Kuidas täidest lahti saada looduslikult?
Vanasti peeti täisid jõuka inimese tunnuseks, aga tänapäeval pole see enam mingi oodatud sündmus. Pöialt kutsuti samuti vanasti täitapperiks. Iga aasta tuleb lastaiast ja koolist taas teade, et olge tähelepanelikud, täid on taas levimas. Kuidas siis ennast ja oma lapsi sellest eemale hoida või kuidas võimalikult looduslikult aga tõhusalt nendest vabaneda? Mis loom see täi üldse on ja kuidas ta levib? Kõigile nendele küsimustele üritame võimalikult lihtsas keeles vastata.
Kuidas aru saada, kas on täid?
Enamasti märkab, et midagi on teoksil, kui laps pidevalt oma pead sügab. Täid toituvad 3-5 korda päevas, mis tekitab kuplasid. Eriti öösiti võib see olla väga häiriv. Samas ei ole see tingimata ainus märk, sest ainult 1/3-l hakkab pea sügelema. Kõige kindlam märk on, kui leiate juukse juure lähedalt kõrva tagant või kuklas valged tingud juukse küljes. Täisid võib märgata palja silmaga, samuti hakkavad silma nende munetud munad ehk tingud. Kui kõõm pudeneb juustest kergesti välja, siis tingud juuksekarvast ise lahti ei lase.
Pikkade juustega on suurem tõenäosus täide osaliseks saada, sest nad jäävad paremini märkamatuks. Pruunides ja punastes juustes saavad nad ennast eriti hästi peita, sest nad ise on sama värvi
Mis loom see täi on?
Täidel pole tiibu, seega ei oska nad ei lennata ega hüpata. Nad kasvavad umbes 3 mm suuruseks (seesamiseemne suurus) ja elavad kuni 1 kuu vanuseks alates tingust, vastse kuni täini. Pärast paaritumist kleebivad nad oma munad e tingud umbes 1 cm kaugusele peanahast juukse külge liimilaadse ainega. Enamasti pesitsevad nad kõrvade taga, meelekoha juures ja kuklas. Tingud tulevad umbes 7-10 päeva pärast munast välja ja peavad 24h jooksul saama verd juua, muidu nad hukkuvad. järgmised 10 päeva kasvab ta korralikuks täiks. Emane täi võib soetada 150-300 tingu. Olenevalt sellest, kas tal on kõht täis või mitte, võib ta värvus olla hele- kuni tumepruun.
Kuidas täid levivad?
Peatäid levivad enamasti otsese pea-pea-kontaktiga juba paari minutiga, samuti mütside, sallide, patsikummide, kammide ja peaharjade kaudu. Neid ei levita koerad, kassid ega teised (lemmik)loomad. Statistika järgi levivad täid kõige enam 3-11 aastaste laste peas. Tiheda asustusega kohtades levivad nad paremini ja eriti lapsed on täide ohvrid, sest lapsed mängivad tihti peadpidi koos. Enamasti algab täide hooaeg sügisel.
Kuidas kindlaks teha, kas on täid?
- Pese, pane juuksepalsam, ära loputa palsamit välja, kammi kõige pealt tavalise kammiga ja siis täikammiga peanahast kuni juukseotsteni. Pane juuste alla valge lina või köögipaber, et oleks näha kui täid sinna maanduvad. Samuti pühi täikammi pärast iga tõmmet köögipaberil, et näha, kas seal on täisid või tingusid. Võtke abiks ka luup, sest nad võivad olla erineva suurusega. Loputage kuuma veega kamm puhtaks ja jätkake. Lõpetuseks loputage palsam juustest välja.
- Kammige põhjalikult juukseid ja pange lõpetuseks juuksehari vette. Täid ujuvad pinnale.
- Tihti aetakse täid või tingud segamini kõõma või šampooni jäänustega. Fakt on see, et kõõm tuleb lihtsalt juustest lahti kuid tingud on kõvasti juukse küljes kinni
Kuidas looduslikult täidest lahti saada?
- Neutraalne henna ehk senna pulber (tapab nii täid kui tingud) 4 spl sega 4 spl kookosõliga, lisa 4 tilka teepuuõli /eukalüptiõli / rosmariiniõli, võid lisada ka õunaäädikat, lisa sooja vett kuni saad keefiri paksuse mögina. Lase 10 min seista ja lisa vett, kui vaja (senna paisub). Sega kõik kokku ja määri endale /lapsele pähe. Pane peale kilekott ja käterätt ja hoia nii vähemalt 3 tundi. Loputa hoolikalt ja pese šampooniga. Selle maski tulemusena läigivad ka juuksed hiljem ilusti ja tugevdad oma peanahka ning juuksejuuri. Lastele võib eeterlikku õli poole vähem panna. Kammi pärast juuksed läbi täikammiga ja nopi tingud välja.
- Kellel on kodus juuksesirgendajad, siis kärsatage need parasiidid lihtsalt välja salk salgu haaval. Kuumust täid ei kannata.
- Mitte väga tihti oma pead pesta, sest läbi rasvakihi on neil raske peanahani verd imema pääseda.
- Igatsugu parasiitidest lahtisaamiseks on alati kõige parem tegutseda kaduneljapäeval ja vana kuu ajal.
- Pärast kõiki protseduure kindlasti pesta läbi kõik pesud vähemalt 60 C kuuma veega, mütsid, patsikummid, sallid. Triikige üle padjad ja tekid. Pehmed mänguasjad on samuti parem läbi pesta. Parim, kui talvel on külm ilm ja saab kõik asjad õue ööpäevaks tuulduma, sest külma täid samuti ei salli. Mänguasjad võib ka sügavkülma panna või tihedalt suletud kilekotti 3 päevaks. Mööblit, madratsit, autotoole ja vaipasid ei pea puhastama.
- Tee äädikalahus 1L vee kohta 2 spl õunaäädikat või 2 spl sidrunimahla.
- Samuti võib teha jõhvikamaski, purusta 2 peotäit jõhvikaid ja hoia peas.
- Tõrvašampoon /tõrvaseep on ka väidetavalt tõhus
- Võta umbes 2-3 spl soodat ja raputa peanahale, piserda veidi vett või õunaäädikaga lahjendatud vett ja hõõru peanahk kokku, kilekott pähe ja puuvillane müts peale ning hoia üle öö. Soodal on tore omadus tingude liim lahti leotada ja hommikul juukseid kammides täikammiga tulevad ka tingud kergesti juukse küljest lahti.
- Lasteaeda või kooli minnes tasub ennetuseks pesta lapse pead täisid tõrjuva šampooniga.
Kasutatud materjalid: külanaised, vanaemad, isiklikud kogemused ja https://www.laeuse.de/kopflaeuse-erkennen/