Nipid kevadiseks nahahoolduseks
Pikalt kestnud külma ja pimeda talve järel on inimese organism väsinud. See januneb vitamiinide ja minraalainete järele ning meie organismi vastupanuvõime on langenud. Kevadel kiireneb ainevahetus ning meie organism ei jõua sellega kohaneda. Samuti on tunduvalt kahanenud D-vitamiini hulk, millest tulenevalt võime tunda väsimust ning energiapuudust. Ka meie nahk näeb sellest kõigest tulenevalt välja elutu ning hall. Kevadiselt muutlike ilmadega on tähtis naha niisutamine ja kaitse, sest tuuliste ilmadega väheneb verevarustus ning nahk võib muutuda kuivaks ja ketendavaks. Väga oluline on ka juba esimeste päikesekiirte ilmumisel UV filtriga päevakreemi kasutamine, sest päikesekiirgus on suurim naha enneaegse vananemise põhjustaja.
Tervisest pakatava jume saavutamiseks on hea kasutada tooteid, mis kiirendavad rakkude uuenemist, tänu millele suureneb naha võime siduda niiskust. Hästi sobivad E-vitamiini sisaldavad kreemid, sest E-vitamiin kaitseb nahka ultraviolettkiirguse eest ning vähendab antioksüdandina vabade radikaalide kahjustavat toimet. Temperatuuri kõikumiste vastu kaitsevad nahka E, A, C ja B5 vitamiinid, mis parandavad naha mikrovereringet ning ainevahetust. Keskkonna kahjulikele mõjudele muudavad naha vastupidavamaks erinevad toitvad õlid, proteiinid, keramiidid ning toimeained, mis stimuleerivad kollageeni ja hüaluroonhappe moodustumist. Loomulikult peab igaüks valima endale sobiva toidulisandi ja näohooldustoote sõltuvalt oma vajadusest ning nahatüübist.
Nipid kevadiseks nahahoolduseks
- Väsinud ja jumetu naha hoolduseks kasuta eraldi päeva- ja öökreemi – nii garanteerid oma nahale parima hoolduse. Õigesti valitud päevakreem annab nahale vajaliku kaitse ja niisutuse; öökreem taastab, noorendab ning toidab meie nahka magades.
- Rahusta, niisuta ja värskenda nahka alkoholivaba näovee või lilleveega – toonik tasakaalustab hästi naha pH-taseme ja ahendab poore.
- Puhasta iga päev nahka mustusest ning meigist õrnatoimelise meigieemaldiga.
- Aeg-ajalt koori nahka vastavalt sinu nahatüübile – koorimine annab klaarima jume ja aitab toitainetel paremini imenduda.
- Tervislik toitumine, piisav liikumine ja kaitse liigse päikesekiirguse eest hoiab ära naha enneaegse vananemise. Oluline rõhk on siinkohal ka näohooldustoodetel.
- Kui sa aga soovid võimalikult kiirelt oma nahka säravaks saada, kasuta kreemidele lisaks kontsentreeritud seerumeid.
Toitumine kauni naha heaks
Nagu aastaaegade vahetudes ikka, tasub ka nüüd meelde tuletada, milliseid toiduaineid prink ning jumekas nahk armastab.
Naha eest hoolitsemisel on olulisel kohal organismi puhastamine mitte paastudes, vaid tervislikult toitudes – vitamiinirikas segatoit, milles on rohkesti aedvilju, täisteratooteid, kala jms, aitab naha korras hoida ja ühtlasi jääkainetest puhastada. Nii võib porgandi- ja peedimahla joomine juba paari nädalaga organismi talitluse tasakaalu viia ja jääkaine väljutada.
Näonahk muutub pringimaks ja jumekamaks, kaob naha kuivus ning kortsegi on vähem märgata. Hommikuti võiks aeg-ajalt juua pärmijooki, mis aitab puhastada ja kosutada organismi vitamiinidega.
Naha heaolu huvides tasub silmas pidada järgmise asjaolusid:
- Tundliku nahaga inimesed peavad loobuma toiduainetest, mis sisaldavad lisaaineid, eriti värvaineid, säilitusaineid ja emulgaatoreid.
- Hoiduda tuleb rääsunud rasvade kasutamisest. Näiteks, kui õlipudelid seisvad poes päikese käes, tekib õlides oksüdatsioon, mis on naharakkudele äärmiselt kahjulik.
- Vanemas eas on väga oluline vähendada loomsete rasvade osatähtsust toidus.
- Vanemas eas ei tohi liialdada ka loomsete valkudega, need tuleks enamjaolt asendada kaunviljade ja probiootikumidega varustatud hapupiimatoodetega.
- Vanemas eas on soovitav jätta paar päeva nädalas ainult taimetoidu päralt, kasutades loomsetest toiduainetest vaid hapupiimatooteid.
- Naha hoolitsemise seisukohalt on oluline ka vesi, mida peaks jooma vähemalt 2 liitrit päevas. Vett ei tohi asendada kohviga, sest kofeiini sisaldavad joogid on vedelikku väljutavad diureetikumid, mis kuivatavad nahka. Üldine vedeliku kogus, mille hulka on arvestatud ka toiduga saadav, peaks olema kuni 3 liitrit päevas.
- Mida vähem kasutame soola, seda tervislikum nahale. Keedusool soodustab veepeetust organismis ja pidurdab kahjulike ainte väljutamist – seepärast ei tohi soolaste toitudega liialdada.
Odrajahu-kohupiimakarask
200 g kohupiima
0,5 kl riivitud porgandit
1,5 kl hapupiima (keefirit või petti)
1 muna
1 spl suhkrut
1 tk soola
2 spl õli
1,5 kl odrajahu
0,75 kl nisujahu
1 tl soodat
Sega kohupiima hulka muna, hapupiim, porgand, sool ja suhkur. Lisa õli ja söögisoodaga segatud jahud. Tõsta tainas rasvainega määritud vormi ja küpseta 200 kraadi juures umbes 30 minutit, kuni karask on pealt kergelt pruunistunud. Söö karaskit soojalt või ja piimaga.
Odrajahu-kohupiimakarask on üks neist paljudest roogadest, millest on abi kauni naha saavutamisel ning korrashoidmisel. Seda võib valmistada lisaks käesolevale soolasele versioonile ka magusana, jättes välja porgandi ning lisades 3 spl suhkrut ja 2-3 spl kakaopulbrit või marju, puuvilju, rosinaid, pähkleid, seemneid vms.
Sobib ideaalselt ka praeguseks “paastuaja” toiduks.
Kasutatud materjal:
- http://www.loreal-paris.ee/et/content/kevadine-nahahooldus
- http://www.goodnews.ee/valmista-nahk-ette-kevade-tulekuks
- A. Luigela “Tervise kokaraamat”