Loodustekstiilid – hea algus kogu eluks!

Kevadet on tunda juba igal pool – lõhnades, hommikuvalguses, linnulaulus. Kevad on ilus aeg suurpuhastuseks nii kodus, riidekappides kui ka oma mõtetes.

Miks mitte vaadata just nüüd kriitilise pilguga üle enda ja oma laste riidevalik ning mõtiskleda selle üle, kas kõik, mida te oma ihu vastu kannate, ongi nii hea, kui esmapilgul paistab. villased riided beebile

Kindlasti võiks selle teema üle mõelda ka kõik beebiootel emad, kes alles oma veel sündimata lapsele hoole ja armastusega esimesi rõivatükki kokku ostavad.

Ideaalne oleks elada kooskõlas loodusega elu esimestest päevades alates.

Ema kõhus ümbritseb last see keskkond, mis talle arenguks kõige sobilikum on – ühtlane soojus, kaitsev ümbrus, samuti piisav liikumisvabadus esimeste puudutuskogemuste omandamiseks. Pärast sündi kaob lapse ümbert nii ema kehasoojus kui turvaline keskkond. Hingelist lähedust saab laps oma vanematelt, kehalise soojuse jaoks vajab ta aga riideid.

Kõige parem on, kui need on looduslikud ning mürkainetevabad.

Looduslikud kiud, eriti lambavill, on oma koostiselt inimese nahaga sarnased ja sobivad seetõttu ideaalselt soojendama ja kaitsma vastsündinud beebit. Teatavasti on ju inimese nahk imav organ ehk siis tal on omadus nahale sattunud kemikaale ja lisaaineid endasse imada. Laste nahk on võrreldes täiskasvanuga ligi 5 korda õrnem, seega ka tundlikum – kõik tema nahale sattunud lisaained võivad tekitada allergiat või muid haigusi.

Seetõttu olekski just laste riiete valikult eriti oluline jälgida, et nende tooraine oleks kasvatud mahedalt – pestitsiidide ja muude mürkainete vabalt ning toodetud samuti inimest ja keskkonda hoidvalt.

Tavapäraselt toodetavate tekstiilide puhul on mitmeid meetodeid, mis muudavad riide ilusamaks, värvikirevamaks või praktilisemaks.

Kahjuks kasutatakse seejuures väga palju keemilisi aineid, mis kahjustavad nii inimest kui keskkonda:
  • Fluoresseeruv valgendi: valgendatud tekstiile muudetakse heledamaks ainetega, mis bioloogiliselt ei lagune ning võivad põhjustada nahaärritusi
  • Kloorpleegitamine: tekstiilide pleegitamine kloori sisaldavate ainete abil. Kui seda ei viida läbi suletud ringluses, mõjub see kahjustavalt veele ja elusolenditele
  • Meriseerimine: tekstiile töödeldakse kõrgekontsentratsioonilise naatriumhappega – tugeva kemikaaliga, mis annab kangale läike ning muudab ta värvile vastuvõtlikumaks
  • Mittesüttivaks töötlemine: tekstiilide katmine kihiga, mis takistab nende süttimist; võib põhjustada nahaärritust
  • Mustust tõrjuvaks töötlemine: et tekstiilid kergesti ei määrduks, töödeldakse neid ainetega, mis sisaldavad osaliselt raskesti lagunevaid koostisosi
  • Pestitsiidid: keemilised ained, mida kasutatakse kasvandustes (näiteks puuvilla) seente (fungitsiid), putukate (insektsiid) ja umbrohu (herbitsiid) tõrjeks. Ühe T-särgi valmistamiseks kulub ca 250 g pestitsiide = 7 m2 põllumaad
  • Raskemetallid: neid kasutatakse paljudes värvainetes. Nad võivad olla tugevad allergeenid, nt kroom. Reovee kaudu jõuavad nad ka meie toiduahelasse.
Looduspere müüb oma kauplustes ainult tekstiile, mis pärinevad mahepõllundusest ehk siis orgaanilist puuvilla, villa ja siidi!
  • Nööbid on peamiselt valmistatud kivist, puidust või pähklist.
  • Lukud ja trukid on krooni- ja niklivabad, niit puuvillane.
  • Värvitud tekstiilide puhul kasutatakse ainult raksemetallivabu ja AZO-grupi vabu värve, loomulikult ilma formaldehüüdita.
  • Ei kasutata optilisi pleegitusaineid.
  • Kogu värvimisprotsess on korraldatud keskkonnasõbralikult.
Puuvill

Puuvill on pehme ja nahasõbralik, sile ning hell nahale. Mõjub pigem rahustavalt. Eriti tõstab puuvilla väärtust asjaolu, et teda on äärmiselt lihtne hooldada.

Mahepõllunduspuuvill on ilma kahjulike aineteta, keemiliste putukatõrjevahenditeta ja käsitsi korjatud.

