Boulardii – milles peitub tema tugevus?

Lisaks bakteritele on oma tõhusust probiootikumina tõestanud ka üks pärmiline – Saccharomyces boulardiiS. boulardii on ainuke kliinilise toimega pärm ja pärmipreparaat, mille probiootilist efektiivsust on tõestatud topelt-pime uuringutega.

Kommertsiaalselt on saadaval palju erinevaid S. boulardii preparaate ning kõrgekvaliteedilise toote valik on määrava tähtusega probiootilise efektiivsuse tagamisel. Kuna paljudel kommertsiaalsetel toodetel puuduvad reguleeritud kvaliteedi kontrolli programmid, on S. boulardii kvaliteet sõltuvalt allikast väga varieeruv. Näiteks on enamikel toodetel küll kirjas, et need sisaldavad vähemalt 10S.boulardii/mg, kuid sõltumatud uuringud on näidanud, et 50 % nendest sisaldab tegelikkuses vähem.

Soolestiku normaalsel mikroflooral on iseloomulik anatoomiline ehitus biokile kujul. Kasulikud bakterid paiknevad seal mitmekihiliselt. Biokile katab soolestiku limaskesta seestpoolt kaitstes seda veetustamise, keemilise ja füüsilise rünnaku vastu, aga samuti ka haigusttekitavate organismile kahjulike ja võõraste mikroorganismide, parasiitide vastu, takistab nende poolt eritatavate toksiinide ja allergeenide tungimist soolestiku limaskesta. Biokile on esmaseks kaitseliiniks infektsioonide vastu, seetõttu ongi rikutud mikroflooraga inimesed tundlikumad nakkushaiguste suhtes.

S.boulardii toimemehhanismid

  • Antimikroobne aktiivsus: S. boulardii´l on antagonistlik efekt mitmete patogeenide kasvule (Candida albicansEscherichia coliShigella tüved, Salmonella typhiPseudomonas aeruginosaStaphylococcus aureus ja Vibrio cholerae). S.boulardii takistab patogeenide kleepumist soolestiku rakkudele ning tema rakukest on võimeline siduma enteropatogeene. On leitud, et S. boulardii suudab tekitada Helicobacter pylori rakkudes morfoloogilisi muutusi, mis kahjustavad rakke. S. boulardii soodustab soole epiteeli rakkude võimet taastada soole barjääri terviklikkus.
  • Anti-toksiin efektid: S. boulardii toodab kahte valku (54 kDa ja 120 kDa), mis vastutavad bakteriaalsete toksiinide lagundamise ja neutraliseerimise eest ning proteiin fosfataasi, mis defosforüleerib ja seeläbi deaktiveerib endotoksiine nagu E. coli lipopolüsahhariid. 54 kDa valk suudab lagundada C. difficile toksiine ja retseptorkohti enterotsüütide pinnal ning 120 kDa valgu abil võib S. boulardii vähendada koolera toksiini efekte.
  • Cross-talk soole mikrobiootaga: Uuringud on näidanud, et S. boulardii aitab kiiresti taastada normaalse soolestiku mikrobioota.
  • Troofilised (toitumisega seotud) efektid soolestikule: S. boulardii avaldab troofilisi efekte peensoole limaskestale, mis on vahendatud ensüümide, põletikuvastaste ainete ning polüamiinide vabastamisega soolde. Polüamiinid, spermidiin ja spermiin, aitavad kaasa soole enterotsüütide küpsemisele ja ensüümide aktiivsuse suurenemisele enterotsüütide hatulises pinnas („brush border“), millel on positiivne mõju toitainete degradeerimisele ja imendumisele. S. boulardii võib aidata vältida ka reaktsioone toidu antigeenidele.
  • Immuunvastused: S. boulardii stimuleerib nii kaasasündinud kui omandatud (adaptiivset) immuunsust. Kaasasündinud immuunsuse stimulatsioonile viitab asjaolu, et S. boulardii tarbimine tervete isendite poolt aktiveerib makrofaagisüsteemi (vananenud termin retikuloendoteliaalsüsteem) ja komplemendisüsteemi. Adaptiivse immuunsuse stimulatsioon toimub läbi immuunfaktorite sekretsiooni. S. boulardii võimet tõsta sIgA taset on leitud rottides ja hiirtes. C. difficile toksiin A-ga nakatatud hiirtel tõstis S. boulardii manustamine IgA taset 1,8 korda ja spetsiifilise antitoksiin A taset 4,4 korda.

E. coli´ga veenisiseselt nakatatud hiirtel suurendas S. boulardii hiirte võimet vabaneda võõrast mikroogranismist vereringes. See oli vastavuses ka varasema IFN-γ and IL-12 tootmisega. IFN-γ kaitseb erinevate nakkushaiguste eest ning IL-12 on funktsionaalseks sillaks kaasasündinud ja adaptiivse immuunsuse vahel.

Lisaks immuunsuse stimuleerimisele vähendab S. boulardii ka põletikku tekitavaid vastuseid, inhibeerides põletikku tekitavate tsütokiinide tootmist.

