KALTSIUM:

 aprikoos, altee, apelsin, brokoli, dattel, hernes, humal, hiirekõrv,
kaer, kapsas, kibuvits, kirss, kummel, küüslauk, laminaaria, lina, lutsern,
maasikas, mandel, mesi, metsapähkel, moon, naeris, nõges, oblikas, peet,
petersell, pipar, piparmünt, ploom, porgand, põldosi, raudrohi, redis,
ristikhein, ristiköömen, salat, seesamiseemned, sibul, sidrunväändik, sigur,
soo-kassiurb, spargel, spinat, takjas, tatar, teeleht, till, türgi uba,
vaarikas, viigimari, viinamari, võilill, vägihein, õietolm, kakao.

K-VITAMIIN:

avokaado, brokoli, harilik kirburohi, roheline hernes, hiirekõrv,
kaer, kartul, kibuvits, laminaaria, lillkapsas, linnurohi, lodjapuu, lutsern,
maarjalepp, mais, mustsõstar, nisu, nõges, petersell, porgand, raudrohi,
ristikhein, ristiköömen, roheline tee, rukis, salat, soja, spargel, spinat,
teeleht, tomat, viinamari.

RAUDA:

Leidub kahte tüüpi rauda – 1) heemne, peamiselt lihast omandatav (molluskid, maks, munad, punane liha, kalad), ja 2) mitteheemne, omandatav taimsest toidust. Suurem osa rauast meie toidus, ka lihasööjate puhul, ei tule mitte loomsetest, vaid taimsetest allikatest. Kaunviljad nagu punased oad, läätsed ja kikerherned, spinat, maasikad, tomat, kapsas, porgand, küüslauk, nõges, võilille lehed, idandid, seller, petersell, pähklid, seemned, täisteraviljad ja kuivatatud puuviljad nagu rosinad, ploomid, aprikoosid ja viigimarjad on kõik oivalised raua allikad. Näiteks läätsed sisaldavad 3,5mg rauda 100g kohta, mandlid 3mg, seesamiseemned 10,4mg ja viigimarjad 4,2mg.

NB! Organism omastab rauda kergemini, kui süüa rauarikkaid toiduaineid koos rohkelt C-vitamiini sisaldavate puu- ja köögiviljadega.

5. Lisaks huvitavat infot, mida tasub teada selleks, et teha enda ja oma laste jaoks õiged otsused:

Ultraheli kahjulikkuse kohta saate lugeda siit

Vaktsineerimise kohta huvitavat lugemist:

Vaktsiinikahjustustega Laste Vanemate Ühingu lehel

Uurimistöö

Michel Georget “Vaktsineerimine. Varjatud tõde”

Zoltan Rona “Vaktsineerimise alternatiivid”

 

Loomuliku sünnituse toetuseks:

Aktiivne rasedus ja sünnitus, loe infot siit

Teadlik rasedus, sünnitus ja pereelu: Sünnivägi

Teadlik rasedus, sünnitus ja lapsevanemaks olemine Urban Dharma

Infoleht Sünnitoetajate Ühenduselt

Hingamistöö ja ettevalmistus raseduse ajal

Main Menu