Kodused vahendid päikesepõletuse korral
Kuigi päikesest, päikesepõletusohust ning päikesekaitsevahenditest on juba siin-seal räägitud, on teema endiselt päevakohane ning mõningate asjade puhul ei tee paha vana tuntud tõde: “kordamine on tarkuse ema”.
Näiteks tasub taas kord meenutada neid looduslikke vahendeid, mis peidavad endas lisaks kõigele muule kasulikule ka kaitset põletava päikesekiirguse eest:
- Kakaovõi nahale määrituna kaitseb nahka põletuse eest ja annab ühtlase kuldse jume.
- Seesamiseemneõli
- kookosõli (SPF8)
- avokaadoõli (SPF10)
- naistepunaõli
- porgandiõli
- oliiviõli(SPF8)
- kanepiseemneõli (SPF6)
- mandliõli (SPF4)
- jojobaõli (SPF4)
- sheavõigi (SPF6)
kaitsevad tõhusalt ultraviolettkiirguse eest
Hea päikesekaitse on ka musta tee tõmmis.
Lisaks eelnevale “pealemääritavale” söö rohkelt apelsini, porgandeid ja tumerohelisi köögivilju neis sisalduva beetakaroteeni ja luteiini pärast, mis kaitsevad samuti päikesekahjustuste eest .
Toidud, mis on rikkad E-vitamiini poolest, nagu rohelised lehtköögiviljad, aitavad vähendada päikese käes viibimisest põhjustatud punetust.
Kui on aga vajadus pikemalt päikese käes viibida, kasuta kindlasti ka mineraalseid päikesekaitsevahendeid.
Kui aga päikesepõletus on juba tekkinud, on sedagi võimalik leevendada koduste vahenditega:
- Joo võimalikult palju vedelikku (vett, mineraalvett, rohelist teed), et jahutada ja niisutada põletikulist nahka. Väldi päevitamist järgmised 3-5 päeva.
- Väldi soolast, vürtsikat ja haput toitu, eelistades sellele jahedat mahedamaitselist ja kerget toitu.
- Tugeva põletuse korral võib võimalikult kiiresti võtta põletikuvastast ravimit (aspiriin, ibuprofeen)
- Põletikulist ja kuumavat nahka võib kasta külma veega. Suurepärast abi saab külma vette kastetud särgi asetamisest põlenud kohale (särgi soojenemiseni).
- Aaloemahl ja aaloegeel niisutavad ja leevendavad põletikke. Kindlasti aga ei tohi päikesepõletuse korral kasutada beebiõli ega vaseliini sisaldavaid kreeme, vaid valida tuleks päikesepõletuse leevendamiseks mõeldud jahutavad kerged emulsioonid ja geelid.
- Päikesest kahjustunud nahka ravivad viinamarjaseemne-, oliivi-, nisuidu– ja kibuvitsamarjaõli.
- Kurk on samuti hea niisutaja, värskendaja ja põletike leevendaja. Masseeri päikesekahjustunud nahka õrnalt kurgiviiludega. Valmista püree kurgist ja piimast või tihke püree kurgist ja meest ning määri seda põlenud nahale.
- Ka tomatimahla määrimine punetavale nahale rahustab ja jahutab põletikulist nahka.
- Abi saab ka õunaäädikast. Vala jahedasse vannivette sortsuke õunaäädikat või hõõru nahka õunaäädikaveega (1 spl klaasitäie vee kohta).
- Päikesekahjustatud nahka võib õrnalt määrida ka värskelt pressitud sidrunimahlaga.
- Jogurt ja keefirgi jahutavad ning pehmendavad nahka. Samuti võib kuumavat nahka hõõruda piima-jääkuubikutega. Kohupiimaga võib teha kehamaske enne duši alla või vanni minekut.
- Piim sidrunimahlaga – tilguta piima sisse värskelt pressitud sidrunimahla, kanna nahale 15-20 minutiks ja loputa maha leige veega.
- Loputa nahka põletikuvastaste taimetõmmistega saialillest, kummelist, raudrohust, melissist, petersellist või iisopist.
- Vanne põletikulise naha leevendamiseks saab teha ka kaerahelvestest – lisa vannitäiele veele klaasitäis kaerahelbeid ja võta leiget vanni.
Päevitamisjärgne mask
4 porgandit
2 spl vedelat mett
1 spl nisuiduõli
4 tilka lavendli eeterlikku õli
2 tilka porgandiseemne eeterlikku õli
Riivi porgandid hästi peeneks ning sega mee ja nisuiduõliga, seejärel tilguta sisse eeterlikud õlid (kui sobilikke eeterlikke õlisid käepärast pole, ei pea mask tegemata jääma). Määri mask õrnalt nahale, lase veidi aega mõjuda ning pühi maha pehme lapiga. Loputa end puhtaks jaheda veega.
Kasutatud materjal:
- K. Kolmann “Terve välimuse heaks. Rahvameditsiini ravivõtted ja looduskosmeetika”
- http://looduspereblogi.ee/2014/05/paikesekaitsevahenditest/