Kuidas hoida eemal sääsed ja puugid?

Nagu möödunud aastal, nii on ka sel kevadel, peale sooja ja pehmet talve, puuke kohe eriti rikkalikult, nii et tasub olla eriliselt tähelepanelik või mis veelgi parem, võtta juba varakult üht-teist ette putukatest tingitud murede ja ebameeldivuste ennetamiseks. Ja kaugel see sääseaegki enam on. Parem juba varakult olukorra ebamugavust ennetada, kui pärast asjatult piinelda. Valik looduslikke sääse- ja puugitõrjevahendeid 

Ennetus

1306870

Selleks, et olla aegsasti kaitstud putukate eest, oleks kasulik süüa kevadel kuurina B-kompleksvitamiine Suurepärane erinevate B-grupi vitamiinide kompleks sisaldub näiteks õllepärmis, mida meie poodides saadaval nii tablettide kui helvestena.

Sama mõjuga on ka küüslauk ja petersell (rasedad peavad viimasega piiri pidama). Petersellil on ka naha peale määrides lühiajaline sääski peletav efekt. Lisaboonusena hiliskevadel B-kompleksvitamiine süües saame ka heas toonuses naha, millel ei teki nii kergesti päikesepõletusi!

Peale vitamiinikuuri tasuks suvel tarbida täisteraviljatooteid, et saavutatud efekt oleks järjepidev. Täisteravili, mitte rafineeritud, on parim B-vitamiinide allikas. Küüslauk on samuti eriline, kuna ta ei kaota oma kaitsvaid omadusi isegi grillides ega aurutades, pigem ei soovitata seda praadida. Küüslauk sobib hästi ka leivakatteks. Küüslaugu ja B-grupi vitamiinide söömisega me hoiame eemal sääsed ja puugid, hoiame naha kaunina, hoidume päikesepõletuse, huuleherpese ja haudumise eest. NB! imikud saavad sama kaitse läbi rinnapiima.

hqdefault

VALMISTA SÄÄSETÕRJEVAHEND KODUSTEST VAHENDITEST

Kui sa aga pole jõudnud õigel ajal B-vitamiinide kuuriga alustada ning sääsed on juba kohal, tasub teha ise, kodustest vahenditest sääsetõrjevahend, mis hoiab eemal küll tüütud putukad, aga sind ennast ei mürgita.

Parim viis selleks on kasutada lõhna, mis sääskedele ei meeldi ja mis on piisavalt tugev inimese kehalõhna maskeerimiseks. Koduste sääsetõrjevahendite puhul tasub aga meeles pidada, et iga inimese organism ja lõhnad on erinevad ning vahend, mis ühel inimesel kõik sääsed ümbert peletas, ei pruugi seda teise puhul üldse mitte teha. Kuid kuna kodused vahendid on odavad ja kergesti kättesaadavad, on neid ka lihtne katsetada, et leida just endale sobivaim vahend.

Variant 1: kehale määritav/pihustatav vahend

Keha lõhna varjavad eeterlikud õlid: sidrunheinaõli, lavendliõli, kaneeliõli, rosmariiniõli, piparmündiõli, nelgiõli, männiõli, basiilikuõli, köömneõli, neemipuuõli, teepuuõli jt. Lahjendamata tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli. Eeterlikest õlidest sääsetõrjevahendit tehes tasub järgida rusikareeglit: 5-10% eeterlikku õli ehk üks osa eeterlikku õli ja 10-20 osa baasõli või alkoholi. Nii et väiksema koguse tegemiseks kasuta 10-25 tilka eeterlikku õli ja kaks supilusikatäit baasõli või alkoholi. Ühte segusse tasub segada kahte eeterlikku õli. Baasõlideks sobivad oliiviõli, päevalilleõli vm külmpressitud baasõli, eks igaühele ikka vastavalt isiklikule eelistusele; alkoholina võib kasutada viina. Hoia saadud segu tumedas pudelis, otsese päikese eest varjus ja jahedas.

