Kuldne kurkum – vitamiiniderikas meistertervendaja

Laiemalt on teada vana idamaade rahvatarkus, et kurkumipiim mõjub hästi köha (bronhiidi, kopsupõletiku) raviks, sarnaselt eestimaisele meepiimale. Eks ta olegi nagu meepiim, kuhu on lisatud kurkumit ning võib-olla veel teisigi vürtse. Olen seda imepiima ka oma laste ravimisel kasutanud ning tuleb tõdeda, et köha kadus tõepoolest kiiresti. Samuti olen köhaärrituse…

Nohu ja köha – mida teha?

Kuigi nohu ja köha võivad esialgu tunduda üsna süütute ebameeldivustena, et tohiks neid siiski tähelepanuta jätta. Pahatihti on need vaid esimesed väikesed märgid millestki palju suuremast ning võivad tegelemata jätmisel põhjustada liigset muret ja vaeva edasiste tüsistuste näol. Eks igas kodus ja peres on kindlasti olemas terve rida juba välja…

Mõningaid nippe kaalulangetajatele

Pahatihti kimbutavad just peale jõulude ja aastavahetuse pidusööminguid mõningad lisakilod. Olemine on raske, peeglisse vaadata ebamugav ning tuju paha. Tegelikult oleks hea koos rasvaste söökidega kohe teha 1 tassike Pu Erh teed, mis põletab rasva ja laseb toidul kergelt seedida, ilma et puusadele ja kõhule ladestuks. Mida siis aga olukorra…

Kohalik ja hooajaline: kibuvits

Kibuvits on kallim kullast – nii hinnati tema väärtust antiikajal. Ka tänapäeval tõdeme, et kibuvitsamarjad on tervise varaait, looduse väärtuslik kink inimesele. Lausa tihnikutena kasvab harilik kibuvits jõgede ja järvede kallastel, kurdlehine kibuvits ehk kurdlehine roos aga laiutab metsikult mere ääres ja nüüd ka kultiveeritud liigina koduaedades. Eestis kasvab looduslikult…

Universaalne greibiseemne ekstrakt

Viimasel ajal on siin-seal juttu olnud greibiseemne ekstraktist kui tõhusast immuunsüsteemi tugevdajast. Lisaks sellele jäi just seesama greipfruudi seemne ekstrakt mulle ühes raamatus silma, kui hea sooleparasiitide vastane vahend. See tekitas minus huvi, et kui juba immuunsüsteemile hea ja kõhuusside vastu ka aitab, siis milleks seda veel saab kasutada? Surfasin…

Taruvaik – asendamatu koduapteegis

Taruvaik (propolis ehk tarupigi) on mesilaste valmistatav roheka, pruunika või punaka värvusega ja omapärase lõhnaga vaigutaoline kleepuv aine. Mesilased valmistavad taruvaiku taimede pungadelt kogutud lähteainetest. Taruvaigu üht koostisosa – palsamit – produtseerivad amm-mesilased õietolmuterade kestadest. Taruvaik koosneb taimsetest valkudest ja palsamitest (50–55%), vahast (30–40%), eeterlikest õlidest (8–10%) ja õietolmust. Mesilased kasutavad taruvaiku kärjekannude puhastamiseks ja desinfitseerimiseks, pragude täitmiseks, lennuava kitsendamiseks ja tarru sattunud kahjurite katmiseks. Taruvaik on rahvameditsiinis kasutusel kui antibakteriaalne aine. See…

Kõhuviiruse kodune esmaabi

Tundub, et kõige hullemini laastavadki oksendamise ja kõhulahtisusega viirused just lapsi ja vanureid. Esimeste mandariinidega saabuvad ka kõhuviirused. Soovitatav on alati mandariinid enne söömist sooja veega ära pesta. Ka on tõsi, et selline haigust ründab pea alati ootamatult ja pahatihti just hilistel õhtu- või öötundidel, mil apteegid juba ammu suletud.…

Menopausi ajal aitab loodus

Üleminekueas naistel on tihtipeale raskused sümptomitega toimetulekul. Muidugi pole see mingi haigus ja mõne aja möödudes leebuvad ka erinevad hädad. Kuid arvestades, et menopaus võib kesta eel ja post perioodiga koos mitmeid aastaid, siis otsivad paljud looduslikke abivahendeid üleminekuvaevustega toimetulekuks. Kõige levinumad sümptomid on kuumahood (tihti seotud stressiga) kaalutõus ning…

Kuidas tugevdada immuunsüsteemi?

