Milliseid ohtlikke e-aineid väldid sina?
Viimastel aastatel on inimeste teadlikkus e-ainetest ning nende sisaldusest toidus märgatavalt tõusnud. Lausa nii palju, et seda pole saanud tähelepanuta jätta ka paljud suurtootjad. Üha rohkem on hakatud pakkuma lihatooteid, mille peale on kirjutatud “ei sisalda naatriumglutamanaati”, pagaritooteid, mille pakenditel ilutseb märge “e-ainete vaba” jms.
Minu arust on hea, et inimesed mõtlevad sellele, et toit oleks puhtam ja keemiavabam, ka see on hea, et suurtootjad on sellest aru saanud. Nemad küll ei väärtusta tõenäoliselt endiselt üksikisiku tervist ning heaolu, vaid mõtlevad asjaolule, et nende kaup müüks”, kuid alustuseks asi seegi – hea on teada, et inimesed eelistavad üha enam ja enam puhast toitu.
Siiski peab teadma ka seda, et kõik toidule lisatavad ained ei ole ohtlikud, mõned neist on suisa looduslikud. Et aga ka teie, head sõbrad, oskaksite poes silte lugedes orienteeruda, mida võtta ning mida jätta, tekkis vajadus kirjutada alljärgnev postitus.
Mis siis on see toidu lisaaine ehk e-aine?
Lisaaine, rahvapäraselt tuntud kui e-aine, on looduslik või sünteetiline aine, mida lisatakse toidule tehnoloogilisel eesmärgil. Lisaaineid kasutatakse näiteks toidu paremaks säilitamiseks (säilitusained), vajaliku konsistentsi saavutamiseks (stabilisaatorid, tarretavad ained, emulgaatorid), toidule atraktiivsema värvuse andmiseks (toiduvärvid) jne.
Teoreetiliselt peab lisaainete kasutamise vajadus olema põhjendatud – see tähendab, et lisaained on lubatud vaid juhul, kui toidu omaduste parandamist või toiteväärtuse säilitamist ei ole võimalik saavutada muude tehnoloogiliste võtetega.
Milline on lisaainete päritolu?
Lisaaineid võib nende päritolu järgi jaotada kolmeks:
-
ained, mis on eraldatud loodusest
näiteks agar-agar (E406) ja karrageen (E407) merevetikatest, pektiin (E440) puuviljadest jne.
-
ained, mis esinevad toidus looduslikult
kuid on saadud sünteesi teel ehk nö loodussamased ained, näiteks antioksüdant askorbiinhape (E300), mida leidub looduses (sidrun, mustsõstrad, astelpaju on tuntumad askorbiinhappe ehk C-vitamiini allikad) või säilitusained sorbiinhape (E200) ja bensoehape (E210), mida leidub pihlakates, jõhvikates jm.
-
ained, mis on saadud keemilise sünteesi teel
ja millele pole looduses analoogi, näiteks antioksüdandid butüülhüdroksüanisool (E320) ja butüülhüdroksütolueen (E321) või asovärvid.
E-ainete tervisemõju
Väga paljude toidu lisaainete mõju tervisele veel ei teata või alles uuritakse – seega on kasutusel hulk e-aineid, mis võivad kujutada potensiaalset ohtu meie tervisele. Paljud e-ained võivad tervisele kahjulikku mõju avaldada ka alles aastatepikkuse kasutamise tulemusena, kuid tundlikel inimestel ja lastel võib negatiivne reaktsioon välja lüüa ka kohe – seda siis allergia, astma, hüperaktiivsuse ja muude tervisehäirete näol.
Probleemseimad on aga siiski need lisaained, mille tervist kahjustav mõju ei avaldu mitte koheselt, vaid pikaajalisel kasutamisel. Need võivad põhjustada näiteks vähki või geenikahjustusi.
Kahjulike lisaainete nimekirja tippu kuuluvad kindlasti kõik asovärvid, mis on tihtipeale peidetud ilusate nimede taha, näiteks Fantale omase värvi andnud E110 ehk päikeseloojangukollane. Tänaseks on tootja õnneks sellest ainest lahti öelnud ja Fanta hoopis lahjemat värvi. Tervisehädasid, nagu löövet, sügelust ja suu- ning limaskestade paistetust võib põhjustada ka paljudes lihatoodetes , suppides ja puljongites sisalduv E621 ehk naatriumglutamaat. Eriti tähelepanelik tasuks olla ka magusaine aspartaami E951 puhul. Jaapanis on näiteks keelatud müüa tooteid, mis sisaldavad Aspartaami (E951) – Eestis aga sisaldavad seda paljud lahjad ja suhkruvabad tooted, lastele mõeldud vitamiinikommid ning siirupid, millest tehakse morssi muuhulgas ka laste sünnipäevadeks!
Alljärgnevalt nimekiri e-ainetest ehk mida mingi e-aine võib põhjustada:
|
SIIN saadaval ka voldikud ohtlike e-ainetega väljaprintimiseks ja näiteks rahakoti vahel kaasaskandmiseks! Kasutatud materjal:
- http://www.tunnetoitu.ee/e-ained/
- http://integraal.ee/terviseklubi/Ohtlike-E–ainete-tabel.php
- http://www.meediatera.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=15
- http://tarbija24.postimees.ee/216766/tasuta-voldik-aitab-e-ainetest-hoiduda