0b8321a56c31dd55765c75603baf431aÄra mine eeterlike õlide kasutamisega liiale, kuna suuremas koguses kasutades võivad need nahka ärritada. Kindlasti kasuta puhast eeterlikku õli, mitte aroomiõli. Mõistagi ära kanna eeterlik õli segu katkisele nahale ning väldi selle sattumist silma. Tea ka seda, et looduslik ei tähenda alati ohutut, kuna paljud inimesed on ka eeterlikele õlidele allergilised. Sestap tuleks neist valmistatud vahendit esmalt proovida esmalt nahal väikesel pinnal. Eeterlikest õlidest tehtud segusid tupsuta pulsikohtadele, nt randmel, meelekohtadel ja kaelal.

Variant 2: ujuvad küünlad, mis hoiavad sääsed eemal

Selleks vajad purki, vett, ujuvat küünalt, tsitronellaõli, piparmünti, sidrunit, laimi ja rosmariini. Lisa kõik ained veele ning süüta kõige peal küünal, mis soojendab purgis olevaid tsitruselisi, ürte ning eeterlikke õlisid, levitades seejuures sääski segadusse ajavaid lõhnasid. Selliseid purke võiks teha rohkem kui üks ning ümbritseda nendega oma pikniku- või grilliplats. Miks mitte ka improviseerida ning katsetada teiste, just endale meele järgi olevate, eeterlike õlidega. Meeleolu lisavad sellised laternad õdusale õhtule igal juhul.

Samuti saab kasutada erinevaid viirukeid

Neil aga, kel aega või tahtmist ise katsetada napib, on võimalik osta endale Looduspere poodidest looduslik inimesele ohtlike mürkide vaba Polgu talu sääse- ja puugipeletaja 40 g.

Laste jaoks  on eriti mugav sääski- ja puuke peletav Eestis leiutatud käepael MozziWatch või ka pihusti. Käepaela saab panna ka jalale, mis aitab paremini puuke eemal hoida. Käepaela saab täita ja uuesti kasutada iga aasta.

OLE PUUKIDE SUHTES TÄHELEPANELIK JA REAGEERI KIIRESTIengorged-tick

Puugid ja nende vastsed on eriti aktiivsed kevadel, mil neid on rohkesti pinnalähedasel kõdul, vanade lehtede ja kulu all nii metsaniitudel kui lehtmetsas. Puugid varitsevad oma saaki niisketes ja varjulistes kohtades ehk hõredates sega- ja lehtmetsades, metsaserval ja puisniitudel või lihtsalt rohu sees ning haagivad sealt ennast ohvri riiete külge. Oleks, et puugid oleksid lihtsalt süütud putukad, poleks sellest ehk lugu, aga paraku levitavad nad oma tegevusega kahte tõsist küllaltki tõsist haigust. Seepärast tasub olla tähelepanelik ning teha omalt poolt kõik, mis võimalik tulevaste võimalike murede ennetamiseks ja ärahoidmiseks.

Puugihammustuste vältimiseks:

  • kanna heledat, pikkade varrukatega riietust, et puuke märgata
  • topi püksisääred sokkide või kummikute sisse
  • kasuta puugitõrjevahendeid
  • pärast puugiohtlikus piirkonnas viibimist kontrolli hoolikalt kogu keha, lastel kindlasti ka kõrvatagused

Kui puuk on hammustanud:

  • Katsu puuk võimalikult kiiresti nahalt eemaldada – kui puuk on nakatunud, on ka paar tundi olulised
  • Kui puugi eemaldamine endal ei õnnestu, pöördu abi saamiseks arsti poole
  • Ära haara puugist väga kõvasti kinni, hoidu tema tagakeha pigistamast või määrimast
  • Võta puugist võimalikult pea lähedalt kinni
  • Võimalusel kasuta peenikesi pintsette, sikuta ettevaatlikult
  • Pese hammustuskoht vee ja seebiga või desinfitseeriva vahendiga
  • Kui pärast metsaskäiku tekib mõne päeva kuni kuu jooksul palavik või ilmnevad külmetushaiguse taolised haigusnähud või kui hammustuskoht hakkab punetama, otsi abi arstilt ning kindlasti räägi talle nahalt leitud puugist või puugiohtlikus kohas viibimisest

Loe ka:

Kasutatud materjal:

  • http://tervis.postimees.ee/3124031/ettevaatust-puugid-asuvad-toenaoliselt-varem-liikvele
    • http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-8238/Looduslikud-s%C3%A4%C3%A4sepeletajad-%E2%80%93-odavad-ja-ohutud-#disqus_thread

Main Menu