S. boulardii kliiniline efektiivsus

  • Antibiootikumidega seotud kõhulahtisus (AAD)S. boulardii efektiivsust vältimaks AAD-d on tõestatud arvukate uuringutega.
  • Clostridium difficile infektsioon (CDI)S. boulardii kombineerimine tavaraviga vähendab oluliselt CDI taasteket.
  • Äge ja püsiv kõhulahtisusS. boulardii on väga efektiivne erineva põhjusega kõhulahtisuse ravis täiskasvanutel ning vähendab oluliselt akuutse kõhulahtisuse kestust lastel. S. boulardii on osutunud efektiivseks ka laste püsiva kõhulahtisuse korral.
  • Helicobacter pylori infektsioonS. boulardii parandab H. pylori vastase standardse kolmikravi taluvust, vähendades kõrvalmõjusid nagu kõhulahtisus, ülakõhu ebamugavustunne ja ravijärgne düspepsia.
  • Crohn’i tõbi: Lisaks kõhulahtisuse leevendamisele mõjub S. boulardii hästi ka sellistele kliinilistele parameetritele nagu alakõhuvalu, üldine heaolu, hematokriti tase jms. S. boulardii lisamine tavaravile vähendab oluliselt tagasilangust Crohn´i tõve puhul (6.25 % vs 37.5 %).
  • Ärritunud soole sündroom (IBS)S. boulardii tarbimine võib parandada IBS ravi tulemusi ja IBS patsientide elukvaliteeti.
  • Parasitaarsed infektsioonid nagu Giardia lamblia: Lisaks kõhulahtisuse ravile, aitab S.boulardii vabaneda ka Giardiatsüstidest.
  • HIV-ga seotud kõhulahtisus: Prantsusmaal 4. Staadiumi AIDSI-haigetel läbiviidud uuringus lahenes kõhulahtisus 61 %-l S. boulardii´d tarbivatest patsientidest, platseebot saavatel vaid 12 %-l. S. boulardii oli hästi talutud kõikide patsientide poolt isegi kõrgetes doosides (3g päevas).

S. boulardii ja beebid

S. boulardii on efektiivne beebide akuutse kõhulahtisuse puhul, sh rotaviirusest põhjustatud kõhulahtisus.

S. boulardii aitab parandada soole mikrobiootat kunsttoitu saavatel imikutel, tõstes Bifidobacterium´ite ja Staphylococci´de taset ning langetades E. coli ja Enterococci´de taset – lähendades seeläbi mikrofloora koostist rinnapiima saavate imikute omale.

S. boulardii kasulikul mõjul beebidele mängib suurt rolli S. boulardii võime toota polüamiine, mis soodustavad soolestiku küpsemist. S. boulardii on efektiivsem kui teised probiootikumid näiteks hüperbilirubineemia puhul ning on leitud, et S. boulardii tarbimine 250 mg päevas väga madala sünnikaaluga vastsündinutel vähendab valgusravi vajaduse kestust ja omab positiivset efekti toitmise talumatusele.

S. boulardii on hinnatud imikutele ohutuks ning kliinilised uuringud on näidanud, et S. boulardii on isegi enneaegsete imikute poolt hästi talutav ega põhjusta kõrvalmõjusid.

S. boulardii ohutus

S.boulardii akuutse toksilisuse (6500 mg/kg kehakaalu kohta) ja subakuutse toksilisuse (1300 mg/kg kehakaalu kohta) testid on läbiviidud rottidel. Doosid olid hästi talutud ja toksilisi kliinilisi sümptomeid ega surmajuhte ei esinenud. Subakuutse toksilisuse uuring kestis 14 nädalat ja selle aja jooksul ei täheldatud mitte ühtegi soovimatut raviga seotud efekti.

S. boulardii´d on Euroopas probiootikumina kasutatud alates 1950-ndatest ja kliinilisi uuringuid S.boulardii´ga on teostatud arvukalt üle kogu maailma. Nende uuringute käigus kogutud ohutust puudutav info on loonud S. boulardii´le märkimisväärse ohutusprofiili. 2963 patsiendi ohutusandmete analüüsist ilmnes, et ainsad S. boulardii´ga seotud kõrvalmõjud olid janu (5-patsiendil) ja kõhukinnisus (8-l patsiendil).

Arvukates S. boulardii efektiivsuse uuringutes on muuhulgas välja toodud, et S.boulardii tarbimine ei ole tekitanud kõrvaltoimeid, isegi kuus kuud järjest tarbides. S. boulardii´d on antud ka AIDS-i haigetele ilma ühegi tõsise kõrvalmõjuta.

Artikli täisversiooni leiad SIIT.

Merli Špitsmeister
Biokeemia ja biotehnoloogia Msc

Looduspere poes saab osta järgnevaid Boulardii kapsleid:

BioLatte Boulardii 110 tk

BioLatte Boulardii 30 tk

BioLatte Boulardii 60tk

Ecosh Boulardii 90 tk 

 

Main Menu