Loodustekstiilid
Loodustekstiilid – hea algus kogu eluks!
Hea on elada kooskõlas loodusega elu esimestest päevadest alates. Ema kõhus ümbritses last see keskkond, mis talle arenguks kõige sobilikum oli: ühtlane soojus, kaitsev ümbrus, samas piisav liikumisvabadus esimeste puudutuskogemuste omandamiseks. Pärast sündi kaob lapse ümbert nii ema kehasoojus kui turvaline kekkond. Hingelist soojust saab laps oma vanematelt, kehalise soojuse jaoks vajab ta aga riideid. On parem kui need on looduslikud ja mürkainetevabad. Looduslikud kiud, eriti lambavill, on oma koostiselt inimese nahaga sarnased ja seetõttu ideaalsed vastsündinule soojenduseks ja kaitseks.
Looduspere müüb ainult tekstiile, mis on pärit mahepõllundusest ehk siis orgaaniline puuvill, vill või siid.
Nööbid: peamiselt kivist, puidust või pähklist.
Lukud ja trukid: kroomi- ja niklivabad
Niit: puuvillane
Värvitud tekstiilid: kasutatakse ainult raskemetallivabu ja AZO-grupi vabu värve. Loomulikult ilma formaaldehüüdita. Ei kasutata optilisi pleegitusaineid. Kogu värvimisprotsess on korraldatud keskkonnasõbralikult.
Tavapäraste tekstiilide töötlemine
Tavapäraselt toodetavate tekstiilide puhul on mitmeid meetodeid, mis muudavad riide ilusamaks, värvikirevamaks või praktilisemaks. Kahjuks kasutatakse seejuures väga palju keemilisi aineid, mis kahjustavad nii inimest kui ka keskkonda.
Fluoresseeruv valgendi: valgendatud tekstiile muudetakse heledamaks ainetega, mis bioloogiliselt ei lagune ja võivad põhjustada nahaärritusi.
Kloorpleegitamine: tekstiilide pleegitamine kloori sisaldavate ainete abil. Kui seda ei viida läbi suletud ringluses, mõjub see kahjustavalt veele ja elusolenditele.
Merseerimine: tekstiile töödeldakse kõrgekontsentratsioonilise naatriumhappega – tugeva kemikaaliga, mis annab kangale läike
ning muudab ta värvile vastuvõtlikumaks.
Mittesüttivaks töötlemine: tekstiilide katmine kihiga, mis takistab nende süttimist. Võib põhjustada nahaärritust.
Mustust tõrjuvaks töötlemine: et tekstiilid ei määrduks kergelt, töödeldakse neid ainetega, mis sisaldavad osaliselt raskesti lagunevaid substantse.
Pestitsiidid: keemilised ained, mida kasutatakse kasvandustes seente (fungitsiid), putukate (insektitsiid) ja umbrohu (herbitsiid) tõrjeks. 1 t – särgi valmistamiseks kulub ca 250 g pestitsiide = 7 m2 põllumaad.
Raskemetallid: suure tihedusega metallid. Neid kasutatakse paljudes värvainetes. Nad võivad olla tugevad allergeenid nt. kroom. Reovee kaudu jõuavad nad toiduahelasse.
Puuvill
Puuvill on pehme ja nahasõbralik, sile ja hell nahale. Mõjub pigem rahustavalt. Eriti väärtuslik on puuvilla puhul tema lihtne hooldus. Mahepõllunduspuuvill on ilma kahjulike aineteta, keemiliste putukatõrjevahenditeta ja käsitsi korjatud. Teda kutsutakse ka orgaaniliseks puuvillaks ja ökopuuvillaks. Ökopuuvilla on erinevaid toone täiesti ilma värvimata, näiteks naturaalset valget, beezi või helerohelist. Nii saab ilma värvimata valmistada näiteks triibulisi riideid ja eriti beebidele on sellised kangad populaarsed.
Teatavasti on inimese nahk imav organ, ehk siis kõik kemikaalid ja lisaained, mis meie nahale satuvad, imenduvad sinna sisse. Lastel on täiskasvanuga võrreldes ligi viis korda õrnem nahk, seega ka tundlikum. Kõik lisaained tema nahal võivad tekitada allergiat või muid haigusi.
Kuidas saadakse orgaanilist puuvilla?
