Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis

Küllap on enamikele meist teada, et nii sibul kui küüslauk on efektiivsed vahendid külmetushaiguste ennetamisel ja ravis.

Küllap on pea igaühel meist varuks ka mõni kodune retsept, kuidas neid lauguliste sugukonda kuuluvaid imevilju kõige efektiivsemalt kasutada. Näiteks ma ise olen päris mitu korda küüslaugu abil edukalt ravinud nii kõrva- kui põskkoopapõletikku, seda nii endal kui lastel. Nipp iseenesest lihtne: hakin küüslaugu peeneks, panen hakitud küüslaugu marlitüki sisse ning siis kinnitan plaastriga vastavalt olukorrale siis kas kõrvapõletiku korral kõrva taha või põskkoopapõletiku puhul valutava koha peale (viimase põskkoopapõletikuga oli mul tõsiselt tuntav surve ja valu ühel pool põses), ja julgen tõdeda, et selline toimimisviis on tõepoolest aidanud ning säästnud mind tööstuslike antibiootikumide tarvitamisest – küüslauk ju ise ka antibiootikum, aga looduslik.

Sama varianti olen proovinud küüslaugu puudumisel ka sibulaga. Kõrvavalu leevendas see küll ja võttis nina hästi lahti. Samuti olen sibulast valmistanud lastele köharohtu, aga see konkreetne retsept juba alljärgnevalt.

images (1)Täna otsustasin kirjutada mitte niipalju sibula ja küüslaugu koostisest, kui just konkreetsetest tõbedest ning retseptidest, mille puhul neid kõige edukamalt kasutada saab. Seega

Sibul

  • on kasulik külmetushaiguste, allergia ja vähi ennetamiseks
  • parandab vereringet ja pidurdab trombide teket
  • korrastab ainevahetust
  • stimuleerib maksa tegevust ja normaliseerib vere kolesteroolisisaldust
  • alandab vererõhku, aitab verd vedeldada
  • parandab neerude tööd ja tõhustab neerukivide väljutamist
  • tõstab meestel potentsi ja ravib naiste haigusi
  • tugevdab veresoonte seinu, parandab vereloomet
  • soodustab seedimist ja leevendab soolepõletikku
  • on kasulik nahale, küüntele ja juustele
  • reguleerib kõhunäärmetalitlust
  • on veenipõletiku tugiravim
  • parandab seenhaigusi (ka küüneseent)
  • kergendab kinnist köha ja on tugiraviks kopsupõletiku korral
  • leevendab kõrvapõletikku, liigese- ja lihasvalu jm
Sibulamähis aitab järgmiste vaevuste korral
  • Ristluuvalude korral lõika 3 suurt sibulat õhukesteks viiludeks ja auruta pannil vähese veega, kuni need muutuvad klaasjaks. Pane kuumad lõigud linasest või puuvillasest riide vahele ja aseta valutavale kohale. Kompressi tuleb peal hoida 20 minutit, lamades soojas.
  • Kõrvavalu korral aseta riide vahele toorest peenestatud sibulat. Kinnita mähis plaastriga kõrva peale ja hoia nii pool tundi.
  • Kurguvalu puhul aitab kaelamähis. Auruta veidi hakitud sibulat vähese veega, aseta rätikusse mähituna valupiirkonda ja kinnita salliga. Võid hoida peal kuni 1 tund.
  • Köha puhul võib mähise asetada rinnale. Hauta pannil searasvaga 2 hakitud sibulat, aseta soojana otse rinnale ja kinnita marlisidemega, kata sooja salliga. Kõige parem on selline mähis teha ööseks.

Neil, kellel on kodus mahlapress, on lihtne teha sibulamahla korraga paari päeva jagu, kuid mahlast sibulat riivides ja läbi marli pressides saab samuti kätte päevase vajaduse.

  • Sibulamahl on soovitav organismi üldtugevdamiseks ja külmetushaiguste tõrjeks: võtta 1 tl 5 korda päevas, kurguvalu puhul koos meega.
  • Bronhiidi ja kopsupõletiku puhul võtta koos meega 1 spl 5-6 korda päevas.
  • Ka naha- ja küüneseenehaiguste raviks on sibulamahl asendamatu: määrida ja võtta sisse 1 tl korraga mitu korda päevas.
  • Ateroskleroosi korral võtta mahla 1 tl iga tunni järel. Kuur kestab 2 nädalat ja siis tuleb sama palju vahet pidada.
  • Suhkruhaigetele on sibulamahl igapäevane täiendravim.
  • Juuste kasvu ergutamiseks hõõruda peanahka 2 korda päevas sibulamahlaga.

