Kõht on kinni

Viimasel ajal on kliendid üha rohkem kurtnud kõhukinnisuse üle. Tulevad ka noored inimesed ja lapsed, mitte ainult koduse eluviisiga vanurid. Rasedatel naistel on samuti sooltel kitsas käes. Milles siis asi on? Kas tõesti on meie toitumine nii palju muutunud või paneb stress kõhu kinni? Eks seda füüsilist aktiivsust on pärast pandeemiat ka vähemaks jäänud, eriti noorte puhul, kes nüüd telefonis või arvutis istuvad õues jooksmise asemel.
Tihti on kõhukinnisus ka ravimite tagajärg, eriti antibiootikumid, mis soolestiku mikrofloora segi paiskavad. Selge on see, et kui ainult korra nädalas või kahe nädala jooksul nr2-e teha, siis enesetunne hea ei ole ja mida kauem see seeditud toit seal sooles taheneb, seda vaevalisem ta väljutamine ka on.
Toitumisnõustajad soovitavad esimesena tavaliselt linaseemneid ja linaseemneõli ning chiaseemneid, samuti toimivad kanepiõli, tudraõli ning kõrvitsaseemned.
Tuleks vähendada jahutoodete tarbimist ja suurendada köögiviljade ja puuviljade kogust oma igapäevases toitumises. Ehk siis kiudained on väga olulised, täistera tooteid eelista tavalistele. Kõiksugu kliid lisades pudrule, müslile, smuutisse või salatitesse on kiudainerohked. Eelista juuretisega täisteraleiba. Kiudaineid tarbides joo päeva jooksul piisavalt vedelikku, et kõik kenasti pehme püsiks ja liiguks. sinna kuhu vaja.
Pigem keeda ja auruta või grilli kui prae rasvas.
Magneesiumtsitraat on lisaks närvide rahustamisele ja lihaste lõõgastamisele ka parim magneesiumivorm seedimise soodustamiseks. Tihti piisab vaid 1g pulbri lahustamisest klaasis vees ja hommikul juues paugupealt seedimine tööle saada.
Psülliumikestad on äraproovitud ja kahe käega heaks kiidetud, sest lisaks rohkele kiudainete sisaldusele annab ta ka täiskõhutunde ja kui korralikult neid enne tarbimist paisuda lasta ning 1h pärast klaas vett peale juua, siis haarab ta välja minnes kaasa ka tee peal seisva lasti kaasa.
Samuti on erinevaid tilkasid ja teesid, mis esimesest tropist edasi aitavad. Senna on selline taim, mille lehed on väga tugeva kõhtu lahtistava toimega, tasub väga ettevaatlikult doseerida, sest toimib väga jõuliselt ja võib üle doseerides suurte valudega lõppeda.
Lagritsajuur toetab samuti seedimise protsessi, lisaks mõjub hästi närvidele ja tugevdab immuunsussüsteemi.
Ternespiim on vastsündinutele parim toit ja see toimib ka täiskasvanutega, sest ta korrastab seedimist, eriti pärast ravimikuure ja haiguseid. Annab elujõudu.
Probiootikumid on soolestiku sõbrad. Kui magu kannatab, siis eriti vitamiinirikas on toores hapukapsas ja kõik fermenteeritud köögiviljad
Puuviljadest on eriti hea toimega seedimisele melon, viigimarjad, kuivatatud ploomid ja mustikad.
Ja tõmmake jalad kõhu alt välja ning tehke üks jalutuskäik päevas, kasvõi 15 min. Parem, kui mitte midagi. Aitavad ka kõhuringid, joonistage puusadega kaheksat õhku, nagu tõeline kõhutantsija. Seda saab edukalt teha ka nõusid pestes või juukseid kammides. Iga teekond algab esimesest sammust!
Lase vabaks 😉
Pille-Riin Özmen
Loe lisa kiudainete kohta:,