Looduslik kivisool

Kivisool pärineb ca 220 milj. aasta eest kuivanud ürgmerest Himaalajast (roosat värvi kõrge rauasisalduse tõttu) või ka näiteks Saksamaal mäestikest (valget värvi). Põhja-Euroopas asuvad soolaladestused varasema Zechstein mere piirkonnas, mis jookseb Prantsusmaast kuni Poolani. Maakoore liikumistega sattus ta sügavale pinnase alla ning on kaitstud keskkonna mõjude eest. Sool kaevatakse välja, purustatakse mehhaaniliselt ja jahvatatakse. Kivisoola ei lahustata veega, ei aurutata ega rafineerita. Ainult 3% kivisoolast töödeldakse toiduks, ülejäänut kasutab keemiatööstus kloori ja naatriumi valmistamiseks.

Kivisool koosneb 84 keemilisest elemendist, mis on ka Maa ning inimese organismi koostisosad. Looduslik sool (halit) koosneb täiuslikest geomeetrilistest kuubikukujulistest kristallidest ning kehastab kõrgemõõtmelist sümmeetriat ja korda. Kivisool sisaldab: kloriidi 59,9%, naatriumi 38,5%, kaltsiumi 0,25%, fosforit 0,15%, magneesiumi 0,12%, väävlit 0,02%, kaaliumi <0,01% jne.

Kivisool aitab lahustada vanasid mõtte- ja käitumismustreid

ning toetab alateadlike mehhanismide muutmist teadlike käitumistega. Tõstab tuju ja parandab meeleolu melanhoolia ja depressiooni puhul, seetõttu soovitatakse Himaalaja soola kasutada just nendel inimestel, kes palju nutavad.

Natuke soola keelele aitab nõrkuse- ja minestushoogude ületamiseks.

Soolavannid leevendavad nahahaiguseid parandavad naha vereringet, ärgitavad ainevahetust ja harmoniseerivad vegetatiivset närvisüsteemi, mis juhib siseorganeid. Soolarikas õhk on paljudel puhkudel head nahale ja ravivad hingamisteid.

Himaalaja soola soovitatakse pigem külmade toitude puhul ja valget kivisoola kuumutamist vajavate toitude puhul. Kõige parem aroom tuleb soolakristallide jahvatamisel.

Himaalaja soolast tehtud soolalambid on samuti tuntud ja annavad lisaks hubasele valgusele ka rahustavat ja tasakaalustavat energiat. Looduslikud soolakristallid toimivad ruumis õhku puhastavalt: nahale ja hingamisteedesse ladestunud soolaioonid hävitavad haigustekitajaid ja hoiavad ainevahetuse tasakaalus.

Tavalisel lauasoolal pole loodusliku kivisoolaga mitte midagi ühist. Lauasool on tööstuse jaoks rafineerimiseprotsessi jääk. Seda kasutatakse toiduainetööstuses säilitusainena. Ainult 3% sellest jõuab poelettidele meile tuntud lauasoola nime all. Rafineeritud lauasoola ehk naatriumkloriidi töödeldakse erinevate keemiliste ainetega valgendamiseks ning sõmeruse säilitamiseks naatriumkarbonaadiga. Samas taunivad paljud toitumisteadlased anorgaanilise joodi lisamist lauasoolale, mis on nende arvates tervisele lausa skandaalne.

Natuke mõtlemisainet pakkus teave, et meresool võib sisaldada 550-681 mikroplastikut 1 kilogrammi meresoola kohta. Mikroplastik satub jõgedesse, järvedesse ja merre tihti kosmeetikast ja tekstiilidest pesemisel eralduvate 0,001 – 5mm suuruste osakestena. Ja loomulikult sisaldub seda nii mereloomades, taimedes kui ka meresoolas. Kõige puhtamaks soolaks peetakse rafineerimata kivisoola, sest mäekoobastes on ta  keskkonna mõjude eest kaitstud.

Soovitatud päevane kogus on soolal vaid 6g, seega olgem säästlikud ja rikastame oma toitu pigem maitseainetega!

Kasutatud allikad:

https://de.wikipedia.org/wiki/Steinsalz

https://www.welt.de/gesundheit/article148929321/Im-Meersalz-stecken-Spuren-von-Plastikmuell.html

Loe lisaks:

Tegelikult on sool meile eluks hädavajalik

Vannisoolad

Soolavann ravib keha ja meeli

Soolalambid

Main Menu