Menopausi ajal aitab loodus

Üleminekueas naistel on tihtipeale raskused sümptomitega toimetulekul. Muidugi pole see mingi haigus ja mõne aja möödudes leebuvad ka erinevad hädad. Kuid arvestades, et menopaus võib kesta eel ja post perioodiga koos mitmeid aastaid, siis otsivad paljud looduslikke abivahendeid üleminekuvaevustega toimetulekuks.

Kõige levinumad sümptomid on

  • kuumahood (tihti seotud stressiga)

  • kaalutõus ning alla võtmine pole enam nii lihtne kui varem

  • tupekuivus

  • unehäired (ka koos higistamishoogudega)

  • tujukõikumised ja depressioon

  • tihenenud põiepõletikud

  • liigesevalud

  • naha vananemine

  • väsimus ja jõuetus

Kuidas siis loodus naisele appi tuleb?

Esmatähtis on ikkagi toitumine ja piisav liikumine, eelistatult värskes õhus. Osad allikad soovitavad loobuda kangest kohvist, mustast teest, alkoholist, suitsust, šokolaadist, soolastest ja teravatest toitudest (kuumahoogude tõttu). Samas peab meeles pidama, et iga naine reageerib erinevalt ja pigem võiks lihtsalt jälgida, millised toiduained just sinul menopausi sümptome tugevdavad ja neid siis vältida.

Süüa võiks köögivilju ja puuvilju, täisteratooteid, pähkleid, kala ja piimatooteid (öko). Puuviljadest soovitatakse õunu, mandarine, maasikaid, greipi, mustikaid, kirsse, ploome, tikreid, arbuusi. Kaltsiumirikkad on samuti põldmarjad, vaarikad, sõstrad, apelsinid. Regulaarselt jalutada õues või sõita jalgrattaga ning ujumine on samuti väga mõnus.

Erinevad teraapiad nagu akupunktuur, manuaalteraapia ja refleksoloogia võivad samuti abiks olla.

Taimed aitavad menopausi ajal

Taimedest oleks kõige olulisemad kindlasti salvei , punane ristik ning kobar-lursslill ja harilik kortsleht kuumahoogude vastu ning limaskestade muutuste suhtes. Dong Quai taime tuntakse kui “naiste ženšenni”, kuna seda on traditsioonilises meditsiinis laialdaselt kasutatud naiste tervisemurede, eriti menstruaaltsükli ja menopausiga seotud probleemide korral.

Liht-naistepuna aitab nii õli kui ürdina depressiooni ja unetuse korral, see taim aitab tuju paremaks teha ja tujukõikumisi vähendada. Võib juua nii teed kui võtta kapslitena, kuidas eelistus on.

Jõuetuse ja väsimuse puhul on iidsetest aegadest peale Maca juur olnud truuks abiliseks. Maca juurt on samuti nii pulbrina kui ka valmis kapslitena.

Apteegitill ehk fennel on North American Menopause Society arvates väga mitmekülgne menopausi korral nii köögiviljana, kui teena seedimise rahustuseks. Kuna ta sisaldab östrogeenisarmast ainet, siis soovitatakse teda ka menopausi ajal nii teena kui köögiviljana.

Tupekuivuse puhul oleks hea teha kuurina iga päev purustatud linaseemneid jogurti või müsliga koos süüa. Linaseemnetes on lignaanid ja fütohormoonid, mis ergutavad limaskestasid nagu östrogeenid.

Kuningakepiõli (Evening primrose oil) aitab seespidiselt rindade valulikkuse vastu ja tuju kõikumiste puhul. Taastab rakke, mis on kahjustunud ning on naistele abiks hormonaalsete kõikumiste puhul ning erinevate veresoonkonna häiretega toimetulekuks.

Kasutatud allikad:

https://www.ndr.de/ratgeber/gesundheit/Ernaehrung-bei-Wechseljahrsbeschwerden,wechseljahre122.html

https://www.zentrum-der-gesundheit.de/krankheiten/frauenkrankeiten/wechseljahre-uebersicht/wechseljahre

https://www.gesundheitsinformation.de/wechseljahrsbeschwerden-selbst-lindern.html

https://www.apothekerkammer.at/infothek/informationen-aus-meinem-bundesland/kaernten/aktuelle-themen/gesundheitstipps/hausmittel-wechseljahrbeschwerden

Main Menu