- puuvilla väetatakse ainult orgaaniliste ainetega, mitte sünteetiliste väetistega
- nii umbrohu kui putukatõrje käib ainult looduslike vahenditega
- korjatakse käsitsi
- maaparanduseks vahelduvad taimekultuurid, nagu kanep, linane jne.
- ei kasutata pestitsiide, herbitsiide ja teisi kemikaale (seega ei leidu neid ka puuvillas)
- sertifitseeritud IVN, BioRe või SKAL International sertifikaatidega
Kanep
Kanep on universaalne kultuurtaim ja ta on olnud juba aastasadu loomulik tooraine. Kanepi taim kasvab paremini kui umbrohi. Igasugune rohimine ja hooldus on üleliigne. Põldudele on ta lausa puhkuseks. Tema kasvatus on keskkonnasõbralik ja lihtne.
Riided kanepist on robustsed ja mugavad, mitmekülgsed ja lihtsad. Juba ammustest aegadest kasutatakse kanepit purjede ja ka telkide valmistamiseks. Ka vastupidavat paberit valmistatakse kanepist, näiteks vanasti piiblit või praegu raha. Isegi Levi Straussi teksad olid algupäraselt kanepist ja mitte puuvillast nagu praegu. Kanep on tõeliselt vastupidav materjal, kui teda õigesti hooldada. Kuna linase ja kanepikiud on seest õõnes nagu toru, siis ei kannata ta pesupulbriga pesu kuigi kaua. Kõige parem on teda pesta vedela pesuainega.
Linane
Lina on vanim taimne kiud. Ainult 100 päevaga kasvab ja küpseb linataim väikesest seemnest 100 cm pikkuseks taimeks, mille varrekiud näitavad juba klassikalisi linakoe omadusi. Väga tugev ja vastupanuvõimeline. Lina on niiskustreguleeriv, vastupidav ja ainukese loodusliku kiuna ka antistaatiline, ehk ei korja elektrit. Kuna lina on reeglina robustne, siis ei pea teda ka pestitsiididega töötlema. Töörohkem on see-eest aga tema töötlemine pehmeks kangaks.
Siid
Siid on väga kerge, ta mõjub nahale rahustavalt, soojust reguleerivalt ja kuivab ruttu. Siid suudab endasse imeda niiskust 30% omaenda kaalust.
Töötlemata siidi kasutatakse ka tema ravi ja põletikuvastase toime tõttu. Siidikookon koosneb tavaliselt 3000 meetri pikkusest õrnast siidiniidist.
Bourette siid
Seda siidi saadakse lühematest, siidibatisti sisaldavatest siidikookoni niitidest. Temas on veel loomulik siidiliim, mis mõjub nahkarahustavalt ja ravivalt. Bourette siid juhib vedeliku nahalt eemale ja aitab haaval paraneda. Samas on ta õhuline ja kerge. Ta on vähese läikega, ebaühtlase pinnaga ja kergelt sõlmeline lõng.
Siidi hooldus: Ka siid taastub kõige paremini värskes õhus. Ka kerged lõhnad ja kortsud kaovad nii imelihtsalt. Siidi pesemise korral kasutage siidi- või villapesuainet , nii säilib ta kauem ilusana. Ärge leotage siidi kaua vees.
Vill
Lambavill
Vill on hingav ja soojustreguleeriv materjal. Tal on ainulaadne omadus niiskust vastu võtta (kuni kolmekordseks omaenda kaalust) ja seda jälle välja hingata. Samas on ta väga veniv ja kerge. Kõik villased tooted meie valikus on pehmed ja mõnusad, mitte kratsivad ja ebamugavad. Tänu oma kergusele, õhulisusele ja soojusjuhtivusele sobivad villast tooted igaks aastaajaks. Villa hooldus on tegelikult imelihtne – õhutage teda, sest vill taastab ennast ise õhu käes. Peske villast riideid ainult nähtavate plekkide puhul ja seda villapesu ainetega. Villadest on saadaval mitmeid erinevaid sorte.
Tallevill
imepehme ja peene villakvaliteediga. Väiksed talled pöetakse esimest korda ja nad peavad olema nooremad kui kuus kuud.
Alpaka ehk laamavill
siidiselt pehme vill Alpakalt. Need väikesed sarvitud lambakaamlid elavad Lõuna-Ameerika kõrgmaastikul. Neid pöetakse iga kahe aasta järel. Nende vill on siidiselt pehme ja omab kerget läiget. Kuna seda villa ka tänapäeval suuremalt jaolt käsitsi töödeldakse, säilib tema kõrge rasvasisaldus. See teeb villa eriti väärtuslikuks. Ta soojendab hästi ja on mustust tõrjuv.
