Parimad toiduained ärevuse, kõhukinnisuse ja valu leevenduseks

Kõige levinumad igapäevased tervise probleemid on praegu seotud stressi ja ärevusega, kõhukinnisusega ja valuga. Millised toiduained aitavad nende sümptomite puhul kõige paremini toime tulla? Sellest räägime järgnevas blogis lähemalt.

Olgu toit sinu ravim, et ravimist ei saaks sinu toit

ÄREVUS / STRESS

Stressi hormooni kortisooli tasemed on kõrged enamasti, kui kehas on vähe kaaliumi, magneesiumi ja Omega 3 rasvhappeid. Loogiline on siis süüa sellist toitu, mis sisaldab rohkelt just neid kasulikke aineid.

Chia seemned, kanepi seemned ja linaseemned on eriti külluslikud just nende ainete poolest ja tasuks lisada neid seemneid iga päev oma menüüsse, olgu siis pudrule, smuutisse, salatisse, küpsetisse jne

Lõhe on samuti Omega3 rikas, aga ainult siis, kui ta on metsikult kasvanud, mitte Norra basseinides. Lisaks sisaldab lõhe ka kaaliumi, magneesiumi ja D vitamiini (samuti ärevuse vastu hea). Samuti makrell, heeringas ja sardiinid on rasvaste kaladena kasulikud.

Mangold, spinat, edamame, avokaado, banaan ja mandlid on kaaliumi ja magneesiumi rikkad.

Kreeka pähklid, vetikad ja sardiinid on rikkalikud Omega3 allikad.

Tuntud ärevuse leevendajad oma erinevate kasulike omaduste tõttu on ka kummel, kõrvitsa seemned, tume šokolaad, roheline tee ja mustikad.

Hapendatud toidud nagu hapukapsas, hapukurk, kimchi jne on probiootilised ning sisaldavad lisaks hulgaliselt vitamiine ja antioksüdante. Erinevad uuringud näitavad hapendatud toitude kasulikku toimet stressi ja ärevuse leevendamisel.

Petersell on tõeline tervise laegas, eriti antioksüdantide, flavonoidide ja karotenoidide poolest.

KÕHUKINNISUS

Põhiliseks kõhukinnisuse tekitajaks on kiudainete vähesus menüüs. Samas on muidugi oluline ka juua piisavalt vett ja liikumine, näiteks 15 min kõndimist värskes õhus pärast sööki on juba hea alustuseks.

Ploomid on tuntud kõhukinnisuse vastu, eriti kuivatatud ploomid, sest nad on kiudainerikkad ja sisaldavad seedimisele kasulikke aineid.

Chia seemned on kiudainerikkad ja geeljas vorm teeb väljaheite pehmeks ja lihtsalt väljutatavaks.

Linaseemned on samuti kiudainerikkad, need tuleks enne tarbimist hästi läbi närida või purustada

Psülliumi kestad on kiudainerikkad ning seedimist soodustavad. India teelehe (Plantago psyllium) ehk psülliumi (tuntud ka kui fiberhusk) seemnekestad tekitavad süües täiskõhutunde – nende maht kasvab paisudes kuni 20 korda.

Õunad on kiudainerikkad ja sisaldavad lisaks pektiini, mis aitab siduda vedelikku soolestikus, pehmendab soolestiku sisu ja aitab nii väljutada, mis välja peab tulema.

Kiivid on kiudaine ja ensüümide rikkad, mis aitab leevendada valu alakõhus, kõhukinnisust ja refluksi.

Teised kiudainerikkad toiduained on kikerherned (leota üleöö, kalla vesi ära ja keeda, siis ei tekita gaasi), kidney oad, mandlid, metsapähklid, hirss, vaarikad, brokkoli.

Praktiliselt kõik idandid on kiudainerikkad ja vitamiinipommid.

Kindlasti tuleks vältida suhkrut ja valget jahu sisaldavaid tooteid.


VALU
Süües põletikuvastase toimega toiduaineid saame oma keha aidata, et vähendada valu tekkimise põhjuseid.

Looduse poolt meile antud tugevatoimelised põletikuvastased toiduained sisaldavad antioksüdanti antotsüaniini. Enamasti sisaldub ta lillades ja tumepunastes köögiviljades nagu mustikad, arooniad, mustsõstrad, tumedad viinamarjad, murelid, punane kapsas jne.

Antioksüdandirikkad toiduained, mis toimivad samuti põletikuvastaselt on roheline tee, paprikad, tume šokolaad, tomatid, ingver, kaneel ja kurkum.

Valu, eriti peavalu on tihti ka esmane näitaja, kui olete päeva jooksul vähe vett joonud. Seega tasub jälgida oma vee tarbimist ja vedelikurikaste toiduainete söömist. Näiteks kurk, seller ja arbuus on hästi veerikkad. Arbuusis on lisaks üks tore aminohape, mis aitab ka lihasevalu puhul.

Loe lisaks Looduspere blogis

Mineraalained ja mikroelemendid

Nagu ikka toiduainete puhul eelista kohalikku ja mahepõllundusest pärit.

Kasutatud allikad:
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthocyanin

https://en.wikipedia.org/wiki/Chia_seed

https://www.healthline.com/nutrition/stress-relieving-foods

Main Menu