Palavik – mida peaks teadma
Tegelikult on täitsa lihtne: kui kehatemperatuur tõuseb üle 38,5C, siis nimetatakse seda täiskasvanute puhul palavikuks. Põhjused on erinevad ja samuti ka leevendamise võimalused. Inimesed tulevad palavikuga toime erinevalt, mõni on täiesti rivis väljas juba 37,1 0°C-ga ja teine jalutab veel ringi 40,2 0°C ja imestab, et miks nii palav on. Paneme paar mõtet teile siia kirja, ehk leiab abi ja võtab eriti laste puhul hirme vähemaks.
Kõige olulisem teada on, et isiklik temperatuur pole kivisse raiutud. See võib kõikuda olenevalt tegevusest, keskkonnast või hormoonide tasakaalust. Raske füüsiline töö võib temperatuuri tõsta samamoodi nagu saunas käik, kuigi siis ei nimetata seda palavikuks, sest ta normaliseerub pärast antud tegevuse lõpetamist. Kui koos palavikuga kaasnevad aga tüüpilised külmetuse sümptomid või kõhuhädad, siis tuleks kindlasti tegutsema hakata.
Esimene reegel palaviku puhul on voodirežiim
Viiruse või külmetuse korral tuleb see kindlasti välja ravida. Kuigi palavik on kehale kasulik ja aitab viirust kehast välja kärsatada, siis kehale on ta ikkagi koormav. Kui immuunsüsteemi kaitsemehhanismid tööle hakkavad, selleks et viiruse või põletikuga võidelda, siis temperatuur tõuseb. Lühikest perioodi on kehal kasulik 38-38,5C palavikuga, sest kõrge temperatuur on märk sellest, et keha kõrvetab haigust kehast välja. Kui tunned ennast hästi, siis lase kehal toimetada. Seda kiiremini saad terveks. Kui kõrge temperatuur püsib ka 3 päeva pärast või mingid muud sümptomid lisanduvad, siis tuleks kindlasti ka arsti nõu kuulata. Beebide ja vanurite puhul on arsti külastus kindlasti soovitatav, et vältida tüsistusi või dehüdreerimist.
Kummalist madalat palavikku, mis hooti vaheldub kõrgem temperatuuriga, aga ilma valude või muude sümptomiteta, võivad tekitada ka kehas elutsevad parasiidid. Enamust nendest pole võimalik proovidega kindlaks määrata. Leevenduseks saab proovida parasiidivastast kuuri. Loe lähemalt parasiitide kohta.
Andke kehale aega ja võimalust puhata, jooge palju vett või magustamata taimeteed
Iga milliliiter teeb kehale head, eriti laste puhul peab jälgima, et nad nö ära ei kuivaks. Kui palavik pole väga kõrge, siis mõjub ka kerge liikumine vereringele hästi. Piisab, kui teete väikse jalutuskäigu õues või kodus. Või ka pooleks tunniks ennast tekkidesse mässituna rõdule istutada. Tunnetage ise ära oma enesetunde järgi, mis teile hetkel hästi mõjub.
Vältida lehmapiima, valge nisujahu ja suhkrutooteid, sest tekitavad lima juurde ja viivad kehast vajalikke mineraale ja vitamiine välja. Tuuluta tube regulaarselt.
Kogemuse järgi toimib väike nipp palaviku puhul. Kui käed on külmad, siis tähendab, keha veel võtab hoogu palavikuks ja tuleks keha toetada näiteks pärnaõie tee joomise ja paksude tekkide sisse mässimisega, et see kuumuse aste saaks kätte, mida keha vajab paranemiseks. Kui käed on kuumad, siis on maksimum käes ja tasub mõelda jahutamise peale, määrige viinaga (lastel lahjendage veega pooleks), võtke kõik riided seljast. Tehke mähiseid sääremarjade ümber ja laubal 1 kraad jahedama veega, kui inimese enda temperatuur. Liiga külma mähisega võib tekkida vastupidine efekt ja keha läheb blokki.
Viinamähise asemel võib kasutada ka ravitseja Volli Maajõudu. Kurguvalu puhul määrida väljastpoolt, kuristada (mitte alla neelata), nohu puhul määri põskkoopaid ja hinga sisse igal võimalusel.
Kõikide limaskestadega seotud sümptomite puhul esimesena võtta kõrges doosis Boulardiid (2 tk iga 2 h tagant) või Dr.Ohhira piimhappebaktereid.
Palavikku aitab alandada sidrun. Määri sidrunimahla laubale, jalasäärtele, pane sidruniviilud talla alla ja sokk peale või kasuta sidruni eeterlikku õli aroomilambis.
Lõika sibulad pooleks ja pane enda voodi ümber ja tuppa, kus viibid. Sibulal on tugev viirusevastane toime, mis tõmbab viirused endasse. Toimib ka ennetava vahendina. Seda sibulat ärge pärast sööge!
Alternatiivse meetodina võib paar korda päevas põletada küünalt ja keskendunult leeki vaadates kõik oma hädad sinna leeki saata ja ära põletada.
Angervaks on iidne palaviku ja põletiku alandaja.
Vaata lisaks, mida veel kasutada külmetuse puhul
Loe lisaks,
kuidas ravida nohu ja köha koduste vahenditega
Miks peaks keha aluselisemask muutma?
Beebi koduravi: palavik, nohu ja köha