Puhastavad ained šampoonides
Ajapikku on tekkinud paras segadus, mis on ikka ohtlik ja mis mitte. Inimesed on aetud ärevaks, tonti kardetakse iga nurga taga. Kumb on leebem, kas Sodium Lauryl sulfaat või Sodium laureth sulfaat või hoopis Ammonium Lauryl sulfaat? Tegime põhjalikku uurimustööd ja saime sealt info, mida jagaks ka teiega.
Pindaktiiven aine – on keemiline aine, millel on võime vähendada vee ja teiste vedelike või tahkiste pindpinevust, suurendades ühtlasi nende märgumist (parandab vee katmisvõimet). Eesmärk šampoonis on „pehmendada“ vee struktuuri, et anda talle võime sulgeda endase mustust.
Anioonne pindaktiivne aine – Pindaktiivsed ained koosnevad kahest osast:hüdrofoobne (vett hülgav) osa ja hüdrofiilne (vett imav) osa. Hüdrofoobne osa koosneb laenguta süsivesikute rühmast, hüdrofiilse osa järgi liigitatakse ained eri rühmadesse(anioonsed, mitteioonsed, katioonsed ja amfoteersed). Kui pindaktiivse aine hüdrofiilne osa on negatiivse laenguga rühmast nagu sulfonaat, sulfaat-või karboksülaat siis nimetatakse sellist pindaktiivset ainet anioonseks. Näiteks tavaseebid on anioonsed.
Anioonsed pindaktiivsed ained on tundlikud vee kareduse suhtes ehk nende toime nõrgeneb karedas vees.
SODIUM LAURETH SULFATE – Naatriumlaurüüleetersulfaat on koostisaine, mida saadakse etoksüülitud laurüülalkoholist ja kasutatakse pindaktiivse ainena, võib olla saastunud toksilise tootmisjääkiga 1,4-dioxane’iga. Etoksüülimine on keemiline protsess, mida kasutatakse keemiatööstuses, et luua pindaktiivseid aineid ehk ühendeid, mis vähendavad vedelike pindpinevust. Etoksüülimise protsessi käigus lisatakse etüleenoksiidi(mürgine ja kantserogeenne ühend, mida destilleeritakse toornaftast) alkoholile või fenoolile. Kuna tegemist on saasteainega, mis tekib tootmise käigus, ei nõua FDA 1,4-dioksaani loetleda kui koostisosa toote etiketil. Lisaks naatriumlaurüüleetersulfaadile võivad olla saastunud 1,4-dioksaaniga PEG ühendid ja kemikaalid, mis sisaldavad nime lõpus “xynol”, “ceteareth” või “oleth.” Etoksüülimist(ethoxylation)kasutatakse ,et muuta karm kemikaal vähem karmiks ühendiks. Näiteks naatriumi laureel sulfaat, kemikaal, mis on karm nahale(lõhub naha pealmist kihti), muudetakse vähem karmiks kemikaaliks – naatriumi laureet sulfaadiks (“eth” tähistab etoksüülimist)
Orgaanilised standardid keelavad etoksüülimise täielikult. Uuringu näitavad, et orgaaniliste standardite järgi toodetud kosmeetikas puudub 1,4-dioksaan.
SODIUM LAURYL SULFATE – (Sodium dodecyl sulfat)Naatriumlaurüülsulfaat on laurüülsulfaadi naatriumsool. Enamik SLS on valmistatud kookose õlist, sest see sisaldab suurel hulgal rasvhapete nimega lauriinhape. SLS tootmine algab kookosõli soojendamisega vees naatriumhüdroksiidi juuresolekul. See lõhub kookospähkli õli rasvhapeteks (lauriinhappe ja glütseriin). Rasvhapped töödeldakse ümber rasvalkoholiks hüdrogeenimise protsessi abil. Neid rasvalkohole kutsutakse laurüülalkoholideks. Laurüülalkohol töödeldakse omakorda ümber laurüülsulfaadiks. Viimases etapis, laurüülsulfaat reageeritakse naatriumhüdroksiidiga, et valmistada naatriumlaurüülsulfaat. Kuna seda valmistatakse odavast kookospähkli ja palmi õlist, on see kasutusel paljudes puhastusvahendites. Kuna sodium lauryl sulfaadi valmistamiseks kasutatavad ained on palju leebemad kui sodium laureth sulfaadil, siis ei vaja etoksüülimis protsessi ja ei saastu toksiliste ainetega.
sodium coco-sulfate on sisuliselt sama ühend, kuid valmistatud vähem eeltöödeldud kookosõlist.
AMMONIUM LAURYL SULFATE -see pindaktiivne koostisosa on laurüülsulfaadi amooniumsool. Kui laurüülsulfaati reageeritakse naatriumhüdroksiidi asemel ammoniaagiga(ammoniaagi vesilahus) saadakse ammoonium laurüülsulfaat. Ammonium laurüülsulfaat (ALS) on anioonne pindaktiivne aine, mida leidub peamiselt “kaasaegsetes” šampoonides ja duššigeelides vahutusainena.
Sodium laureth sulfat on kolmest puhastavast komponendist kõige ohtlikum, kuna saastub valmistamisprotsessi käigus toksiliste kemikalidega. Kuna pindaktiivsel ainel on võime tungida ka kiududesse(juuksed, nahk) siis viib ta kõik endas sisalduvad kahjulikud ained ka meie vereringesse. Peale selle on tegemist ka väga karmi kemikaaliga, mis võib kahjustada meie nahka(kontakt dermatiit). Sodium lauryl sulfaat on kolmest komponendist kõige leebem. Veel parem on valida tooteid, mis sisaldavad sodium-coco sulfaati. Ammonium lauryl sulfaat ei pruugi kõigile sobida, kuna valmistamise protsessi kasutatakse ammoniaagilahust ja tundliku naha puhul võib esile kutsuda peanaha kihelust.
Šampoonide puhastusvõimed vähenevad karedas vees ja ühe korra pesemisest ei pruugi alati piisata. Tihedaks juustepesuks tuleks valida igapäevane šampoon, mis on oma koostiselt lahjam. Kuigi looduslikes ja ökosertifitseeritud toodetes kasutatakse ohutuid aineid on nad tugeva puhastustoimega. Aeg-ajalt tasub juustele anda puhkust šampoonidest ja palsamitest.
Infot kogus ja jutu koostas
Olga Sinjajeva, keemiahuviline vegan ja muidu tore inimene
Looduslikud juuksehooldustooted leiad loomulikult Looduspere poest