 

Täienda ka koduapteeki sibulast valmistatud ravimitega:

Köhasiirup, mis on just lastele sobilik, kes toorest sibulat eriti ei armasta

Purusta 1 sibul koos koorega pudrutaoliseks massiks.

Lisa 1 spl suhkrut või mett ja 0,5 kl vett.

Keeda segu 5 minutit nõrgal kuumusel ja jäta 2 tunniks seisma, pressi mahl välja.

(Isiklik märkus: kui otsustad magustajana kasutada mett, siis sega see sisse pigem peale keetmist ja jahtunud segusse, vastasel korral hävitab kuumus mee kasulikud omadused)

Võta siirupit 1 spl iga kahe tunni järel.

Mina olen sarnast köhasiirupit teinud ka ilma kuumutamata, järgmiselt:

Peenesta 2 sibulat,

lisa 3 spl mett

ning lase vähemalt 4 tundi seista.

Sega sibulast eraldunud mahl meega ning tarvita 1 tl korraga mitu korda päevas.

Tüütu köhaga, eriti kroonilisega, ja samuti bronhiaalastma korral saab leevendust vanast targast Hiina rohust

Peenesta 5 suuremat sibulat pudrutaoliseks massiks

Lisa 6 spl võid,

2 klaasi roosuhkrut,

6 spl mett ja

0,75 kl aaloemahla, pane hautamisnõusse.

Mina segaksin mee jällegi hoopis peale jahtumist sisse.

Hauta suletud nõus 3 tundi nõrgal kuumusel.

Võta segu 1 spl 3 korda päevas 15 minutit enne sööki.

 

imagesKüüslauk

on meie rahvameditsiinis tuntud kui:

  • üldine enesetunde parandaja,
  • südame tugevdaja,
  • vererõhu korrastaja ning
  • sooletegevuse parandaja (eriti lihatoitude söömisel).

Et küüslauk omastatakse kiiresti ning ta püsib organismis suhteliselt kaua (nagu lõhnastki tunda), piisab profülaktliseks kasutamiseks ühest-kahest küünest päevas. Kes aga pelgab küüslaugu tugevat lehka, võib teda tarvitada ka küüslauk kapslitena

Alljärgnevalt ka paar mõjusat retsepti küüslaugust:

Küüslaugu (Allium sativum) tervist toetavad omadused antioksüdantide kompleksi ja üldise stimulandina on meditsiinis teada juba sajandeid (Tran et al., 2019).

Vanad kreeklased nimetasid küüslauku haisvaks roosiks ja rõhutasid tema tähtsust mehisuse säilitajana.

Egiptlased ülendasid küüslaugu jumaluseks, sest uskusid, et see suurendab jõudu ja vastupidavust (Kersna, 2009).

Antiik-Kreeka elanikud andsid küüslauku olümpiavõistlejatele, et nad oleksid tugevamad ja peaksid kauem vastu.

Indias kirjeldatakse küüslaugu raviomadusi ka 5000 aasta vanustes sanskriti ürikutes (omamaitse.ee).

Ka kaasaegne rahvameditsiin tunneb küüslauku kui
äärmiselt väärtuslikku immuunsüsteemi tugevdajat ja looduslikku antibiootikumi.

Raamatu „Vigala Sassi taimeravi“ (Heintalu & Sihvart, 2012) andmetel on taimeravi ja rahvameditsiini vaatenurgast küüslaugu puhul tegemist lausa imepärase alternatiiviga lääne meditsiinile järgmistel juhtudel: pikaajalised mädased põletikud, kõrgenenud vererõhk, sugutungi vähesus ja impotentsus, puhitused, kõhulahtisus ja tursed.

Küüslauk soodustab kuseeritust ja seedetegevust, aitab kudede ja veresoonte jäigastumise vastu, väljutab soolenugilisi, aitab ravida toksikoosi, toetab rasedust, puhastab verd, tõrjub kevadväsimust (sisaldab A-, B-, PP-, C-vitamiini), reguleerib sapipõie tööd ning aitab voolmete vastu.

Rahvameditsiinis soovitatakse küüslauku tarvitada kõrge vererõhu ja ateroskleroosi vastu, samuti köha, bronhiaalastma ning külmetushaiguste puhul. Küüslauk pidurdab soolestikus toimuvaid roiskumis- ja käärimisprotsesse ning soodustab seedeorganite tegevust. Paljude teiste ainete kõrval on küüslaugus naatriumi, kaaliumi, seleeni, kaltsiumi, magneesiumi, räni, väävelhapet, fosforhapet, C- ja D-vitamiini.