Lina

Lina on vanim teadaolev taimne kiud. Ainult 100 päevaga kasvab ja küpseb linataim väikesest seemnest 100 cm pikkuseks taimeks, mille varrekiud näitavad juba klassikalise linakoe omadusi – on väga tugevad ning vastupanuvõimelised. Lina on hästi niiskustreguleeriv, vastupidav ning ainukese loodusliku kiuna ka antistaatiline (ei kogu elektrit). Kuna lina on reeglina robustne, siis ei pea teda ka pestitsiididega töötlema. Vaevarikkam on see-eest tema töötlemine pehmeks kangaks.

Kanep

Kanep on universaalne kultuurtaim, mis on juba aastasadu olnud rõivaste loomulikuks tooraineks.

Kanepitaim kasvab paremini kui umbrohi ega vaja seetõttu ei rohimist ega muud hooldust. Tema kasvatamine on keskkonnasõbralik ja lihtne.

Riided kanepist on robustsed ja mugavad, mitmekülgsed ja lihtsad. Juba ammustest aegadest kasutatakse kanepit purjede ja ka telkide valmistamiseks. Isegi Levi Straussi teksad olid algselt valmistatud kanepist, mitte puuvillast nagu praegu.

Kanep on tõeliselt vastupidav materjal, kui seda õigesti hooldada. Kuna nii linane kui ka kanepikiud on seest õõnsad nagu toru, ei kannata nad pesupulbriga pesu kuigi kaua. Kõige mõttekam oleks kanepist valmistatud tekstiile pesta vedela pesuainega. villane pesu meestele

Siid

Siid on väga kerge, ta mõjub nahale rahustavalt, soojust reguleerivalt ning kuivab ruttu. Siid suudab endasse imeda niiskust rohkem kui 30% enda kaalust. Töötlemata siidi kasutatakse ka tema ravi ja põletikuvastase toime tõttu. Siidikookon koosneb tavaliselt 3000 meetri pikkusest õrnast siidiniidist. Siidi hooldus: siid taastub kõige paremini värskes õhus. Ka kerged lõhnad ja kortsud kaovad imelihtsalt. Siidi pesemise korral kasutage siidi- või villapesuainet, nii säilib ta kauem ilusana. Ärge leotage siidi kaua vees!

villane jakk

Vill

Lambavill

Vill on hingav ja soojust reguleeriv materjal. Tal on ainulaadne omadus niiskust vastu võtta (kuni kolm korda rohkem võrreldes oma kaaluga) ja seda jälle välja hingata. Samas on ta väga veniv ja kerge. Kõik villased tooted Looduspere valikus on pehmed ja mõnusad, mitte karedad või ebamugavad. Tänu oma kergusele, õhulisusele ning soojusjuhtivusele sobivad villast tooted igaks aastaajaks. Villa hooldus on tegelikult imelihtne – lihtsalt õhutage teda, sest villal on omadus end õhu käes ise taastada. Peske villast riideid ainult nähtavate plekkide puhul ning seda vaid villapesuvahendiga.

Villad jagunevad oma omaduste poolest veel mitmeti:

Tallevill on imepehme ja peene villakvaliteediga. Vill on saadud alla 2-kuu vanuste tallede esimesest pügamisest. Ideaalne beebide õrna naha vastu.

Alpakavill pärineb Lõuna-Ameerika kõrgmaastikul elavatelt graatsilistelt villaloomadelt – alpakadelt. Nende vill on siidiselt pehme ning omab kerget läiget. Kuna seda villa ka tänapäeval suuremalt jaolt käsitsi töödeldakse, säilib tema kõrge rasvasisaldus. See teeb selle villa eriti väärtuslikuks – ta on soojendav ning tõrjub hästi mustust.

Meriinovill on kõige peenem villa sort. See on imeliselt pehme ja õrn nahale. Seetõttu sobib ta ideaalselt aluspesuks igal aastaajal. Mahepõllunduses toodetud meriinovill saadakse lammastelt, keda on ainult looduslike vahenditega söödetud ja hooldatud. Nii on tulemuseks tervislik vill loomuliku rasvasisaldusega. Looduspere pakub ainult mahepõllundusest pärit meriinivillaseid tooteid, nii lastele kui täiskasvanutele. Samuti on saadaval meriinovillased tekid.

Villafliis on valmistatud puhtast lambavillast, eriti tihe ja kohev. Väga heade sooja andvate/hoidvate omadustega, samas kerge ning pehme. Villaseid rõivaid on kõige kergem hooldada. Rasvosa villa kius lausa lükkab tolmu ja mustust endast eemale. Isegi peale pikemat kandmist piisab, kui riputada villane rõivaese lihtsalt värske õhu kätte (eriti hommikuõhk või udu) või ka lihtsalt vannituppa. Juba järgmisel päeval on jälle tunda vaid värskust ja ei mingeid ebameeldivaid lõhnu. Kui aga siiski tekib vajadus villaseid esemeid pesta, on mõistlik teha seda kästisi või pesumasinas spetsiaalsel villapesuprogrammil 20-30 kraadi juures kasutades villapesuvahendit.

villapesuvahend

Kasutatud materjal:

  • Looduspere arhiiv: https://www.looduspere.ee/Default.aspx?PageID=1717406&A=SearchResult&SearchID=1231855&ObjectID=1717406&ObjectType=1

Main Menu