L-Karnitiin kui rasvapõletaja
L-Karnitiin on tugevatoimeline rasvapõletaja, sest see vastutab rasva transportimise eest rakkudesse, kus toimub keha energia tootmine. Lihastes karnitiini hulga tõus toetab rasvapõletusprotsesse ja kuna keha muutub tõhusamaks “kütuse” töötlemisel, aitab see suurendada üleüldist energiataset. Karnitiini tõus kehas parandab ka füüsilist tulemuslikkust, põletab rohkem rasva, säästab glükogeeni varusid, puhastab lihaseid laktaadist ja suurendab anaboolse hormooni reageerimist.
L-Karnitiin on oluline keha poolt lüsiinist toodetav aminohape, mille kõige olulisem ainevahetuslik funktsioon on pika ahelaga rasvhapete transportimine oksüdatsiooniks lihaste mitokondritesse. Südamelihas, mis on oluline metaboolse energia allikas, on sõltuv eelpool nimetatud mehanismi toimimisest. Sportlased eelistavad sageli L-Karnitiini just selle füsioloogilise rolli tõttu.
Lisaks on karnitiinil oluline ülesanne pruuni rasvkoe termogeneesis ja glükoneogeneesi regulatsioonis. Seetõttu eelistavad seda sageli kaalulangetajad. Karnitiin võib parandada ka seemneraku motoorikat ja soodustada meeste fertiilsust.
Millele ja kuidas on L-karnitiin siis konkreetsemalt kasulik?
Südamele: – suurendab hapniku omastamisvõimet;
– parandab koormustaluvust nii südamehaigetel kui ka füüsiliselt aktiivsetel tervetel inimestel;
– aitab vältida ülekoormuse tekkimist.
Maksale: – parandab maksa funktsioneerimist;
– vähendab glükoosi hulka diabeedihaigete veres.
Kesknärvisüsteemile: – parandab mälu ja meeleolu;
– aeglustab vananemisprotsesse.
Rasvainevahetusele: – alandab üldkolesterooli ja triglütseriidide taset;
– tõstab (“kasuliku”) HDL-kolesterooli taset;
– vähendab ateroskleroosi tekke riski.
Valkainevahetusele: – hoiab ära valgu defitsiidi;
– vähendab üldväsimust ja tugevdab organismi kaitsevõimet.
Lisaks – toimib antioksüdandina (kuna vähendab oksüdatiivse stressi mõju);
– parandab meessugurakkude liikuvust;
– osaleb kehvveresuse (aneemia) likvideerimisel.
Sportlastel ja füüsiliselt aktiivsetel inimestel suurendab L-karnitiin nende üldist saavutusvõimet, aeglustab väsimuse tekkimist ja kiirendab koormusejärgset taastumist.
Tuleks meeles pidada et L-karnitiin ei ole imeravim ülekaalulisuse vastu, kuigi toimib suurepäraselt rasvade põletajana – eriti siis, kui kombineerite rasvavaese toidusedeli mõõduka füüsilise aktiivsusega (2-3 korda nädalas 30-40 minutit).
Kasutatud allikad:
http://www.fitclub.ee/index.php?id=l-karnitiin—kas-ainult-rasvapoletaja