Küüslauku on kasutatud ka seeninfektsioonide vastu.

Küüslaugu peamine tervistava toime mõjur on eeterlik õli allitsiin, mis annab talle ka iseloomuliku tugeva lõhna. Toores küüslaugus leidub 0,3% väävlit sisaldavat lõhnatut ainet alliini, mis laguneb mugula peenestamisel ensüümide toimel kiiresti allitsiiniks – väga tugeva bakteritsiidse toimega lenduvaks antibiootikumiks, millel on antibakteriaalne toime ja mis on tõhus infektsioonide tõrjeks.

Peale selle sisaldab küüslauk 0,4% sulfiididest koosnevat lenduvat õli, fütosteriine, kuni 10 mg C-vitamiini ja B-grupi vitamiine, süsivesikuid, tärklist, inuliini, fruktoosi, orgaanilisi happeid ja mikroelemente.

Küüslaugu fütontsiidid säilitavad oma bakteritsiidsed omadused ja aktiivsuse pikka aega ning hävitavad paljud mikroobid. (Luigela)

Küüslaugutinktuur, mis vähendab sooltes gaase ning sobib tarvitada reuma, podagra, neerukivide ja kusepõiekivide korral

Võta 80 g küüslauku, peenesta ja pane see 200 g viina sisse. Hoia segu nädal aega kinnises pudelis. Tarvita 10 tilka korraga 2-3 korda päevas enne sööki.

Segu, mis sobib hästi haigusjärgsel perioodil (bronhiit, kopsupõletik, gripp), aga ka üldise nõrkuse ja kehvaveresuse korral

Võta pool kilo mett, millesse peenesta 250 g küüslauku ja 250 g sibulat, 250 g mädarõigast ning 250 g jõhvikaid (või riivi 1 sidrun koos koorega). Hoia segu külmikus kaane all 3 päeva. Seejärel tarvita seda söögi juurde 1-2 supilusikatäit päevas.

Uue tootena Eestis on nüüd saadaval ka must küüslauk. Mis see siis veel on?

Mustast küüslaugust

Musta küüslaugu tooraine on 100% küüslauk, tootmise käigus ei lisata ühtegi lisaainet (sh maitse, värvi- ega säilitusaineid).

Musta küüslauku saadakse toorest küüslaugust nädalaid kestva fermenteerimise tulemusel, mis leiab aset kontrollitud õhuniiskuse juures spetsiaalses ahjus. Protsessi tulemusena omandab küüslauk musta või tumepruuni värvuse, selle tekstuur muutub pehmeks ning kleepuvaks. Küüslaugule iseloomulik terav ja mõne jaoks ebameeldiv maitse ning lõhn asendub maheda magushapuka ja siirupise maitsega. Kaob ka küüslaugule omane seedimist ärritav kõrvaltoime (Zhang et al., 2014).
Musta küüslaugu antioksüdantne mõju on kliiniliselt tõestatud. Vokk et al. järgi võib musta küüslaugu antioksüdantsus olla kuni 80 korda kõrgem kui värskes küüslaugus. Antioksüdatiivsed ühendid mustas küüslaugus mitte ainult ei neela vabu radikaale, vaid aktiveerivad ka antioksüdantseid ensüüme, mistõttu võib selle tarbimine vähendada oksüdatiivset stressi ja aktiveerida antioksüdantse immuunsüsteemi (Manzocco, 2000; Tran et al., 2019).

Musta küüslaugu antikantserogeenset mõju on uuritud peamiselt soole- ja maovähi puhul. Mõlema puhul andis must küüslauk positiivse tulemuse, stimuleerides vähirakkude apoptoosi, rakutsükli peatumist ning pidurdas kasvaja levimist (Dong et al., 2014; Tran et al., 2019; Wang et al., 2012).

Must küüslauk on tuntud ka rasva vähendav ja kaalu alandav toiduainena, kuna aitab vähendada rasva akumulatsiooni. Ülekaalulise ja rasvumise vältimine ning ravimine toimub täiskõhutunde tekitamise, isu vähendamise, rasvade metabolismi regulatsiooni ja termogeneesi kaudu. Suurem efekt sisemise rasvkoe vähenemisel tekib koos treenimisega.

Loe ka: Kohalik ja hooajaline: sibul

Kasutatud materjal:

  • A. Luigela “Targalt toitudes terveks”
  • A. Paju “Aed ja mets kui apteek!

 

Main Menu