Loodus on andnud inimesele tugeva sisemise jõu – immuunsuse. See jõud aitab meil eemaldada paljude negatiivsete tegurite järelmõjusid, mis põhjustavad erinevaid haigusi. Immuunsus on meie organismi kaitsja ja mitte ainult bakterite ja viiruste vastu. Muutunud rakud, näiteks vähi- ja vananenud rakud, muutuvad samuti immuunsuse jaoks võõraks ning nad hävitatakse. Samuti…

Magneesiumi olulisusest

Magneesium on üks olulisemaid, kui mitte kõige olulisem mineraalaine inimese kehas. Magneesiumi on vaja: organismi soolade koostises luukoe tekkeks – tal on roll kaltsiumi ainevahetuses (aitab ennetada osteoporoosi ehk luude hõrenemist) südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks energia vabastamiseks närvide ja lihaste toimimiseks vähemalt 300 põhilises ensümaatilises reaktsioonis süsivesikute ainevahetuse mõjutamiseks…

Milleks on suvisel ajal vaja lillevett?

Minule lilleveed meeldivad, isegi väga. Nad on nii õrnad, imeliselt lõhnavad ja väga mitmekülgselt kasutatavad. Kui talvisel ajal lillevee otsa lõppedes ma endale alati uut vett ostma ei kiirusta, siis suvel on see minu jaoks kohe täitsa kindlasti üks neist asjadest, mis mul lihtsalt olema peab (eriline lemmik on roosivesi) ning…

Soovitusi eluks koos sääskedega

On olnud sooja, vihma ja tuuli, on mõnus-mõnus-mõnus hiliskevadine aeg – aeg õhtusteks istumisteks toredate sõpradega ööbikute laksutamise saatel, aeg vallatuteks suvegrillideks. Paraku aga on see ilus aeg ka sääskede aeg, sel aastal ehk küll pisut tagasihoidlikumalt kui mõnel varasemal aastal, kuid siiski. Loomulikult on sääskede peletamiseks välja mõeldud ka…

Kohv ilma kooreta?

Polüfenoolid on bioaktiivsed osad taimedes, mis toimivad antioksüdantidena ja kaitsevad meid vabade radikaalide eest. Polüfenoole on ligi 8000 erinevat, kõige tuntumad neist flavonoidid ja fenoolhapped sh kvertsetiin. Milleks kasulik Tervise seisukohalt on polüfenooli kõige olulisem toime südame – ja versoonkonna haiguste ning teatud vähi tüüpide ennetamisel, veresuhkru tasakaalustamisel ning kaitse…

Ternespiimapulber – tervisele kasulik toidulisand

Ternespiimapulber on tervisele kasulik toidulisand, mida valmistatakse ternespiimast – see on esmane piim, mida lehm toodab pärast poegimist, on erakordselt toitaineterikas. Võrreldes tavalise piimaga, on ternespiimas kuivaine sisaldus ligikaudu kaks korda suurem ja valgusisaldus umbes viis korda suurem. See on tingitud peamiselt immuunglobuliinidest, mida leidub ternespiimas 5-10% (tavalises piimas 0,06%). Need antikehad…

Natracare tooted naistele komposteeruvad

Esimene plastikuvaba keskkonnasõbralik naiste hügieenitoodete firma asutati Susie Hewsoni poolt 1989 aastal. Tiivakestega sidemed ja pesukaitsmed said nüüd ka ametliku Seedling sertifikaadi vastavalt Euroopa standard EN 13432 and ASTM D6400, mis tunnistab, et tegemist tõesti komposteeruva tootega, millest jääb järgi vaid vesi, CO2 ja biomass, mida saab kasutada taimede kasvatamiseks.…

Idandamine

Talvega on meie kehad enamiku meis sisalduvaist vitamiinivarudest ära kulutanud ning soovivad lisa väljastpoolt. Enne, kui sirutada käsi erinevate vitamiinipreparaatide järele, tasuks mõelda, kuidas oleks võimalik oma kehale turgutust pakkuda naturaalsemal ja kindlasti ka soodsamalt viisil. Üheks selliseks võimaluseks on kindlasti idandamine. Idandatud seemned ja oad on heamaitseline, kvaliteetne toortoit,…

