Tee ise: toitev näokreem
Sügisesed külmad tuuled ja pea igapäevased vihmasajud panevad tahes-tahtmatult mõtlema, mida see kõik meie näonahale teeb. Tõsi ta on, et nahk on kuivem ja kahvatum ning vajab sellises olukorral erilisemat hoolt, mis hõlmab ka igapäevast kreemitamist toitva ning suvisest kergest emulsioonist märksa rammusama näokreemiga. Siiski, enne, kui endale uut näokreemi ostma tõtata, tasub hoolikalt mõelda asjaolu üle, et enamik tavapoodides müügil olevatest igapäevastes ilutoodetest sisaldavad hulgaliselt erinevaid koostisosi, mille hulgas ka terve rida erinevaid kemikaale.
Uurides veidi nende tausta, tekib küsimus, kuidas me üldse julgeme neid kreeme oma naha ligi panna. Kui ei tea, siis julgemegi. Kuid neil, kes kosmeetikatoodetes sisalduvate kemikaalide mõjust pisut teadlikumad on ning tavapoekosmeetikasse teatava eelarvamusega suhtuvad, on samuti mitu võimalust. Esiteks, kui aega ja tahtmist tegutsemiseks napib, võib osta oma kreemi loodustoodete poest. Kui aga on huvi ka pisut katsetada, võib kreemi teha päris ise, lisades sinna just neid komponente, mis just hetkel isiklikult südamelähedased tunduvad. Ja tõesti, kodus kreemide valmistamine ei ole keeruline.
Paljude looduslike ilutoodete retseptid sisaldavad vähem kui kümme koostisosa ning neid saab valmistada ilma eelnevalt mingeid erilisi teadmisi omamata. Ka ei vaja nende valmistamine mingeid erilisi seadmeid ega tehnikat. Koduseks kreemivalmistamiseks vajad sa vaid järgmisi komponente:
- 100 ml baasõli, milleks võib olla näiteks magusa mandli õli (ei jäta nahka rasvaseks), jojobaõli, oliivõli või mõni muu lemmik külmpressitud õli
- 25 g mesilasvaha mesilasvaha
- 50 ml destilleeritud vett, mõnda lillevett või meelepärast taimeteed
- 1 tl eeterlikku õli (näiteks lavendel, ylang-ylang või bergamot). Lavendel on üks parimaid, kuna lõhnab hästi ja mõjub taastavalt kõikidele nahatüüpidele. NB! väldi aroomiõlisid, sest need on sünteetilised.
- 1 vitamiin E kapsel (soovi korral)
Mesilasvaha toimib emulgaatorina ning aitab ainetel seguneda, et moodustada kreem. Vitamiin E lisatakse kreemi säilitamiseks ja selle eluea pikendamiseks. Soovi korral võid selle asendada ka greibiseemneekstraktiga. Kui oled eriti julge ja tahad kreemi vastavalt oma soovile muuta, võid lisada veelgi koostisaineid.
Näiteks sheavõi, kookosrasv, aaloemahl ning eeterlikud õlid võivad kreemile palju lisaväärtust juurde anda.
Rasvade või võide lisamine annab tootele rikkalikuma konsistentsi ning lisab ka toitained ja niisutusvõimet.
Kreemi valmistamine
Esimene samm näokreemi tegemise protsessis on segada ja sulatada õlid ning emulgaatorid. Kasutades ülal väljatoodud koostisaineid, sega kokku baasõli mesilasvahaga ning sulata see pliidil madalal kuumusel. Oota kuni mesilasvaha on sulanud ning siis lisa aeglaselt destilleeritud vesi, segades seda mikseri või käsivispliga. Kui segu on ühtlane, lisa valitud eeterlikud õlid ning vitamiin E õli (selle saad avades kapsli ja vajutades sisu välja oma kreemisegusse). Sega kreem põhjalikult läbi, et õlid ja E vitamiin hästi seguneksid. Kui Sa otsustasid kreemile ka rasva lisada, pead vähendama baasõli hulka, et hoida rasvaine ja vee segu suhe sama. Kui see läheb paigast ära, tuleb kreem kas paksem või vedelam, olenevalt sellest mida ja kui palju lisati. Rasv lisatakse koos õlide ja mesilasvahaga ning kuumutatakse, et see saaks sulada.
Kui oled valmis saanud oma esimese näokreemiga, pole sa mitte ainult säästnud taha ning saanud täiesti naturaalse näokreemi võrra rikkamaks, vaid oled teinud esimese sammu ise kosmeetika valmistamise maailma. Edaspidi võid katsetada ning valmistada ükskõik milliseid koduseid kreeme ükskõik millisele kehaosale, et saada jagu naha kuivusest ning teistest probleemidest, usaldades vaid sisetunnet, kasutades täiesti naturaalseid tooraineid ning mängides põnevaid kreemisegamise mänge 🙂
Kasutatud materjal:
- http://globaldealexpress.com/kuidas-kodus-teha-orgaanilist-naokreemi/
- http://sinusiluett.ee/?p=2281