Imeline maca – iidne elujõu allikas
Maca on redisesarnane juurikas, mis kasvab Peruu Andide mägismaal 4000-4500 meetri kõrgusel, mis teeb temast kõige kõrgemal kasvatatava toiduaine maailmas. Maca juur on rikas süsivesikute, valkude, vitamiinide, kiud- ja mineraalainete poolest, sisaldades palju peamisi rasvhappeid, B-vitamiine, C-vitamiini, kaltsiumit, magneesiumit, fosforit, rauda ja kaaliumit.
Juba iidsetel aegadel pidasid Peruu indiaanlased macat imeliseks elujõu allikakas.
Nagu inkad sajanditetagusel ajal, nii kinnitavad nii tänased Peruu elanikud kui ka läänemaailma uuringud, et maca juur mõjub üldtoniseerivalt, energiat taastavalt, libiidot tõstvalt ning menopausijärgseid terviseprobleeme ja hormonaalset tasakaalutust leevendavalt. Lisaks sellele on tähele pandud, et maca parandab sportlikke saavutusi, tõstab vitaalsust ning aitab väga hästi kroonilise väsimuse vastu.
Maca juur on ka hea seksuaalenergia ammutamise allikas
Kuulsad inkade sõjamehed sõid maca juurt näiteks enne lahingusse minekut või enne pikemat rännakut, kuna see suurendas nende vastupidavust ja andis palju energiat. Viimase 20 aasta jooksul on Ladina-Ameerika arstidki hakanud oma töösse võtma iidsete indiaanlaste imerohtu, kasutades macat paljude naiste tervisehädade raviks (nagu näiteks vagiina kuivus, kuumahood, depressioon, luuhõrenemine) ja meeste puhul impotentsuse, viljatuse ja luuhõrenemise ravil.
Maca leiab kasutust ka mäluhäirete vähendamises, mäluselguse ja erektsiooni suurendamises.
Eriti oluliseks maca imettegevate toimete juures peetakse tema seksuaalenergiat tõstvat toimet. On ju teada tõsiasi, et mida vanemaks inimene saab, seda rohkem väheneb libiido ning meestel võib väheneda sperma kvaliteet. Erinevad uuringud on tõestanud, et maca mõjub positiivselt ka seemnerakkude arvule ja aktiivsusele.
Maca juur on ühtlasi nii toit kui ravimtaim. Ühe teelusikatäie maca pulbri mõju on pikaajaline, andes energiat, tegutsemistahet ja vitaalsust terveks päevaks. Seni pole macal täheldatud ka negatiivseid kõrvaltoimeid. Pigem on tähele pandud, et maca pole hoopiski mitte mingi tavaline taim, kuna tal on võime ennetada vananemist põhjustavaid hormonaalseid muutusi.
Maca toimib ühtviisi efektiivselt nii naiste hormonaalsüsteemi tasakaalustajana kui ka meeste eesnäärme töö reguleerijana.
Maca tarvitamine
Igapäevane soovitatav kogus on kuni 3 teelusikatäit maca pulbrit. Algul soovitatakse alustada poole teelusika suuruse kogusega, mõned allikad soovitavad isegi ainult 1/4 teelusikat korraga ja mitu korda päevas koos söögiga. Hiljem võib soovi korral kogust suurendada. Maca tarvitamises soovitatakse teha iga kuu nädalane paus või siis kuuajane paus iga kolme kuu tagant. Pulbrit ei soovitata anda alla 3-aastastele lastele. Macat sobib segada vee, mahla, jogurti, müsli ja piimaga (eriti sojapiimaga), teda võib lisada toitudesse või teha sellest teed. Hästi sobib ka kohvi sisse segatuna. Macal on küllalt tugev maitse, kuid segades kissellide, magusate kastmete, mahlade, marjade või puuviljadega võib ta olla väga maitsev, ka jogurtite ja kohupiimadega on hea. Macat on mõistlik tarvitada ka igapäevaste lihtsate toitudega, näiteks segatuna saia- või leivataignasse ning võileivamääretesse. Maca maitse sobib suurepäraselt melissiga, teraviljadest täiendab ta paremini maisi, kaera, hirssi, riisi, rukist ja nisu.
Looduspere pakub maca pulbrina, pulbriseguna, kui ka maca kapslitena. Leia endale sobiv maca
Gluteenivaba puder maiasmokkadele
Kalla vesi potti, lisa riisijahu ja rosinad, kuumuta segades keemiseni. Seejärel vähenda kuumust, lase pudrul mõni minut haududa, tõsta pliidilt ja sega juurde macapulber.
Nüüd vala puder taldrikule, raputa peale toorsuhkrut ja teelusikatäis tahhiinit, sulab kergesti soojal pudrul. Mida tumedam ja naturaalsem suhkur, seda maitsvam on puder koos macaga.
Riisijahu võib asendada edukalt riisihelveste, pudruriisi, piimariisi või täistera riisiga; vee ja kuivaine vahekorda vaata siis pakilt.
Immuunsust tõstev ja energiat andev jook
- 1 liiter sojajogurtit
- 50 g goji marju=2 peotäit
- 3 kuhjaga tl=ca 30g maca pulber
- maitse järgi roosuhkrut või steevia ekstrakti
- 1 kuhjaga tl vaniljesuhkrut
- veidike laimimahla
Kalla mikserdamisnõusse ca 200g sojajogurtit, lisa goji marjad, maca jahu, vanillsuhkur ja suhkur või steevia. Purusta segu ühtlaseks, siis lisa ülejäänud sojajogurt, töötle minimaalselt veel, et kõik ühineks.
Lase joogil veidi valmida, maitsed ühinevad ja segu pakseneb pisut, sest maca toimib ka loodusliku paksendajana. Säilita jooki külmkapis.
Proovi macat julgelt erinevates toitudes!
Kasutatud materjal: http://www.bioneer.ee/eluviis/ilu/aid-11074/Maca-juur-indiaanlaste-iidne-eluj%C3%B5u-allikas