Maksa puhastamine

Räägime siis lähemalt maksast. Enamasti ei pööra me talle suurt tähelepanu, sest erilisi vaevusi ta ju ei tekita, paljud ei tea isegi, kus ta asub üldse kehas. Alles siis, kui vereproovist või ultrahelist selgub, et miskit on paigast ära, hakkame me uurima, kuidas tema tööd kergendada. Hea uudis on see,…

Toorkakao – maailma kõige antioksüdantiderikkaim toiduaine

Toorkakaod saadakse Theobroma cacao nimelise puu viljadest, täpsemalt nende puuviljade sees leiduvatest mandlisuurustest kakaoubadest. Need oad sisaldavad üle 1200 aktiivse toitaine ning umbes 10% kakaost moodustavad antioksüdandid. Antioksüdantide kõrge sisalduse poolest on kakao võrreldamatu mistahes teise toiduainega. Antioksüdandid on ained, mis aitavad meile kindlustada kvaliteetsemat elu, reguleerides rakutasandil organismi normaalset tegevust. Toorkakao…

Säästame koos keskkonda

E-kaubandus kogub järjest hoogu ja üha rohkem kasutatakse võimalust mugavalt kodus oma ostud ära teha. Enamasti saabub soovitud kaup automaati või kulleriga kas kastis või kilepakis. Võibolla kuskil või kellelgi on selle kohta ka andmed, kui palju kaste ja kilekotte seetõttu prügisse maandub ja kui palju puid seetõttu maha raiutakse,…

Peavalu ja migreeni põhjustavad toidud

Kõik me oleme kokku puutunud oma elus peavaluga, kes rohkem, kes vähem. Hädas on inimesed, keda tabab migreen regulaarselt iga kuu või isegi iga nädal. Sellega kaasnevad tihti ka muud sümptomid nagu iiveldus, väsimus ja valguse-müratundlikkus. Mis põhjustab migreeni ja peavalu? Pööran siinjuures tähelepanu ennekõike nendele põhjustele, mida on võimalik…

SILMADE TERVIS – mis nägemist tegelikult halvendab ja millega silmi toetada?

Silmade tervis on Sinu tervise ja igapäeva elus väga oluline osa. Nägemise kaudu on võimalik tajuda ümbritsevat maailma. Silmadega näeme ja tajume teisi ning silmadega nähakse ja tajutakse meid -nagu me teame on silmad meie hinge aknad. Nad võivad olla tühjad ja elutud nagu poleks kedagi kodus – või selged,…

Kodune juuksehooldus: toit ja vitamiinid juuste heaks

Kui organismis esineb tervisehäireid, reageerib juus sellele kohe. Kui juuksed on kuivad, haprad ja katkiste otstega, siis annab see enamasti märku nende väärast kohtlemisest, näiteks liigne pesemine, föönitamine, soenguvahendite kasutamine või pleegitamine, lahtiste juustega paljapäi erinevate ilmastikutingimuste käes viibimine. Aga liigkuivad juuksed võivad viidata ka stressile, hormonaalsetele muutustele (näiteks raseduse…

Kuidas sündis Looduspere?

Looduspere sõbrad meie facebooki fännilehel on avaldanud soovi lugeda lugusid inimestest, kes ühel või teisel viisil oma elus on jõudnud keskmisest eestlasest pisut hoolivama ning looduspuhtama eluviisini. Arvan, et kõige esimeste inimestena selles rubriigis tasub kirjutada just ei kelleski muust, kui Looduspere asutajatest ning eestvedajatest Pille-Riin ning Selim Özmenist. Sel…

Kas sul on ussid?

Kas väsid kiiresti? Väiksemagi pingutuse järel tahaks kohe korra maha istuda ja hinge tõmmata? Silmade all on tumedad rõngad? Suure tõenäosusega võivad sul olla parasiidid. Paljud arvavad, et parasiidid on ainult lastel, kuid kahjuks pole see nii. Samuti võivad pärast sööki olla kõhus puhitused ja ebamugav tunne. Üks minu hea…

Main Menu