Kohalik hooajaline: võilill

Juba iidsetest aegadest on võilille hinnatud kui väärt ravimtaime. Rahvameditsiinis on võilille nimetatud elu eliksiiriks, verepuhastajaks, kõhulahtistajaks, maksakorrastajaks ja väsimuse kõrvaldajaks. Võilillelehed sisaldavad C-vitamiini, karoteeni, E-vitamiini, B1-, B2-, B3-vitamiini, mineraalainetest kaltsiumi, kaaliumi, rauda ja fosforit. Võilill sobib hästi tervise turgutajaks südame- ja veresoonkonnahaiguste korral toidus, teena, siirupina. Salatina ületavad võililled lehtsalatit toiteväärtuselt kolm-neli korda, mineraalide sisaldus on temas rikkalikum, kui ükskõik millises teises aedviljas või rohelises taimes. Salatina tarvitatakse nii võilille noori lehti kui ka õisi (marineeritult), kohviks juuri – seega on võimalik kasutada ära kogu taim. Hea ongi võilille tarvitada eelkõige salatina tänu suurele toiteväärtusele, aga sobib ka supi keetmiseks, õied moosiks-meeks ja pestoks. Nii lehti kui õienuppe tuleks enne tarvitamist 15-30 minutit kergelt soolakas vees leotada, et mõru maitse kaoks.

Kartuli-võilillelehesalat

Hakiveel soojad keedukartulid (nii tuleb maitsvam ja soojus aitab teiste taimede mahladel paremini välja tulla ning maitsenüansse esile tuua), võilillelehed (aga ka tõelised delikatessid – kinnised krõmpsuvad õienupud), karu- ja/või murulauk. Lisanditeks sobivad veel marineeritud kurk (pane vähe, muidu võtab kurk maitse au endale) ja suitsukala. Tee õlist, sinepist, meest ja sidrunimahlast kaste ning sega kõik hästi läbi. Lase enne söömist kümmekond minutit seista.


võilillemesiVõilillemesi

1 l või rohkem võilille kroonlehti

1 l keeva vett

1 kg suhkrut

Pool kooritud sidrunit

Vala õielehtedele keev vesi ja jäta ööpäevaks kaane alla seisma. Kurna segu läbi peene sõela ja pigista lehemassist võimalikult palju mahla välja. Lisa suhkur ja poolik ning kindlasti kooritud sidrun koos seemnetega (sidruniseemned sisaldavad looduslikku pektiini ja aitavad segul pakseneda. Aja keema. Keeda võimalikult madalal tulel aeg-ajalt segades, kuni segu hakkab paksenema (see võib võtta aega umbes kaks tundi). Eemalda segust sidrun ja sidruniseemned ning vala valmis siirup eelnevalt ettevalmistatud purkidesse.

 

Kasutatud materjal:

  • “Puhta toidu raamat”, K. Naur ja Ü. Hõbemägi
  • “Aed ja mets kui apteek”, A. Paju

Võilille pildistas: Rohelisem Metsavana

Main Menu