Kõhuviiruse kodune esmaabi
Tundub, et kõige hullemini laastavadki oksendamise ja kõhulahtisusega viirused just lapsi ja vanureid. Esimeste mandariinidega saabuvad ka kõhuviirused. Soovitatav on alati mandariinid enne söömist sooja veega ära pesta. Ka on tõsi, et selline haigust ründab pea alati ootamatult ja pahatihti just hilistel õhtu- või öötundidel, mil apteegid juba ammu suletud. Sellisel juhul aitab ainult hästi varustatud koduapteek.
Mida peaks teadma kõhuviirustest?
Rahvapäraselt nimetatakse kõiki viiruslikku laadi kõhulahtisusi kõhugripiks. Ilmselt seisneb sarnasus gripiga suures nakkavuses, puhangutena esinemises ning enamasti ilma ravita paranemises. Nn “pärisgripp” kõhulahtisust ei põhjusta. Kõhulahtisuse ja oksendamisega püüab organism vabaneda kõhtu vaevavast koormast.
Viirusliku kõhulahtisuse korral on haigustekitajaga kontakt olnud (kokkupuude haige või värskelt kõhugripist paranenud inimesega). Pärast kõhulahtisusest paranemist võib viirus veel kuni paar-kolm nädalat roojaga erituda. Haigustekitajad levivad peamiselt pesemata käte vahendusel.
Mida siis ikkagi on teha, kui kimbutamas kõhulahtisus (ja oksendamine)?
Kõhulahtisuse puhul on olulisem kaotatud vedeliku asendamine. Vedelikku tuleb kõhuviiruse puhul juua kindlasti tavapärasest rohkem, täiskasvanul lausa mitu liitrit päevas. Joodava vee hulk peab asendama suurenenud kaod (oksendamine ja vedel väljaheide), sellest peab jätkuma vajadusel ja higistamiseks (näiteks palaviku puhul) ja organismi põhiainevahetuse rahuldamiseks. Oluline on jälgida, et säiliks regulaarne urineerimine. Kui kõhulahtisuse käes vaevleval inimesel jätkub uriini kolmeks portsuks päevas, siis ei ole vedelikukadu ohtlik.
Suure vedelikukao asendamiseks sobiva koduse soolalahuse põhiretsept sobib kasutamiseks täiskasvanutel ja suurematel lastel.
- 8 tl suhkrut (rapadura on kõige mineraalainerikkam)
- 3/4 tl soola (roosa ehk Himaalaja sool on mineraaliderikkaim)
- 1/2 tl soodat
- 1 klaas mahla (jõhvika, mustika), aga ei pruugi
- kuni 1 liiter keedetud vett (teed)
Rooja ja oksendamismassidega kaob organismist ka hulgaliselt mineraalaineid, eriti kaaliumit. Ideaalis tuleks seega vedelikukao asendamiseks juua mineraalaineterikast vett.
Pikaajalise range dieedi pidamine kõhulahtisuse paranemise seisukohalt on kasutu. Peale esmast vedelikukao asendamist tuleks järk järgult pöörduda tagasi ka normaalse toitumise juurde. Eriti oluline on see laste puhul. Kuni laps oksendab, on olulisim talle lonkshaaval, teelusikatäite kaupa juua pakkuda, mitte iga hinna eest paari lusikat toitu sisse anda. Alustuseks võiks ägeda kõhuviiruse korral sobida riisipuder, mustikakissell ja kuivikud (lisanditeta küpsiseid). Hoiduda tuleks esialgu liha-vorstitoodetest, vürtsikatest ja rasvastest roogadest, rõõsast piimast, üldse hapendamata piimasaadustest (sisaldavad rohkelt piimasuhkrut, mida põletikuline soolesein ei suuda piisavalt lõhustada).
Kõhuviiruste esmaabiks
olen mina ise ikka kodus hoidnud kolme kõige põhilisemat: kummeliteed, aktiivsütt ja probiootilisi piimhappebaktereid. Nüüd lisandus kodustesse ravivahenditesse ka palderjan – seda oma (magu) rahustavate omaduste tõttu. Palderjani võib ärritunud mao ja soolestiku rahustamiseks sisse võtta nii tee kui kapslitena. Ärritunud magu on vajalik rahustada eelkõige selle pärast, et pideva oksendamise/kõhulahtisuse vahel oleks võimalik sisse võtta näiteks kasvõi haigust leevendavaid ravimeid või midagi, mis annaks jaksu haigusega võidelda. Minul osutus see eriti vajalikuks väikese, alla-aastase lapse ravimisel. Teistest kodustest vahenditest alljärgnevalt pikemalt.
