Miks eelistada menstruaalanumaid?

BLOGI Menstruaalanum

Järjest enam naisi kasutab menstruaalanumaid. 90% kasutajatest on väga rahul ning soovitavad seda ka oma sõbrannadele.

Menstruaaltopsi eelistamiseks on aga palju põhjuseid. Räägime neist täpsemalt.

MIS ON MENSTRUAALANUM?

Menstruatsiooni anum on väike karikakujuline meditsiinilisest plastist või silikoonist valmistatud anum, mis kogub menstruaalvere endasse keha sisemuses ning mahutab ca 25 ml vedelikku (tavaline tampoon või hügieeniside umbes poole vähem).

Menstruaalanum on korduvkasutatav ning kestab hea hooldamise korral kuni 10 aastat. Kuna kasutatud on inertset materjali ning anum mahutab palju, võib seda kasutada kuni 12 h korraga.

Menstruatsioonitops patenteeriti tegelikult juba 1935. aastal, kuid selle müük ei saanud alguses kuigivõrd tuult tiibadesse. Põhjuseid on palju, neist üks muuhulgas massitarbimise loogika – ühekordsete ning samas ülivajalike toodete müümine on igal juhul kasumlikum kui müüa toodet, mis ostetakse kord mitme aasta peale. Muuhulgas just selle tõttu on menstruaaltopsid hakanud levima nüüd, kui säästev ja südametunnistusega tarbimine muutub inimestele järjest olulisemaks. Menstruaalanumad on säästlikud mitmes mõttes: väiksem ökoloogiline jalajälg, vähem jäätmeid, suurem rahaline kokkuhoid.

KUIDAS SÄÄSTAB MENSTRUAALANUMA KASUTAMINE KESKKONDA?

Kuna keskmine naine on menstrueerivas eas mitukümmend aastat, tekib muljetavaldav hulk ühekordseid jäätmeid. Hinnatakse, et elu jooksul kulutab keskmine naine tuhandeid tampoone ja sidemeid. Isegi, kui kasutada ökoloogilisi ja biolagunevaid hügieenitooteid, on see siiski üüratu hulk! Ka mahepuuvillast valmistatud biolagunevate hügieenitoodete korral on see probleem, sest ka biolagunevaid jäätmeid tuleb ladestada ning nende hävinemine võtab aega.

Kuna menstruaalanumat kasutatakse kuni kümme aastat, on säästlikku eluviisi pooldavate naised järjest rohkem hakanud kasutama menstruaalanumaid.

Intimina lehel saab välja arvutada, kui palju hügieenivahendeid sina elu jooksul ära viskad.

KAS MENSTRUAALANUM ON MUGAV?

Ei juhtu just sageli, et mingi toote kasutajatest saaks andunud fännid, aga menstruatsioonianumatega just nii kipub olema – 90% naistest, kes seda kasutama hakkavad, ei kujuta oma elu enam teisiti ettegi ning soovitavad seda kõigile sõbrannadele.

Peale keskkonnahoidliku jäätmevähendamise on menstruaalanumate eelistamiseks veel palju põhjuseid:

1) Rahaline kokkuhoid – mitmekümne-eurose väljamineku teeb tasa juba mõne kuuga.
2) Kuna menstruaalanum mahutab palju vedelikku, võib seda normaalse vereerituse puhul vahetada ka iga 12 tunni tagant – tampooni peab vahetama sagemini. Tõenäosus, et naine on kaks korda päevas mugavalt kodus, on väga suur.
3) 100% diskreetsuse tagab see, et menstruatsioonitops on täiesti nähtamatu – pole ühtegi nööri ega mähkmelaadset toodet.
4) Menstruaalanumad on valmistatud meditsiinis kasutatavatest inertsetest materjalidest, millest ei leki ühtegi toksilist ainet, samuti ei pudene nende küljest puuvillakiude nagu tampoonidest.
5) Menstruaaltopse võib julgelt kasutada ka öösiti, karmata lekkeid või ebamugavust.
6) Kasutaja õpib oma keha tsüklit rohkem tundma, saades ka infot mis võib tervishäirete puhul ülioluline olla – näiteks kaotatud vere hulk.
7) Kuna menstruaalanum ei ima endasse midagi, võib seda vajadusel sisestada ka enne menstruatsiooni – juhul, kui “päevad” on regulaarsed ning on teada, et lähiajal on algamas.
8) Ei ole enam vaja kaasas kanda tampoonide või sidemete varusid. Anum on kasutuses terve menstruatsiooni, seda tuleb vaid tühjendada.

KUIDAS MENSTRUAALANUMAT KASUTADA?

Peab tõdema, et harjumuspärastelt toodetelt ümber õppimine ei pruugi olla kõige lihtsam, sest eeldab tampoonidest pisut ja hügieenisidemetest märkimisväärsemalt suuremat kontakti oma kehaga, samuti tuleb õiget paigaldamist ja eemaldamist pisut harjutada. Nipi kätte saamine on aga menstruaalpeekri kasutamisel oluline, sest algus võib olla üsna, hm, detailne.

Menstruaaatsioonitopsi kasutades tasub mõelda, kuidas see töötab – et midagi ei lekiks, peab menstruatsioonitops liibuma tihedalt vastu tupeseinasid, moodustama vaakumi. Seda tasub meeles pidada nii paigaldades kui eemaldades, sest nii saab võimalike ettetulnud probleemide puhul aru, kuidas olukorda lahendada.

Menstruaalanum volditakse kokku ning sisestatakse tuppe nagu tampoon. Kui anum on tuppe lükatud, tuleb see avada – õige jäikusega menstruatsioonitops avaneb ise, kui see lahti lasta. Muuseas, just sel põhjusel soovitatakse pigem tugevamast materjalist menstruaaltopse – need hoiavad kuju paremini. Pehmem materjal ei pruugi nii kergelt avaneda, ei moodusta seega tupeseintega tihedat kontakti ja see omakorda viib lekkimiseni. Et menstruaalanum tekitaks korraliku vaakumi, tasub seda pärast avanemist veel kergelt keerata. Veendu kindlasti, et anum on avanenud – sõrmega katsudes on ümar, mitte lömmis. Kui anum ei ole päris õigesti sees, võib katsetada selle otsast hoidmist ja vaagna liigutamist.

Ka eemaldamine ei käi päris nii nagu tampooniga – otse välja tõmmates võib tekkinud vaakum emakakaela “kiskuda” ning see on päris valus. Seepärast tuleb eemaldamisel vaakum “avada”, milleks soovitatakse topsi alumist otsa pisut pigistada ning anumat välja tõmmates natuke keerata.

Iga algus on raske. Et muuta harjutamine kergemaks, järgi mõningaid nippe:

1) Harjuta alguses kodus mugaval ja laisal päeval.
2) Ära eelda, et see on algusest peale lihtne – menstruaalanuma kasutamine on mõnevõrra teistsugune kui sidemete ja tampoonide kasutamine.
3) Alguses kasuta igaks juhuks pesukaitsmeid.
4) Youtube’is on palju videosid, kus erinevad naised räägivad kasutama õppimisest, neid tasub vaadata.
5) Katsetada tasub mitu tsüklit. Eks ka tampoonidega harjumine võttis natuke aega – sama kehtib ka siin.
6) Harjutamine teeb meistriks – keskmiselt teise tsükli lõpuks saab iga naine topsi paigaldamise ja eemaldamisega hakkama nii, et sõrmed ei määrdu üldse.

 

Put A Cup In It Youtube kanalil on maketi peal näidatud paigaldamist ja eemaldamist

Praktilise poole pealt on kõige mugavam menstruatsiooni anumat tühjendada hommikuti ja õhtuti kodus duši all. Kodust väljas tasub aga veepudelit kaasas kanda, siis saab vajadusel anumat diskreetselt tühjendada ka avalikus tualetis. Kuna anumat võib nii kaua kasutada, peaks see “välja kannatama” ka kõige pikemad asjaajamised, reisid ning maratonid.

KUIDAS MENSTRUAALANUMAT PUHASTADA?

Enne esimest kasutamist ning pärast iga menstruatsiooni tuleb menstruatsioonitopsi desinfitseerida. Selleks tuleb seda mõned minutid pliidil või mikrolaineahjus vees keeta. Et menstruaalanuma materjali mitte kahjustada, on oluline, et see oleks desinfitseerimise ajal kindlasti veega kaetud. Menstruatsiooni ajal piisab veega loputamisest, aga võimalusel võiks muidugi kasutada ökoloogilist intiimpesugeeli või spetsiaalset menstruaalanuma puhastusvahendit.

Kindlasti tasub meeles pidada, et ajaga muudab menstruaalanum natuke värvi. See on normaalne ja paratamatu – on ju menstruaaltops verega otseses pikaajalises kokkupuutes. Õnneks on tegemist sedalaadi tootega, mis niikuinii kunagi nähtaval pole, ei kasutusel ega puhkehetkel. Siiski saab värvimuutust natuke vähendada, kui lisada desintsifeerimisel keeduvette natuke äädikat (veri on valk ning hape lõhustab valku). Vahel kipub anum kerget verelõhna külge võtma – ka selle vastu aitab äädika desinfitseerimisvette lisamine, lisaks tasuks menstruatsioonitopsi hoiustamiskoht võimalusel vahetada välja paremini õhutatava koha vastu, et see kotikeses “puhates” tuulduda saaks.

——————-
Kui sul tekkis huvi, siis Loodusperest saab osta Me Luna menstruaalanumaid, mida thesweethome.com hindab just algajaile parimaks.

————–

Loe Looduspere blogist rohkem, milline on naiste hügieenitoodete mõju keskkonnale ja tervisele.

 

Loe veel lisaks:
https://psmag.com/news/why-has-it-taken-the-menstrual-cup-so-long-to-go-mainstream
http://www.mum.org/CupPat1.htm
http://www.slate.com/articles/double_x/doublex/2015/06/menstrual_cups_are_a_feminist_issue_they_re_healthy_eco_friendly_and_good.html
http://www.irishmirror.ie/news/weird-news/how-switching-tampons-menstrual-cup-8058648
http://www.thundress.com/blog/2016/9/10/menstrual-cups-feminist-torture-devices-or-period-revolution-a-review
https://www.intimina.com/en/menstrual-waste-calculator
http://blog.gladrags.com/4638/3-moves-to-manage-a-leaking-menstrual-cup/
http://www.runnersworld.com/run-matters/what-runners-need-to-know-about-menstrual-cups

Main Menu