Meeldetuletuseks sügis-talvisest näohooldusest

Sügis-talvisel ajal, mis nahk kaotab rohkem niiskust ja kaitsvat rasukihti, on õige nahahooldus eriti oluline. Kuna külmaga aeglustub rasunäärmete talitlus oluliselt, muutuvad kõik nahatüübid sügis-talvisel ajal kuivemaks – seepärast kasutage talvel rasva- ehk teisisõnu lipiididerikkaid kreeme ja jumestuskreeme. Rasuse nahaga on siis lihtsam toime tulla, aga kuiva, õhukese ja tundliku naha probleemid süvenevad.

Suurim probleem külmal ajal külmal ajal on suur välis- ja toatemperatuuri vahe, mis sunnib nahka pidevalt ümber kohanema, ja sellest johtuvalt nahk väsib rohkem ning hakkab kergesti ketendama. Seepärast on oluline, et külma aja päevakreem ka piisavalt niisutaks. Sobivad vitamiinirikkad paksema konsistentsiga võided.

Talvine öökreem olgu vitamiinide- ja lipiididerikas ning ohtralt niisutav.

Geele ja matistavaid õlivabasid emulsioone tasuks vältida, kuigi külmumisrisk tekib alles 35 miinuskraadi juures. Külmal ajal tuleb nägu kreemitada vähemalt pool tuldi enne kodunt väljumist, parem kui veelgi varem. Kreem imendub nahka vähemalt 30 minutit.

Kuigi enamik huulepulki ja -läikeid sisaldab niisutavaid komponente, võiks käepärast olla hügieeniline huulepulk või raviv huulepalsam.

Talvel on kasulik end ka jumestada, sest jumestuskreemi ja puudri kihid kaitsevad nahka külma ja tuule eest. Kindlasti peaksid end enne väljaminekut meikima ja spetsiaalseid talvekreeme kasutama kuiva nahaga inimesed.

Kuidas sügis-talvel näonahka hea tervise juures hoida?
  • Pakaselistel päevadel ära pese nägu veega, vaid puhasta puhastuspiima või (kuiva naha puhul) tihkema konsistentsiga kreemitaolise puhastusvahendiga. Järelpuhastuseks sobib alkoholivaba toonik. Kui siiski pesed nägu veega (näiteks pärast trenni), oota õueminekuga pool tundi.
  • Hommikul on jahe dušš parem kui kuum. Kuum vesi peseb naha pinnalt loomuliku rasu, mistõttu nahk muutub külmakartlikuks.
  • Väldi kangeid koorimiskreeme, asenda need vähemaktiivsete ja pehmetoimelistega. Pakasega ei tohi üldse koorimiskreemi kasutada.
  • Rasune nahk ei pruugi niisutajat tingimata vajada. Nägu võib vahetult pärast pesemist tunduda kuiv. Oota 20 minutit ja kui nahk tundub ikka veel pingul, siis kanna niisutajat kuivadele kohtadele.
  • Ka sügisel ja talvel tuleb kasutada vähemalt 15-faktoriga päikesekaitsekreemi. Päikeselisel talvepäeval väljas viibides kanna seda peale iga kahe tunni järel. Pea meeles, et lumi võib päikesekiiri tagasi peegeldada rohkem kui 80% ulatuses!
  • Kasuta huulepalsamit või -salvi, sest huuled on külma suhtes eriti tundlikud. Huulepulga alla võid kanda ka näokreemi.

 

Kuiva ja tundliku näonaha hooldus

Kuiv nahk näeb välja õhuke ja habras. Külmade ilmade saabudes muutub ka paljude harilikult normaalne nahk kuivaks ja ketendavaks. Sellisel juhul tuleks vahetada oma kosmeetika kuivale nahale mõeldud toodete vastu ning oma naha seisundi eest hästi hoolitseda. Näo puhastamiseks kasuta niisutavat puhastuskreemi või -piima, meigi eemaldamiseks aga suurema õlisisaldusega näopiima või näoõli. Väldi tugevatoimeliste seepide kasutamist, sest need kahjustavad naha kaitsekihti ja nahk muutub veelgi tundlikumaks.

Koorijad, mida kasutad, võivad sisaldada terakesi, mis eemaldavad surnud naharahakud mehaaniliselt, kuid kindlasti peaks toode sisaldama niisutavaid ja hooldavaid koostisosi, et nahk ei hakkaks liigselt kuivama. Kuivale nahale sobivad ka ensüümide ja puuviljahapetega koorijad, mis on intensiivsema toimega, aga samas ei ärrita nahka. Pärast naha puhastamist kasuta niisutavat õrna näovett, ka näiteks roosivett või taimetõmmiseid. Päevakreemid peavad olema niisutavad, öökreemid aga toitvad. Erilist tähelepanu pööra silmaümbruse õrna naha niisutamisele. Kuiv nahk vajab ka toitvaid maske, mis võiksid sisaldada näiteks liptiide, C- ja E-vitamiini, viinamarja- või rohelise tee ekstrakte, ka aaloe ja astelpaju rahustavad tõhusalt nahka. Savimaskidest sobivad õrnatoimelised, valget savi ehk kanoliini sisaldavad maskid.

Intensiivselt niisutav õlisegu ülikuivale nahale

2 spl kanepiõli

1 tl nisuiduõli

10 tilka kuningakepiõli

Puhastav mandlipiim

6 spl mandleid

3 tl mett

100 ml destilleeritud vett

4 spl roosivett

Keeda mandleid mõned minutid vees, jahuta. Eemalda mandlite koored

 

Suhkrukoorija mee ja roosiveega

1 spl suhkrut

2 spl roosivett

1 spl mett

Lase koorijal näonahal 5 minutit mõjuda ja loputa nägu sooja veega puhtaks.

 

Loe ka:

  • https://www.looduspere.ee/blogi/nahahooldus-sugisel/
  • https://www.looduspere.ee/blogi/tee-ise-toitev-naokreem/

 

Kasutatud materjal:

  • http://www.naisteleht.ee/node/1974
  • K. Kolmann “Terve välimuse heaks: rahvameditsiini ravivõtted ja looduskosmeetika”

Main Menu