Sidemed ja tampoonid või hoopis menstruaalanum?
Prügi ja menstruatsioon
Ühekordsed hügieenisidemed ja tampoonid on kõige levinumad ja tuntumad menstruaaltsükli hügieenitarbed. Nad on saadaval supermarketites ja apteekides, samuti ilmub reklaam ajakirjades, televisioonis ja plakatitesl. Enamasti on sõnum reklaamides: puhas, turvaline, praktiline ja diskreetne. Alates esimesest menstruatsioonikorrast kuni menopausini kasutab naine umbes 10 000 tampooni ja/või sidet (4 hügieenitarvet päevas x 6 päeva x 12 korda verejooks aastas x 35 aastat esimesest viimase perioodini = 10 080 naiste hügieenitoodet).
Tooraine
Tavapärased tampoonid on peamiselt pressitud viskoosvatist, ainult harva või väikestes kogustes ja tselluloosivatist või puuvillast. Lisaks on sidemed ja tampoonid kaetud plastikkihiga, näiteks polüpropüleenist või polüetüleenist. Mõned sidemed sisaldavad ka imavaid plastgraanuleid.
Viskoosimass on toodetud erinevate keemiliste protsesside tulemusena. See mass omakorda on valmistatud tööstusliku puidu jääkidest, mis on saadud mööblitööstusest. Ei ole selge, kust täpselt puit pärineb. See võib pärineda nii pöögist, kuuse- ja männipuust, eukalüptist ja teistest puuliikidest.
Puuvilla kasvatatakse põllumajandustootena kõige kõrgeima hulga väetiste ja insektsiididega. Ka vee tarbimine, mis on vajalik põllukultuuride niisutamiseks, on tohutu. Hiina, USA, India ja Pakistan on riikides suurima turuosa puuvilla tootmises – umbes 60%. Osaliselt kasutatakse geneetiliselt muundatud puuvilla: Hiinas 60%, USA-s 79%. Orgaanilise puuvilla osa maailmaturul on praegu 0,1%.
Polüpropüleen ja polüetüleen on saadud naftast ja need lagunevad looduses sadu aastaid. Nafta teekond on pikkade vahemaade taha üle maailma. Transport kaevandustest tarbijateni toimub meritsi naftatankerite poolt või enamasti üle maa läbivate torujuhtmete kaudu. Iga aasta toimuvad sellega seoses tulekahjud või tankeriõnnetused, kus randade ja merereostus on korvamatu.
Keskkonnamõju
Tavapärased sidemed ja tampoonid on ühekordseks kasutamiseks mõeldud tooted ja pärast kasutamist muutuvad prügiks. Igal aastal kulutatakse suuri summasid prügilate või jäätmepõletusahjude ülalpidamiseks. Põlemisel eritub süsinikdioksiidi, mis omakorda suurendab kasvuhooneefekti. Tavatingimustes laguneb üks side vähemalt 200-450 aastat (sama kaua kui plastikjuhe või plekkpurk). Ühekordsete toodete valmistamiseks kulub palju energiat ainuüksi sel põhjusel, et nad ei ole korduvkasutatavad. Tootmine vajab pidevalt uusi tooraineid nagu puit, puuvill ja nafta. Üksikutel töötlusetappidel kasutatakse omakorda erinevaid keemilisi meetodeid puidust tselluloosi valmistamiseks, valgendamiseks, viskoosi valmistamiseks jne.
Terviseküsimused
Nii tampoonid kui sidemed on mitu päeva tihedas kontaktis kehaga, siinjuures õrna limaskestaga. Siin tuleks kriitiliselt vaadelda nende koostist mitte kui pabertoodet, vaid pigem kui toitu. Mitmetes tampoonides on tuvastatud erinevad kemikaalid ehk tootmise jäägid nagu kantserogeenne formaldehüüd ja muud halogeenitud orgaanilised ühendid. Tampoonide kasutamine on seotud ka madala riskiga haigestuda toksilise šoki sündroomi (TSS), mida põhjustavad bakterid. Tõestatud on, et mida suurema imavusega on toode, seda suurem on risk. Seetõttu tuleks iga 4 tunni tagant vahetada tampooni või sidet ja kasutada pigem vähema imavusega tooteid.
Alternatiiv: menstruaalanum
Alternatiivne menstruaaltops on valmistatud meditsiinilisest plastist või silikoonist. See asetatakse tuppe, kus ta kogub vedelikku. Pärast 8 tundi tuleb menstruatsioonitops tühjendada ja loputada, misjärel saab seda uuesti kasutada. Vastavalt tootja andmetele saab ühte anumat kasutada 5 aastat, korraliku hooldamise puhul isegi kuni 10 aastat, mis kompenseerib selle suhteliselt kõrge esialgse väärtuse. Erinevalt sidemetest ja tampoonidest ei sisalda menstruaalanum pleegitusaineid, lõhnaaineid ega vedelikku imavaid aineid. See ei avalda mõju tupekeskkonnale ja seda ei ole seostatud toksilise šoki sündroomiga. Kellele aga menstruaalpeekri kasutamine esialgu veel liiga ekstreemne tundub, on looduspoodides saadaval ka valik mahepuuvillast valmistatud tampoone ja hügieenisidemeid.
—————-
Loe meie blogist pikemalt menstruaalanumatest ning milline on naiste hügieenitoodete mõju keskkonnale ja tervisele.