Kummel
Teekummel on üks maailma tuntumaid ravimtaimi. Kui paljud ravimtaimed on liigsel tarvitamisel meie organismile küllaltki ohtlikud, siis teekummelit võib üpris julgesti kasutada. Kummelitee on erakordselt tugeva põletikuvastase ja ülitundlikkust vähendava toimega, leevendades tõhusalt nii seede- kui hingamisteede põletikke, samuti gaasidest tingitud kaebusi. Tee valmistamiseks võtta teelusikatäis kuivatatud õisi poole klaasi keeva vee kohta.
Aktiivsüsi
Puusöe puhastavasse toimesse usuti tõenäoliselt juba antiikajal. Teadlikult on puusöe adsorptsioonivõimet – omadust neelata gaase ja vedelikke – uuritud 18. sajandist alates. Aktiivsüsi, mis erineb oluliselt tavalisest söest, on poorsest süsinikust materjalide üldnimetus. Aktiivsöel on väga palju kasutusvaldkondi, kuid meditsiinis on tal vaieldamatult eriline roll ja see just kõhuhädade leevendamisel.
Mumio
Mumio on vahataoline kividest väljaimbuv aine, korjatakse Altai mägedest ja sisaldab endas raku tasandil omastatavaid bioaktiivseid ühendeid. Puhas mumio on musta või tumepruuni värvi vees täielikult lahustuv aine. Kasutamist on ta leidnud rahvameditsiinis mitmesuguste krooniliste (sealhulgas seedimishäired, neeruhädad, allergia, astma, naistehaigused, mitteparanevad haavad-haavandid) ja äkiliste (luumurd, migreen, gripp) vaevuste leevendajana. Kasutamiseks lahustatakse mumio soojas vees (näiteks 2-3 grammi klaasitäie vee kohta) või segatakse meega ja tarvitatakse seespidiselt mitte üle 0,2 grammi ööpäevas.
Taruvaik
Taruvaik on teada looduslik abivahend kõiksugu bakterite vastu võitlusel. Ilma kõrvalmõjudeta. Valida saab nii kapslite kui ka pulbri vahel.
Metsakuld
Ravitseja Volli Eestis korjatud ravimtaimedest tehtud eliksiir on väga mitmekülgne ja asendamatu ka soojamaa reisidel. Lisaks kõigile muudele omadustele piisab vaid 1 korgitäiest sisse võtta esimeste kõhuvalude / oksendamistega ja sümptomid mööduvad kiirelt paari tunniga. Sisaldab alkoholi ja ei sobi lastele.
Probiootikumid
Probiootikumideks nimetatakse bioloogiliselt aktiivseid mikroorganisme (peamiselt laktobatsille ja bifidobaktereid) sisaldavad preparaate. Probiootikumid on elusad mikroorganismid, mis küllaldasel hulgal koos baastoitumisega avaldavad tervist parandavat toimet.
Probiootikume kasutatakse mitme haiguse korral organismi normaalse mikrofloora taastamiseks ning organismi vastupanuvõime tõstmiseks. Probiootiliste piimhappebakterite ainevahetuse üheks lõpp-produktideks on piim- ja äädikhape, mis aitavad haigustekitajaid ja nende toksiine kahjutuks muuta. Lisaks sellele takistavad probiootilised bakterid haigustekitajate kinnitumist sooleseinale.
Enamasti soovitatakse probiootikume kasutada viirusliku kõhulahtisuse puhul ning antibiootikumravist tingitud kõhulahtisuse raviks. Probiootikumid leevendavad kõhupuhitust ja kõhuvalusid ka funktsionaalsete seedetraktihäirete (ärritatud soole sündroom, krooniline kõhukinnisus) korral. Samuti tasub probiootikume tarvitada viiruste hooajal ka haigusi ennetava vahendina, kuna terve ja tugev soolestiku mikrofloora ongi immuunsüsteemi kõige esimene kaitsevall.
BioLatte Original on just kõhuviiruste puhul kõige efektiivsem ning sobib nii lastele kui täiskasvanutele.
Nagu ikka, on ennetus ikka lihtsam ja odavam kui ravi. Seega olulisel kohal on sooja veega kätepesu (näiteks Looduspere Patsilli seebiga). Tarbige mõistlikult magusat ja rafineeritud jahu tooteid. Sööge terviseks hapukurki ja hapukapsast, toorelt. Piima asemel hapupiima. Kui kehas on piisavalt häid baktereid, siis tulevad nad kenasti toime igatsugu sissetungijatega ja haigus ei saa võimule.
Loe ka:
Kasutatud materjal:
- http://perejalaps.delfi.ee/lapsetervis/koik-mida-sa-pead-teadma-kohulahtisusest?id=69756203
- http://maarohud.weebly.com/kummel.html
- http://www.bercarbon.ee/aktiivsoe-ajaloost
- http://inimene.ee/kohuhaedad/kes-voi-mis-on-probiootikumid