6 põhjust kookosõli kasutamiseks hambapastana
Uuringud näitavad, et külmpressitud kookosõli on lisaks kõigele muule ka väga tõhus suuhügieenis. Põhilised bakterid suus on happeid tekitavad Streptococcus bakterid ning kookosõlis olevad ensüümid tugevalt takistavad nende levikut.
-
Ei mingeid kahjulikke kemikaale.
Tavalistes hambapastades on antibakteriaalsete omaduste tagamiseks lisatud triklosaani, mis teatavasti võib põhjustada allergiat, nahaärritust, mõjutab hormoonsüsteemi ja koguneb organismi. On tõendeid, mis näitavad, et triklosaan võib organismi sattudes segada kilpnäärme funktsiooni ning seega mõjutada ka aju ja närvisüsteemi arengut eriti imikutel ja lastel. Lisaks eelpool nimetatule soodustab triklosaani kasutamine nn superbakterite teket. Seda seetõttu, et bakterid kohanduvad tasapisi ja muutuvad tundetuks sama ainet sisaldavate vahendite suhtes. Nii võib juhtuda, et mõne haiguse raviks määratud antibiootikum teile enam ei mõju.
Teiseks sisaldavad tavalised hambapastad fluoriidi, mis on metallitööstuse jääktoode ning on kehale kahjulik juba väikestes kogustes. Mingil juhul ei tohiks sellist hambapastat alla neelata.
-
Bakterivastane toime
Uuringud näitavad, et masseerides kookosõli igemetele umbes 10 min päevas (vähemalt 3 nädalat), väheneb tunduvalt hambaauke põhjustavate Streptococcus mutans bakterite ja katu levik
-
Ilma vahutavate koostisaineteta.
Enamus tavalisi hambapastasid sisaldab sodium lauryl sulfaate, sodium laureth sulfaate (SLS) või sodium lauryl ether sulfate (SLES). Nende ülesandeks on vahutav efekt, kuid samaaegselt muudab ta ka maitsemeeli keelel. Seetõttu tundub pärast hambapesu, et söögil on paha maitse. Lisaks on SLS ka tunnistatud suuhaavandite põhjustajaks ning krooniliste suuhaavanditega inimestel soovitatakse valida SLS –vaba hambapastat.
-
Odav
Hambapesuks on vajalik ainult väga väike kogus kookosõli ning üks purk kestab mitmeid kuid.
-
Saab kasutada ka koertel ja teistel koduloomadel
Kui te ei soovi loomadel kasutada tavalist hambapastat, siis on kookosõli parim alternatiiv. Võite kasutada koos hambaharjaga, aga piisab ka kui lasta neil lihtsalt kookosõli lakkuda. Loomade puhul kasutada ainult puhtal kujul kookosõli, sest see, mis on inimestele ohutu, võib loomadel tekitada reaktsioone, seega allolevat retsepti mitte kasutada loomade puhul.
-
Lihtne valmistada
- 5 spl Biona külmpress kookosõli (bakterite vastane)
- 5 spl söögisoodat (aitab poleerida ja valgendada)
- 10-25 tilka (vastavalt soovile) eeterlikku õli (piparmünt, apelsin, sidrun, salvei jne)
Lisaks võib lisada :
½ tl erütritooli, ksülitooli või steeviat, mis toimivad kaariese vastaselt. Neid mitte lisada koduloomadele!
½ tl Himaalaja soola
1 tl Bentoniit savi või mõni muu savipulber (muudab segu pastasarnaseks ning lisaks toimib baktereid pärssivalt)
Mis on oil pulling ehk õliga suu loputamine?
Tegemist on igapäevase protseduuriga, mida peaks tegema vähemalt 10-20 min päevas. Võtke 1 tl õli ja loksutage seda suus hommikul, kui teete hommikusööki, panete riidesse, kammite juukseid jne. Selle käigus eemaldab külmpressitud õli (kookose, seesami või päevalille) suus olevad kaariese ja kattu tekitavad bakterid. Hingeõhk muutub paremaks. Kui õli muutub suus valgeks, siis on õige aeg see välja sülitada. Mitte mingil juhul ei tohiks seda toksilist segu alla neelata.
Kuigi oil pulling’ut kasutatakse rohkem suuõõne tervise parandamiseks, näiteks igemepõletiku, hammaste tundlikkuse, hambakatu jms suhtes, on tegelikult leitud, et see parandab ka inimese üldist füüsilist tervist.
Lisaks mõjub oil pulling paremini kui ükski hambapasta või suuvesi. Kui hammastest eemaldatakse toksiinid ja bakterid, siis vabastame oma keha paranemisele. Teisisõnu, kui me peseme hambaid, siis me arvame, et me harjame sellega ära kõik pisikud ja bakterid, kuid tegelikkus on see, et hambad katavad ainult 10% suus olevast alast ja järele jääb 90% ala, millel bakterid ja pisikud saavad kasvada ja paljuneda. Seevastu aga oil pulling jõuab 100% suus olevate kohtadeni nagu hambad, igemed, keel, ja mis veel parem, kõikjale pragude vahele, kuhu hari ei ulatu.
Pille-Riin Özmen
Artiklit võib kasutada ainult autori nõusolekul ja viitega Looduspere artiklile.
Kasutatud infot ka siit: http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/alternatiivsed-ravimeetodid-mis-on-oil-pulling-ehk-oliga-suu-loputamine.