Sheavõi – universaalne täistaimne ravim ja kosmeetikum
Kuna eelmises postituses oli juttu kookosrasvast, mõtlesin, et poleks paha kirjutada lähemalt ka mõnest teisest aastatuhandete jooksul edukalt tarvitusel olnud naturaalsest looduslikust rasvast. Tänane valik ostutus sheavõi kasuks nii seetõttu, et see on paljudes täistaimsetes seepides (kingiidee veganitele!) kasutatavaks baasrasvaks kui ka selle pärast, et olen seda ise juba mõnda aega tarvitanud ja tõdenud, et tegemist on tõepoolest hea ja efektiivse võidega nii endale kui ka lastele.
Sheavõid valmistatakse shea ehk karite puu pähklites sisalduvast rasvast.
Sheapuud on põlised Aafrika puud ja ühelgi teisel mandril nad ei kasva. Seda võid on mainitud peaaegu kõikides Aafrika ajaloost kõnelevatest dokumentides. Sageli nimetatakse sheavõid ka Aafrika naiste kullaks, kuna selle väärtusliku rasva tootmisega on läbi aastasadade tegelenud peamiselt naised.
- Sheavõi on äärmiselt efektiivne naha niisutaja, kuna selles sisaldub väga palju rasvhappeid.
- Rasvhapped on olulised naha niiskustasakaalu ja elastsuse säilitamiseks.
- Sheavõi kaitseb nahka ka keskkonnakahjustuste eest, sisaldab A, E ja F vitamiini ning toimib edukalt mikroobide ja põletiku vastaselt.
- Läbi ajaloo on sheavõid kasutatud põletuste, haavade, armide, nahapõletike, psoriaasi ja kõõma raviks.
- On teada, et sheavõi ennetab rasedusarme, vähendab kortse, uuendab naharakke ja niisutab nahka sügavate kihtideni välja.
Kasulikkus nahale
- Sheavõi toidab nahka vitamiinidega A, E ja F. Vitamiinid A ja E aitavad nahka hooldada ning hoida seda puhta ja tervena. Need vitamiinid on väga kasulikud näiteks päiksepõletusest tuleneva nahakahjustuse leevendamiseks. Vitamiin F seevastu toimib noorendava faktorina.
- Sheavõi imendub äärmiselt kergesti lastes nahal vabalt hingata ega ummista poore. Kerge UV-kaitse (SPF 2-3) aitab vältida päikesepõletuse teket. On teada, et sheavõi võib olla abiks inimestele, kellel tekib päikesest lööve või allergia.
- Kõige imetlusväärsemad on aga sheavõi noorendava omadused. Naturaalne sheavõi vähendab kortse ja silub nahakurde ning tulemus võib olla näha juba 4-6 nädalaga.
- Aafriklased on sajandeid kasutanud sheavõid ka beebide igapäevases nahahoolduses, et nahka õrnalt niisutada ning vältida nahalööbeid.
- Samuti aitab sheavõi hästi gaasivalude puhul. Selleks masseerida käte vahel soojendatud sheavõiga (kellaosuti liikumissuunas) beebi kõhtu.
- Külma ilmaga välja minnes annab sheavõi aga suurepärase kaitsekihi beebide õrnale näonahale.
- Ka omatehtud kosmeetikatoodete, nagu kreemid, huulepalsamid, juuksevõid, puhul on sheavõi suurepäraseks põhjaks.
Lisa vastavalt oma isiklikult eelistusele ja teisi külmpressitud õlisid ja/või eeterlikke õlisid ja moodusta päris oma lemmik kosmeetikatoode!
Lisan siia alla ka mõne isetehtud kingi idee rikkalikult toitvast sheavõist:
Kehakoorija baasretsept
0,5 tassi sheavõid
1-2 tl taimeõli ehk baasõli (näiteks magusmandliõli, argaaniaõli, aprikoosiseemne, avokaado, pähkel, kuningakepiõli, kurgirohi, oliiviõli, kummel, saialill vms)
0,5-1 tass abrasiivset ainet (näiteks rafineerimata suhkrut, meresoola, kohvi, peenestatud pähkleid, peenestatud riisitärklist vms)
Soovi korral võid lisada ka natuke mett,
tilgakese eeterlikku õli,
1 tl maisitärklist (kui soovid vähemrasvast koostist) või
lillevett (et anda koorijale kergem ja vedelam koostis)
Pane sheavõi kaussi ja hõõru seda energiliselt. Parima tulemuse saad mikseriga vahustades. Kui või on liiga kõva, soojenda sheavõi veevannil sulamiseni. Lisa järk-järgult õli, samal ajal korralikult segades. Kui soovid lisada maisitärklist, eeterlikku õli või mett, siis lisa ka need. Kõige lõpuks lisa ka abrasiivne aine.
Kasutamine: kanna koorija kehale, lase sellel natuke mõjuda ja imenduda. Hõõru ja masseeri õrnalt ringjate liigutustega.
Loputa, kui koorisid õrna kehapiirkonda. Eemalda kerge survega švammi abil, kui koorisid jalgu või keha.
Ideaalne on peale koorimist kreemitada keha ihupiima, kehakreemi või -õliga, et nahk saaks täielikult hooldatud.
Koorida võiks vähemalt kaks korda kuus, et saavutada märgatavaid tulemusi. Ideaalne oleks muidugi koorida nahka korra nädalas.
Värskendav piparmündi kehavõi
Umbes 100 g kreemi valmistamiseks on vaja:
80 g sheavõid
15 g magusmandliõli
1 tl maisitärklist
1 ml E-vitamiini (soovi korral)
1-2 ml piparmündi eeterlikku õli
Kuumuta sheavõi veevannil sulamiseni. Lisa mandliõli, sega ja lase u 30 minutit külmkapis seista. Lisa kartulitärklis ja sega saumikseriga, kuni tekivad tipud. Sega sisse E-vitamiin ja piparmündiõli. Säilita jahedas.
Kasutatud materjal: