Kohalik hooajaline: rabarber
Rabarberihooaeg on kätte jõudnud! Juba praegu on võimalik peenralt ampsata, koogi ja kisselli sissegi pista, kuid üsna varsti, peale vihma ja paari soojemat päeva on teda juba nii palju, et ei tea, mida sellega peale hakata. Mõtlesingi siis, et tuletan nii endale kui ka kõigile teistele taas meelde, et tegemist on väärt köögiviljaga, mida tasub sisse teha-sügavkülmutada ka talviseks hooajaks.
Paljud suhtuvad rabarberisse eelarvamusega ega oska teda piisavalt kasutada, võib-olla üksnes kevadel kisselliks või rabarberikoogiks. Osa inimesi hirmutab rabarberi suur oblikhappesisaldus. Mõistlikult tarvitades on rabarber kasulik ka hoidistamiseks, kusjuures ta sobib kokku paljude puuviljade ja marjadega ning isegi köögiviljadega. Oluline on hoidiseks kasutada ainult noori mahlakaid varsi, sest vanemates on liialt organismile kahjulikke oblikhappesoolasid, mis tekitavad organismis kaltsiumipuudust.
Et saaksime suve jooksul rabarberit pidevalt kasutada, peame põõsaid noorendama, rebima maha vananenud leherootsud. Kuna rabarberis on palju õun- ja sidrunhapet ning teisigi säilitamist soodustava toimega aineid, on ta hea hoidistamise materjal. Lisaks hapetele on rabarberi söödav osa rikas ka muudest ainetest. Varred sisaldavad rohkesti kaaliumi, mõõdukalt on ka fosforit, kaltsiumi, rauda ja joodi. Rabarberis leidub B-grupi vitamiine, vähesel määral C-vitamiini ja karoteeni. Märkimisväärselt on temas ka kiud- ja parkaineid, pektiine ja flavonoide. Seega on rabarberist meie organismile palju kasu.
Lisaks värskelt tarvitamisele on kindlasti mõtet teda ka talveks säilitada.
Mida kõike siis saab rabarberist valmistada? Moosi, kompotti, püreed, marmelaadi, mahla, salateid ja muud huvitavat just koos mitmesuguste aedviljade ja ka metsataimedega, mis kõik aitavad rabarberihoidiste toiteväärtust ja maitset parandada.
Aedviljahoidistes võib rabarberit (eriti tema mahla) edukalt kasutada äädika asemel, näiteks kõrvitsa- või peedisalatis.
Rabarberile on sobivad lisandid hoidistamiseks kevadel naat, võilill, paiseleht, nõges; suvel vaarikas, maasikas; sügisel porgand, õun, pirn, mustikas, sinikas, must sõstar ja kirss.
Rabarberihoidiste maitsestamiseks võib kasutada ka mitmesuguseid maitsetaimi nagu piparmünt, meliss, pune jt.
Kõige lihtsam hoidistamise meetod on järgmine: laome soovitud ained kihtimisi potti, nii et alumine ja keskmine kiht oleks rabarber ning kõige peal suhkur ja maitseained. Pärast vähest kuumutamist sulgeme õhukindlalt purkidesse.
Maitseained valime vastavalt sellele, millist liiki hoidist valmistame (salatit, moosi, püreed vm). Tegelikult on rabarber aga sedavõrd väärt lehtköögivili, et tema tükid võime panna otse purki ja valada peale külma, vähemalt 5 minutit keedetud ja jahutatud vee, ning ta säilib. Nii võime hoidistada rabarberit jahedas ruumis kuni pool aastat.
Hea säilivuse tagab rabarberi kõrge happesus.
Rabarberit võib säilitada ka sügavkülmutatuna – nii toormahla, -püree kui lihtsalt tükkideks lõigatuna. Kõige praktilisem on külmutada tükke, sest neist saab talvel nii suppi, kompotti, moosi kui ka pirukatäidist. Sulatamine pole vajalik, kui valame tükid kohe keevasse suhkrulahusesse, keevasse vette või eelküpsetatud koogi põhjale. Magustatud toormahla võib valada jääkuubikute tegemiseks mõeldud kotti, siis saab seda hästi ühekordselt portsjonite kaupa kasutada.
Rabarberi-naadimoos
2 kg rabarberitükke
1 kg hakitud naati
1 kl hakitud melissilehti
1 kg suhkrut
Pane korraga keema nii rabarber kui naat (eelnevalt keeva veega sõelal üle valatud), keeda paar minutit, lisa suhkur ja keeda aeg-ajalt segades 10 minutit. Sega juurde peeneks hakitud melissilehed ja keeda aeglasel tulel kaane all segamata veel 5 minutit. Tõsta moos ettevalmistatud purkidesse, sulge õhukindlalt ja jahuta kiirelt. Säilita jahedas. Samamoodi võib rabarberimoosi valmistada nõgeselehtede, võililleõite või teelehtedega.
Vürtsikas rabarberikaste
1 kg rabarberit
2 punast sibulat
1 küüslauk
3-4 tšillipaprikat
1-2 kl suhkrut
2 tl soola
0,5 kl õunaäädikat
0,5 tl valget pipart
2 tl paprikapulbrit
Tükelda puhastatud rabarberid paari sentimeetri pikkuseks. Haki seemnekojast puhastatud tšillikaunad. Tükelda peeneks sibul ja küüslauk. Hauta kõiki ained koos hoogsalt segades 15 minutit. Seda juurde sool, suhkur, äädikas ja maitseained ning hauta veel 15 minutit. Kalla kuum maitselisand väikestesse keermestatud kaanega steriliseeritud purkidesse ja sulge õhukindlalt. Säilita jahedas. Kastet sobib kasutada ketšupi asemel, teiste kastmete ja paljude toitude maitsestamiseks, grillvorstide lisandiks, võileivakatteks jm.