Meriinovill
Merinolamba vill on kõige peenem villa sort üldse. Ta on imeliselt pehme ja õrn nahale. Seetõttu sobib ta ideaalselt aluspesuks igal aastaajal. Mahepõllunduses toodetud merinovill saadakse lammastelt, keda on ainult looduslike vahenditega söödetud ja hooldatud. Nii on tulemuseks tervislik vill loomuliku rasvasisaldusega. Meie pakume loomulikult ainult mahepõllundus merinovilla tooteid, nii lastele kui suurtele. Leiate nad Aluspesu ja Magamiseks alt, samas saadaval ka beebi tekid.
Villafliis
Valmistatud puhtast lambavillast, eriti tihe ja kohev. Väga hea sooja omadusega ja samas väga kerge ja pehme. Väga harva saadav kõrge kvaliteet. pakume sellest materjalist peakatteid ja laste overall’e.
Kašmiirvill
See pehme ja siidiselt läikiv vill saadakse Cashmere kitsedelt. Need kitsed kasvavad Kesk-Aasias. Villa saadakse ainult üks kord kevadel, kui talvekasukas on maha tulnud. Selleks kasutatakse jämedaid kamme, millega vill seljast maha kammitakse. Ühe kampsuni saamiseks kulub 4-6 kitse vill. Eriliselt elegantne, pehme ja vastupidav. Eriti ilusaid salle leiate Naistele kategooria alt.
Villaheie
Villaheie näeb välja nagu vatt ja sobib ideaalselt haavade paranemiseks. Väga pehme punetavale pepule. Teda ei saa pesta! Paar korda saab teda päikese kätte panna, et vill saaks oma raviomadusi taastada.
Ravivilla saab kasutada mitmete tõbede puhul:
Punane pepu beebidel:
asetada kiht villa otse pepule. Mitte kreemitada. Villas sisalduv lanoliin ravib põletikku, vill ise tõmbab põletikuliselt nahalt eemale niiskuse ja mürkained. Määrdunud vill visata ära prügikasti.
Põletikulised rinnanibud:
asetada otse nibu peale kiht villa, selle peale rinanhoidjakaitse ja rinnahoidja.
Bronhiit:
asetada rinnale kiht villa. Kaugelearenenud bronhiidi puhul ka seljale. Peale panna tihke alussärk. Säästab köhasiirupist. Vahetada hommikul ja õhtul. Vill, mille ära võtsite pange tuulduma ja saate pärast uuesti kasutada.
Kõrvapõletik:
valmistada villast väike kuul ja panna see ettevaatlikult kõrva
Kõhukrambid ja koolikud:
asetada kiht villa kõule, särk tihkelt peale.
Pinges kaelalihased, liigesevalud, radikuliit:
valusale kohale asetada umbes 2 cm kiht villa.
Enesepuhastujõud ehk kuidas hooldada villaseid asju?
Villased asjad on kõige kergemad hooldada. Nad hoiavad kokku palju aega ja tööd. Rasvaosa villa kius lükkab lausa tolmu ja mustust endast eemale. Isegi pärast pikemat kandmist piisab, kui riputada ta lihtsalt värske õhu kätte (eriti hommikuõhk, udu) või ka lihtsalt vannituppa, ja järgmisel päeval on jälle tunda ainult värskust ja ei mingeid ebameeldivaid lõhnu.
Pesuained, mis ei sisalda optilisi valgendajaid, kaitsevad nahka, meie keskkonda ning samas säästavad materjali ja värvi. Kui Teie pesumasinal on külmpesuprogramm (20-30 kraadi), siis võite neid tooteid pesta ka pesumasinas. Pärast pesu tõmmake asjad vormi ja pange kuivama.
Villaseid riideid ja ka mähkmeid on soovitav rohkem tuulutada ja vähem pesta. Umbes iga 3 pesu järel tuleks villaseid riideid loputada lanoliiniga, et vill saaks jälle tagasi oma enesepuhastusjõu. Üle suve on hea panna villased riided õhukindlasse kotti (me soovitame alati alles hoida pakend, mis on taassuletav), et kaitsta koide ja muude kahjurite eest. Koide peletuseks võib kasutada ka lavendliõisi või seedripuu rõngaid.
Loe lisaks villaste riiete omadustest ja hooldusest koos mitmete nippidega meie blogist.