Ravimteega külmetuse vastu
Küllap on igal eestimaalasel meeles vähemalt üks tee, mida lapsepõlves haigena sai joodud. Küllap tuleb täiskasvanunagi haigestudes kõikvõimalike apteegist saadavate vahendite kõrval külmetuse esmaabina meelde kuum tee sidruni ja meega.
Minu teemälestus lapsepõlvest on punane ja hapukas pärnaõietee, mida ema andis palaviku korral higistama ajava vahendina. Kuigi see mulle tol ajal üldse ei meeldinud, jõin ma ta alati ära ning abi tast oli. Tänaseks päevaks tean ma juba märksa rohkem, nii palavikku alandavatest kui ka muudest raviteedest, kuid esmase palaviku alandajana meenub ikkagi soe ja hapu pärnaõietee. Täna ongi mul mõttes vaid pisut meelde tuletada seda, mida paljud teist juba lapsepõlvest saadik teavad ehk siis kirjutada natuke eestimaistest ravimtaimedest, millest on abi külmetuse sümptomite leevendamisel.
Astelpaju
Astelpaju raviomadusi tunnistab rahvameditsiini kõrval ka ametlik meditsiin. Et astelpaju stimuleerib immuunsüsteemi ja ergutab hormonaalsüsteemi tegevust, soovitatakse teda tarvitada üldtugevdava vahendina gripi ja teiste külmetushaiguste ajal, pärast operatsioone ja traumasid. Välispidiselt on astelpajuõli tarvitatud naha ainevahetuse korrastamiseks (nahapõletike, põletuste, ekseemide, külmetuste korral) ja põletike vaigistajana naistehaiguste puhul. Et astelpaju viljadest ja lehtedest valmistatud tee, samuti õli soodustab vere koostise normaliseerumist, on soovitatud teda tarvitada ka pahaloomuliste kasvajate ravi (kiirituse) ajal. Gripi ja üldse sesoonsete haiguste ennetamiseks ning raviks pruugitakse astelpajumahla (mehu) või astelpajueliksiiri. Selleks võetakse veerand klaasi mahla, lisatakse kuuma vett ning juuakse päevas 1-2 klaasitäit või võetakse 2-3 tl eliksiiri 2-3 korda päevas puhtalt või segatuna vedeliku sisse.
Kibuvits
Rahvameditsiinis tarvitatakse kibuvitsa külmetushaiguste, mälunõrkuse (ateroskleroosi), kehvaveresuse ja sapiteede põletike korral. Et meie elu on tänapäeval pingeline, siis võime ravimtaimi, mida möödunud aegades pruugiti üksnes haiguste korral, kasutada juba iga päev, näiteks haiguste ennetamiseks. Kibuvits suurendab organismi vastupanu haigustele, tõstab töövõimet ning aitab üle igapäevatöö väsimusest. Seepärast võiksime kibuvitsatõmmisega (paari-kolme nädalase kuurina) ennetada traditsioonilisi hooajahaigusi. Tõmmise valmistamiseks võetakse õhtul 20 g (2 supilusikatäit) kuivi vilju ja lisatakse pool liitrit keeva vett (hea, kui saab panna termosesse, kus tõmbab 6-10 tundi). Raviks juuakse pool klaasi korraga 2-3 korda päevas.
Pärn
Meie rahvas tunneb pärnaõisi kui ühte paremat higistamapanevat ja palavikku alandavat ravimit külmetushaiguste puhul. Nii see ongi. Gripi, hingamiskatarride algul tehakse poorid lahti kange pärnaõieteega. Selleks võetakse kaks supilusikatäit peenestatud pärnaõisi, lisatakse üks klaas keeva vett, lastakse seista veerand tundi soojas ja juuakse kuumalt. Kui on kurgupõletik või angiin, siis kuristatakse pärnaõieteega, millele on lisatud noaotsatäis söögisoodat. Siis on ravitoime suurem (ka lastele). Eraldi tuleks mainida ka pärnaõietee rahustavat toimet. Enne kui sirutada käsi tableti järele, võiks juua pärnaõieteed meega, eriti sobib see lastele ja vanuritele. Pärnaõietee on meie maitsvamaid taimeteesid, mida võib lisada ka poeteedele ning juua igapäevateena. Vaid südamehaigetele ei soovitata seda juua pidevalt, kuna pärnaõites sisalduvad ühendid soodustavad kaaliumi väljumist organismist, mistõttu võib langeda südamelihase jõudlus.
Pune
Rahvameditsiinis on tuntud pune rahustav toime. Hariliku puneme teed juuakse siis, kui vaevab unetus, peavalu, kõrvade kohisemine. Harilik pune aitab ka külmetushaiguste puhul (hea rögalahtistaja, köhavaigistaja), samuti siis, kui on tegemist seedehäiretega. Tee valmistamiseks võetakse 2 supilusikatäit ürti, lisatakse klaas keeva vett ja lastakse kaane all tõmmata 15-20 minutit. Külmetushaiguste korral juuakse kuumalt, seedehäirete puhul kas jaheda või leige teena pool klaasi korraga enne sööki. Hoiduda kasutamast rasedatel, sest tee võib suurendada emaka kokkutõmbeid.
Saialill
Saialillel on nii tugev põletikuvastane toime, et ta pidurdab isegi nii tugevate mikroobide kasvu, nagu seda on stafülokokid. Nii kasutatakse saialilletõmmist, -tinktuuri ja -õli suuõõnehaiguste (igemepõletiku, parodontoosi, angiini, haavandite, lastel soori) korral, mao- ja soolepõletike, aga ka sapiteede- ja maksapõletike korral. Saialill pidurdab ka herpes- ja gripiviiruse kasvu. Saialilletee valmistamiseks võetakse kaks supilusikatäit ürti, lisatakse klaas kuuma vett (mitte keeta!), lastakse 15 minutit seista ja tarvitatakse pool klaasi korraga enne sööki.
Aed-liivatee ehk tüümian
Liivatee on kogu maailmas tunnustatud elu-, mee-, maitse- ja ravimtaim. Nii teadus- kui ka rahvameditsiin on liivatee suhtes ühel meelel: ta on üks paremaid köharohtusid lastele. Teda kasutatakse hingamisteede põletike, bronhiidi, kopsupõletiku, angiini, ka bronhiaalastma korral. Veel tuntakse liivateed kui rahustavat, valuvaigistavat (tuuletõmbusest põhjustatud peavalu), und taastavat taime. Gripi ja hingamisteede põletike korral võetakse teeks supilusikatäis ürti klaasitäie keeva vee kohta, lastakse tõmmata kaane all 5-7 minutit ja kurnatakse.
Aedsalvei
Salveiteed on hea juua siis, kui gripp või mõni külmetushaigus on laastanud teie tervist ja kuidagi ei taasu hea enesetunne. Siis tehke salveiteed ning jooge mõned päevad üks tass päevas. Teeks võetakse 5 grammi ürti klaasi keeva vee kohta ja lastakse 15-20 minutit tõmmata. Kasutatud materjal:
- A. Paju “Aed ja mets kui apteek”
Foto: Aile Nõupuu